Jasno
24°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Švajčiarsko si poradilo s Fínskom a v štvrťfinále vyzve Nemcov
Zdielať na

Švajčiarsko si poradilo s Fínskom a v štvrťfinále vyzve Nemcov

PRAHA / Švajčiarski hokejisti zvíťazili v záverečnom zápase základnej A-skupiny MS nad Fínskom 3:1. Helvéti sa v tabuľke posunuli na druhú priečku pred domácich Čechov a vo štvrťfinále sa stretnú v Ostrave s Nemeckom. Fínov čaká na rovnakom štadióne severské derby s víťazmi A-skupiny Švédmi. Česko si zmeria sily v Prahe s USA, víťazi "áčka" Kanaďania sa stretnú v O2 aréne so slovenským výberom.

Ak sa chceli Švajčiari posunúť v tabuľke na druhú priečku pred domácich Čechov a vyhnúť sa vo štvrťfinále Američanom, museli Fínov zdolať. Dôležitý základ položili dvoma presnými zásahmi v prostrednej časti, keď sa presadili Kevin Fiala a Andrea Glauser v priebehu 72 sekúnd. Fíni znížili v závere prostrednej časti zásluhou Jereho Innalu, no chýbala im priamočiarosť a do záverečného tlaku sa nedostali. Fiala v 57. minúte poistil pre Švajčiarov druhé miesto v tabuľke, čím aj súboj proti papierovo prijateľnejším Nemcom.

Fínsko - Švajčiarsko 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

  • Góly: 38. Innala (Granlund, Lehtonen) - 26. Fiala (Loeffel), 28. Glauser (Niederreiter, Fiala), 57. Fiala (Niederreiter).
  • Rozhodcovia: Campbell (Kan.), Fraňo (ČR) - Wyonzek (Kan.), Zunde (Lotyš.),
  • Vylúčení: 2:2 na 2 min., navyše: Grandlund (Fín.) 5+DKZ za krosček, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 17.118 divákov.
  • Fínsko: Säteri - Määttä, Maattila, Lehtonen, Vittasmäki, Rissanen, Kaski, Riikola, Saarijärvi - Mäenalanen, Björninen, Jormakka - Innala, Granlund, Pakarinen - Puistola, Kapanen, Puljujärvi - Jääskä, Hyry, Helenius
  • Švajčiarsko: Schmid - Josi, Glauser, Jung, Kukan, Marti, Loeffel, Fora - Fiala, Hischier, Niederreiter - Andrighetto, Thürkauf, Bertschy - Herzog, Senteler, Simion - Scherwey, Haas, Ambühl - Kurashev

​Úvod bol z oboch strán vlažný, tímy sa dostávali do tempa veľmi pomaly. Na ľade chýbal moment, ktorý by prekvapil pozorné defenzívy. Rozhýbať strnulý prejav sa snažil v presilovej hre dvoma zakončeniami Hischier, no Säteriho neprekonal. Švajčiari hrali presilovku aj tri sekundy pred koncom úvodného dejstva a na vhadzovanie do útočného pásma poslal tréner Patrick Fischer šesticu korčuliarov. Helvéti dokázali vyhrať buly a nebezpečne strieľal Josi, ale bez gólového efektu.

Na začiatku prostrednej časti mali Švajčiari dobrý úsek hry, keď sa dostal do dobrej príležitosti Kukan. V 26. minúte sa nepredviedol v najlepšom svetle brankár Säteri, ktorý vyrazil pred seba nahodenie Loeffela až z obranného pásma Švajčiarska. Odrazený puk si prevzal Fiala a bekhendovým blafákom poslal svoj tím do vedenia. Už o 72 sekúnd neskôr viedli Švajčiari rozdielom dvoch gólov, keď sa tvrdou strelou presadil Glauser. "Suomi" prekonali Schmida v 29. minúte, no Švajčiari si všimli ich prechod do útočného pásma, ktorý čiaroví arbitri po výzve švajčiarskej striedačky označili za ofsajd a presný zásah Granlunda neplatil. Fíni však do prestávky dokázali znížiť zásluhou Innalu.

"Suomi" mali desať minút pred koncom tretieho dejstva k dispozícii presilovku, no vôbec sa im nevydarila. Severania sa veľmi málo tlačili do zakončenia, chýbala im priamočiarosť a ofenzívny tlak neprichádzal. Švajčiarom vyšiel v 57. minúte brejk, ktorý premenil na svoj druhý presný zásah v zápase Fiala a uzavrel na konečných 3:1.

Súvisiace články