17°
28.3.2024
F1: Lewis Hamilton víťazom VC Kanady

Pre Hamiltona je to tretie víťazstvo v kariére na tomto kanadskom okruhu, v minulosti tu triumfoval aj v rokch 2007 a 2010.

Víťazom nedeľňajšej Veľkej ceny Kanady sa v rámci majstrovstiev sveta formuly 1 stal britský pilot Lewis Hamilton z tímu McLaren-Mercedes. Druhý skončil Francúz Romain Grosjean zo zoskupenia Lotus a tretiu pozíciu obsadil Mexičan Sergio Pérez (Sauber). Úradujúci svetový šampión a víťaz kvalifikácie Nemec Sebastien Vettel skončil na štvrtej priečke. Pre Hamiltona je to tretie víťazstvo v kariére na tomto kanadskom okruhu, v minulosti tu triumfoval aj v rokoch 2007 a 2010. V siedmom podujatí tohtoročnej sezóny zvíťazil už siedmy jazdec.

Vettel ako víťaz kvalifikácie odštartoval dobre a usadil sa na čele pretekov. O pozíciu lídra prišiel v 18. kole po výmene pneumatík, keď ho predstihol Hamilton, no toho na čele o dve kolá neskôr vystriedal Fernando Alonso. Brit ho však ešte v tom istom kole predstihol. Hamilton zamieril do boxov aj v 50. kole a po menších problémoch trochu stratil na prvé miesto. Bol však veľmi rýchly a neohrozene sa predieral dopredu. Na prvú priečku sa dostal v 64. kole a v zostávajúcich šiestich kolách si už víťazstvo s prehľadom ustrážil. Pre Hamiltona to je 18. triumf v kariére, v tejto sezóne vybojoval druhé víťazstvo pre svoj tím. "Víťazstvo venujem všetkým fanúšikom, ktorí ma podporujú počas celej sezóny. Boli to ťažké preteky a som veľmi šťastný, že som dosiahol prvé víťazstvo v tejto sezóne. Je to už päť rokov, čo som tu vyhral prvý raz, ale pocity sú rovnaké. Myslím si, že to boli jedny z mojich najlepších pretekov. Musel som zrýchľovať, lebo som vedel, že konkurenti pôjdu len na jednu zastávku do boxov, kým ja som mal dve. Ale náš tím zapracoval veľmi dobre a dosiahli sme úspech," povedal Hamilton.

Francúz Romain Grosjean si pozíciu na stupňoch pre víťazov vyjazdil len druhýkrát v kariére, druhé meisto je jeho najlepším výsledkom v seriáli.

Výsledky:
1. Lewis Hamilton (V.Brit.) McLaren 1:32:29,586 h, 2. Romain Grosjean (Fr.) Lotus +2,513 s, 3. Sergio Pérez (Mex.) Sauber +5,260, 4. Sebastian Vettel (Nem.) RedBull +7,295, 5. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +13,411, 6. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes GP +13,842, 7. Mark Webber (Aus.) RedBull +15,085, 8. Kimi Räikkönen (Fín.) Renault +15,567, 9. Kamui Kobajaši (Jap.) Sauber +24,432, 10. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +25,272

Poradie v celkovej klasifikácii po siedmich pretekoch: 1. Lewis Hamilton (V.Brit.) McLaren 88 bodov, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 86, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 85, 4. Mark Webber (Aus.) Red Bull 79, 5. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes GP 67, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Renault 55, 7. Romain Grosjean (Fr.) Renault 53, 8. Jenson Button (V.Brit.) McLaren 45, 9. Sergio Pérez (Mex.) Sauber 37, 10. Pastor Maldonado (Ven.) Williams 29

Pohár konštruktérov po siedmich pretekoch: 1. Red Bull Racing 164, 2. McLaren 133, 3. Lotus 108, 4. Ferrari 97, 5. Mercedes 69, 6. Sauber 58