25.4.2024
Vettel titul v USA nepotvrdil, rozhodne sa o týždeň v Brazílii

O majstrovi sveta 2012 sa rozhodne až v Brazílii, v Red Bulle v USA oslavovali zisk Pohára konštruktérov.

O majstrovi sveta v pretekoch formuly 1 sa rozhodne medzi Sebastianom Vettelom a Fernandom Alonsom až v posledných pretekoch sezóny na budúci týždeň v nedeľu 25. novembra od 17.00 h na okruhu v brazílskom Sao Paule. Nedeľňajšiu Veľkú cenu USA, ktorá sa išlo premiérovo na novom okruhu v Austine v Texase, vyhral Brit Lewis Hamilton z tímu McLaren. Obhajca majstrovského titulu Vettel na Red Bulle prišiel do cieľa na 2. mieste a nevyužil prvú možnosť rozhodnúť o treťom prvenstve v šampionáte v rade. Hneď za ním prišiel totiž do cieľa Alonso s Ferrari a rozdiel medzi oboma pilotmi v hodnotení MS je momentálne 13 bodov. V tíme Red Bull mali po pretekoch radosť navyše, keďže sa tretíkrát v rade stali víťazmi Pohár konštruktérov. "Jazdil som prvýkrát v USA a bola to krásna veľká cena. Teším sa z triumfu Red Bullu v Pohári konštruktérov a už sa teším na súboj v Brazílii. Lewis mal dnes jednu šancu a využil ju," povedal po pretekoch v prvom televíznom rozhovore Vettel.

Vettel mohol potvrdiť majstrovský titul, ak by získal o 15 bodov viac ako Alonso. Na štarte mal vďaka víťazstvu v kvalifikácii najvýhodnejšiu pozíciu. Alonso síce skončil v sobotu ôsmy, ale vo Ferrari urobili taktický manéver, vymenili Felipovi Massovi prevodovku, čím klesol až na 11. priečku na štartovom rošte a jeho tímový kolega sa posunul na siedmu. Na jazdcov po štarte, po ktorom si Vettel bez problémov udržal vedenie pred tímovým kolegom Markom Webberom, čakalo 56 kôl dlhých 5513 m. Už v 4. kole sa Hamilton predral cez Webbera a vydal sa stíhať vedúceho Vettela. Alonso sa postupne prepracoval na 4. miesto. Od 15. kola útočil Hamilton na pozíciu lídra pretekov. V 17. kole odstúpil pre technické problémy dovtedy tretí Webber a uvoľnil cestu pre Alonsa. Pri prvom prezúvaní mierne stratil Alonso, keď mechanici mali problémy s pravou prednou pneumatikou. Prvé zastávky v boxoch zmenu na čele nepriniesli. V 42. kole pri predbiehacom manévri Inda Karthikeyana o celé kolo využil Hamilton systém DRS a predstihol nielenže jedného súpera, ale na rovinke aj Vettela, ktorý nemal žiadnu šancu. Brit si udržal vedenie až do cieľa, Vettel s prehľadom dojazdil na 2. priečke.

Hamilton bol v roku 2007 víťazom doteraz poslednej VC USA, vtedy sa jazdila ešte v Indianapolise. Dvadsaťsedemročný Brit sa radoval v Austine celkovo z 21. triumfu v F1 v kariére a 49. pódiového umiestnenia. V tejto sezóne uspel už aj v Kanade, Maďarsku a v Taliansku. "Som šťastný, bol to fantastický víkend. Bola to jedna z najlepších veľkých cien, ktorú sme tento rok absolvovali. Odviedli sme skvelú prácu," tvrdil v prvej reakcii pre televízne kamery Hamilton.

Výsledky - VC USA (56 kôl, 308,896 km)
1. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 1:35:55,269 h, 2. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +0,675, 3. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +39,229, 4. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +46,013, 5. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +56,432, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus +1:04,425, 7. Romain Grosjean (Fr.) Lotus +1:10,313, 8. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India +1:13,792, 9. Pastor Maldonado (Venez.) Williams +1:14,525, 10. Bruno Senna (Braz.) Williams +1:15,133