Jaroslav
27.4.2024
Divácky rekord pri výhre Slovana nad Košicami

Slovenská hokejová Tipsport extraliga má nový divácky rekord. Piatkový duel 21. kola medzi Slovanom Bratislava a HC Košice sledovalo na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu 8982 divákov.

Bratislavská Slovnaft aréna je s desaťtisícovým hľadiskom najväčším slovenským štadiónom a po jej odovzdaní do užívania bolo len otázkou času, kedy sa budú prepisovať extraligové divácke rekordy. Najvyššie návštevy v Bratislave na extraligovom hokeji v ére samostatnosti po roku 1993 registrovali pred rekonštrukciou ZŠ Ondreja Nepelu, keď na viaceré zápasy bolo vypredané hľadisko pre 8025 divákov.

Extraligový divácky rekord držala doteraz rovnako bratislavská Slovnaft aréna, októbrový duel medzi Slovanom a Košicami sledovalo 8814 divákov.

HC Slovan Bratislava - HC Košice 5:3 (0:0, 2:2, 3:1)

Góly: 29. Šatan (Kukumberg, Bulík), 36. Dobroň (L. Hudáček, Šatan), 50. Frühauf (D. Buc, D. Skokan), 52. Kukumberg (D. Buc, Frühauf), 57. Kukumberg (D. Skokan, D. Buc) - 30. P. Bartoš (Zálešák), 34. D. Pašek (J. Tabaček), 49. Jenčík (S. Gron)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Brath, M. Novák, 8982 divákov

Slovan: Konrád - Dobroň, Bohunický, Jass, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka - Preisinger, Kukumberg, D. Skokan - Šatan, Bulík, L. Hudáček - M. Bartánus, Macho, Bakoš - J. Cíger, D. Buc, M. Sloboda
Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, M. Novák, Šeda, M. Grman, Slimák - Dravecký, Zálešák, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Jenčík - Mlynarovič, E. Piatak, D. Pašek - Fabuš, Vorel, Matúš Chovan

Piatkový šláger medzi domácim Slovanom a Košicami začali aktívnejšie hráči hostí, v 4. min si skúsený Zálešák obkorčuľoval bránku, jeho zakončeniu však chýbala presnosť. V 11. min „horelo“ pred hosťujúcim Hylákom, no puk za jeho chrbát neprepasíroval ani jeden z hráčov v belasom drese. V úvodnom dejstve ešte Pašek ani na dvakrát neuspel pred Konrádom a Vorel spomedzi kruhov pálil len do brankára domáceho kolektívu.

Druhé dejstvo bolo na góly úrodnejšie. Najprv v 23. min zahodil Dobroň stopercentnú šancu po prihrávke Šatana. Skóre duelu otvoril v 29. min Miroslav Šatan, ktorého v presilovke našiel Kukumberg a kapitán Slovana pomedzi betóny Hyláka skóroval - 1:0. Košičania odpovedali už po necelej minúte, keď Peter Bartoš po prihrávke od Zálešáka slabou strelou nachytal Konráda na hruškách. V 34. min oceliari dokonca viedli, do útočného pásma sa vrútil Pašek, obišiel Švarného a následne obhodil aj Konráda. Vyrovnanie na 2:2 priniesla tvrdá strela Dobroňa od modrej čiary.

Už v prvých sekundách tretej tretiny spálil stopercentnú príležitosť Zálešák, keď netrafil odkrytú bránku Slovana. Uspel až v 49. min Richard Jenčík, ktorý najprv trafil žŕdku a vzápätí do prázdnej svätyne belasých poslal Košice do vedenia. Už o 42 sekúnd neskôr prestrelil Hyláka obranca Frühauf a v 52. min Kukumberg usmernil puk z hokejky Buca za košického gólmana - 4:3. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 57. min opäť Kukumberg po vynikajúcej práci D. Skokana za bránkou Košíc. Po góle Slovana sa v Bratislave viac ako desať minút nehralo, keďže technici museli opraviť plexisklo v jednom z rohov ľadovej plochy. Do konca duelu mali šancu zapísať sa do streleckej listiny D. Skokan, Šatan, Pašek aj Dravecký , no brankári už neinkasovali. Belasí tak vyhrali aj v druhom vzájomnom tohtosezónnom súboji proti oceliarom a dostali sa na čelo extraligového pelotónu.

