Jaroslava
26.4.2024
F1: Maldonado nečakaným víťazom VC Španielska

Zdroj: sita - Pastor Maldonado

Venezuelčan Pastor Maldonado sa po prvý raz v kariére stal víťazom pretekov majstrovstiev sveta formuly 1, keď nečakane triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Španielska na okruhu Catalunya pri Barcelone.

Dvadsaťsedemročný pilot vybojoval pre svoj tím Williams prvé víťazstvo od Veľkej ceny Brazílie 2004, keď sa presadil Juan Pablo Montoya. Z triumfu sa Maldonado premiérovo tešil v 24. pretekoch kariéry. Doteraz bolo jeho maximom 8. miesto z Veľkej ceny Číny 2012. V najlepšej desiatke skončil Maldonado doteraz len dvakrát.

Na druhom mieste na Veľkej cene Španielska skončil Fernando Alonso, tretiu priečku obsadil Kimi Räikkönen. Lídrom hodnotenia svetového šampionátu zostal aj naďalej obhajca titulu Sebastian Vettel, ktorý v nedeľu skončil na 6. mieste. Bodovo sa však na Nemca v službách Red Bullu dotiahol Alonso. Tretí je s odstupom 8 bodov Lewis Hamilton, ktorý po treste v kvalifikácii štartoval z posledného miesta a prebil sa na 8. pozíciu. V hodnotení Pohára konštruktérov dominuje Red Bull.

Maldonado základ svojho nečakaného úspechu položil už v kvalifikácii, ktorú po diskvalifikácii Lewisa Hamiltona vyhral. Pilot Williamsu odštartoval do pretekov z 1. miesta, ale v prvej zákrute sa pred neho dostal Fernando Alonso. Pilot Ferrari viedol do druhých zastávok v boxoch. Ako prvý zamieril k mechanikom Maldonado v 25. kole, jeho zastávka bola bez problémov. Následne na nových gumách zajazdil najrýchlejšie kolo dovtedajšieho priebehu pretekov, Alonso pri odchode k mechanikom doplatil na zdržanie za jedným z pomalších jazdcov a vrátil sa na trať až za pilotom Williamsu. Maldonado potom už svoju pozíciu udržal až do cieľa.

"Boli to veľmi tesné preteky. Pneumatiky sa veľmi rýchlo ničili, som rád, že vydržali až do konca. V závere som mal zopár problémov, ale náskok som si udržal. Dnes bolo auto fantastické, urobili sme niekoľko chýb pri poslednej zastávke, ale nemali vplyv na celkový výsledok," uviedol na tlačovej konferencii po pretekoch Maldonado.

Výsledky - VC Španielska (66 kôl, 307,104 km):

1. Pastor Maldonado (Ven.) Williams 1:39:09,145, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari +3,195, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus +3,884, 4. Romain Grosjean (Fr.) Lotus +14,799, 5. Kamui Kobajaši (Jap.) Sauber +1:14,641, 6. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull +1:17,576, 7. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +1:27,919, 8. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren +1:28,100, 9. Jenson Button (V. Brit.) McLaren +1:25,200, 10. Nico Hülkenberg (Nem.) Force India -1 kolo.

Poradie MS (po 5 pretekoch): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Red Bull 61 bodov, 2. Fernando Alonso (Šp.) Ferrari 61, 3. Lewis Hamilton (V. Brit.) McLaren 53, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Lotus 49, 5. Mark Webber (Aus.) Red Bull 48, 6. Jenson Button (V. Brit.) McLaren 45, 7. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 41, 8. Romain Grosjean (Fr.) Lotus 35, 9. Pastor Maldonado (Ven.) Williams 29, 10. Sergio Perez (Mex.) Sauber 22

Pohár konštruktérov: 1. Red Bull Racing 109, 2. McLaren 98, 3. Lotus 84, 4. Ferrari 63, 5. Mercedes 43, 6. Williams 43