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Pre divákov to bol určite atraktívny zápas, v ktorom sme viackrát viedli aj prehrávali. Som veľmi rád, že sme napokon zvíťazili. Niektoré góly sme doslova vydreli. Celý tím bojoval od začiatku až do konca a zaslúži si poďakovanie za výkon.“

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „V Bratislave sme chceli nadviazať na dobré výkony z predchádzajúcich duelov, čo nám do 50. min vychádzalo. Potom sme urobili tri individuálne chyby, ktoré rozhodli o osude zápasu.“

HC ´05 Banská Bystrica - HKm Zvolen 3:4 (1:2, 0:0, 2:2)

Góly: 12. Krisstoffersson (Heizer, M. Kokavec), 42. M. Kokavec (Paľov), 54. Kútny (Kolba) - 1. Brabenec (Čurilla, Vantroba), 2. Zuzin (Ťavoda), 51. Zuzin (M. Jurík), 55. Škvaridlo (Šachrajčuk)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Cuník (Bystrica) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jablukov - J. Kubuš, Orolin, 2828 divákov

Banská Bystrica: Chorošun (2. Kostúr) - Cebák, Haverinen, Kolba, Paľov, Kubka, Cuník, Bambúch, Brňák - Tománek, Jokila, T. Hričina - J. Sýkora, Češík, Kútny - Krisstoffersson, Heizer, M. Kokavec - F. Novák, Petro, Marcinek
Zvolen: Škrečko - J. Mucha, Juraško, Vantroba, Marek Ďaloga, Korhonen, Hraško, Ťavoda, Zošiak - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Otčenáš, Šachrajčuk, Škvaridlo - Síkela, M. Jurík, Zuzin

Plný štadión pod Urpínom videl už v úvodných 88 sekundách dva rýchle góly Zvolena a striedanie brankárov. Najprv po 30 sekundách skóroval Brabenec, keď strelu Čurillu Chorošun iba vyrazil a český skúsený legionár sa z dorážky nemýlil. O necelú minútu už bolo 0:2, keď sa tentoraz presadil Zuzin, po otočke vystrelil z pravého kruhu a bystrickému gólmanovi prešiel lacný puk pomedzi betóny. Tréner Milan Staš si vybral oddychový čas, do bránky poslal Kostúra a domáci výrazne ožili. Už v 3. minúte mohol znížiť Kútny, ale ani na trikrát neuspel, keď puky likvidoval Škrečko. "Baranom" to vyšlo až v 12. minúte. Kokavec pekne prenikol po ľavej strane do útoku, vystrelil na zvolenského gólmana, ten puk neudržal, Heizer sa pred odkrytou časťou bránky nepresadil, no puk sa dostal ku Kristofferssonovi a ten ho poslal pod hornú žŕdku. Hral sa dobrý hokej, ale miestami poznačený aj nervozitou. Hostia nevyužili dve presilovky, veľkú šancu však mali v hre piatich proti piatim, keď Otčenáš v 17. minúte poslal puk spoza bránky pred ňu, ale voľný Škvaridlo neuspel.

Aj v druhej tretine sa hral náročný hokej, s nasadením. Hostia si vedeli dať rady s agresívnym štýlom domáceho tímu. Vyložených šancí nebolo veľa, na strane Bystričanov to skúšal Novák a Sýkora, u hostí to boli Čurilla a Slovák. Do veľkej príležitosti sa dostal v 32. minúte po Jokilovej prihrávke z ľavej strany Tománek, ale zblízka netečoval puk do odkrytej časti zvolenskej bránky. V 36. minúte neuspel z dvoch - troch metrov pred Škrečkom ani voľný Petro a 15 sekúnd pred klaksónom Bambúch od modrej vyslal na gólmana Zvolena puk, ktorý mu prepadol za chrbát, no hosťujúci obranca ho bezpečne upratal, keďže nik z domácich hokejistov nebol v útoku.

Aj tretia tretina priniesla zaujímavý hokej. Už po 77 sekundách Bystričania vyrovnali. Kokavec prešiel cez útočnú modrú, vystrelil spoza obrancu a puk skončil v ľavom hornom rohu. O minútu neskôr mohli hostia odpovedať v oslabení, dostali sa do prečíslenia, Čurilla prihral Brabencovi, no ten neuspel. V presilovke potom Škrečko nedoprial gólovú radosť Paľovovi. Zvolenčania však napokon išli do vedenia, keď sa v 51. min dostali do ďalšieho prečíslenia, Zuzin prešiel po pravej strane, neprihral vľavo Síkelovi, ale vystrelil, no puk nešiel medzi žrde, ale od zadného mantinelu sa dostal naspäť pred bránku a Zuzin ho už na druhýkrát upratal za chrbát Kostúra. V 54. min sa "barani" presadili v presilovke, od modrej strieľal Kolba a Kútny tečoval puk za Škrečka. Duel už pomaly spel k remízovému koncu, keď v 55. min Škvaridlo zo stredného pásma nahodil puk na bránku a ten preskákal cez lapačku Kostúra až do siete. Tento náhodný a šťastný moment sa stal nakoniec rozhodujúcim, pretože domáci nedokázali ani z presilovky vyrovnať, pričom hostia mohli ešte zvýšiť, keď v 57. min Baláž nevyužil sólo a o minútu neskôr ani Škvaridlo neťažil z chyby bystrických obrancov, keď sa mu podarilo dostať až pred bránku domácich, no pred Kostúrom neuspel.

Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Zaskočili nás rýchle dva góly súpera. Na nohy nás postavil až kontaktný gól. Celý zápas sme súpera museli doťahovať a keď sme napokon vyrovnali na 3:3 a všetko nasvedčovalo predĺženiu, prišiel žiaľ nešťastný gól, po ktorom sme znovu prehrávali. Nepomohla nám už ani presilová hra a odvolanie brankára. Dali sme všetky sily do útoku, no nevyšlo to. Chlapcom nemôžem vyčítať snahu, bojovnosť ani nasadenie. Zápas sa mohol divákom páčiť, no záver bol nešťastnejší pre nás."
Jozef Škrak (tréner Zvolena): "Tak, ako sme predpokladali, derby malo svoj náboj. Rovnako ako v predchádzajúcich vzájomných zápasoch to bol od prvej do poslednej minúty dramatický hokej. Obe mužstvá sa snažili o útočnú, otvorenú hru a diváci si prišli na svoje. Dnes padali aj góly z kategórie náhodných, ale i to patrí k športu. Sme radi, že sme dokázali zvíťaziť a získali potrebné tri body."

HK AutoFinance Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 2:3 po predĺžení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 2. A. Kroták (Kovačevič, Kmiť), 37. Kuľha (Svitana) - 20. V. Nemec (Richard Huna, Sivák), 54. Drábek, 63. M. Drevenák (Ďurkech, D. Devečka)
Vylúčení: 8:9 na 2 min, navyše Kuľha (Poprad) 10 min. za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - P.Šefčík, Junek, 2476 divákov

Poprad: Melicherčík - D. Brejčák, R. Suchý, A. Novotný, Kovačevič, M. Šterbák, Hellström, Fabian, D. Kramár - Vandas, Svitana, Kuľha - A. Kroták, Kmiť, Vaic - Kraft, Hult, Gellerstedt - S. Takáč, Koskinen, Paločko
Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, T. Staňo, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Niník, Kubiš - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, T. Sýkora - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - Stupka, Linet, Michailov

Už v prvom striedaní sa hákovaním previnil žilinský Kudělka a v následnej presilovke vystrelil od modrej Kovačevič, Laco puk vyrazil len na hokejku kapitána Popradu Krotáka, ktorý bez problémov namieril do čierneho. Kudělka vzápätí fauloval znovu, no "vlci" sa vo vlastnom oslabení dostali do brejku. Po nedovolenom zákroku na Richarda Hunu arbiter nariadil trestné strieľanie, Melicherčík svoj tím podržal a nedovolil súperovi vyrovnať. Poprad hral v tempe, jeho hráči si rýchlo menili puky, hrali kombinačne a žilinská defenzíva sa musela obracať. V 17. minúte Kmiť našiel zadovkou hokejku Ľuba Vaica, no ten nenamieril presne. Popradčania hosťom v závere prvej tretiny podarovali presilovku o dvoch hráčov, v ktorej Melicherčík nedočiahol na strelu Nemca a mužstvá odchádzali do kabín za stavu 1:1.

V úvode druhej tretiny Poprad čelil dvom oslabeniam, no vďaka pozornej hre hosťom nedovolil dostať sa do vedenia. Úroveň hry trochu poklesla, diváci sledovali sériu nepresností na oboch stranách. Šance sa rodili iba počas presiloviek, ale gólmani na oboch stranách boli pozorní a strelcom nedovolili vyniknúť. Vhodné šance na skórovanie mal Hult po natlačení sa spoza brány, či Gellerstedt, ktorý však v koncovke volil komplikovanejší bekhend. V 37. minúte Svitana prenechal v útočnom pásme puk Kuľhovi, ktorý predviedol svoje chladnokrvné zakončenie a 15 gólom v sezóne poslal "kamzíkov" do vedenia.

Rozháraný hokej pokračoval i v tretej časti. Žilinčania hrali od 47. minúty presilovku, no puk mali na hokejke pomaly menej ako domáci Kuľha, ktorý divákom predviedol ako na to. V 53. minúte bol faulovaný unikajúci Vaic a Poprad mohol hrať ďalšiu presilovku. Popradčania si však zle prihrali a prenikajúceho Drábeka zastavil Kuľha len za cenu faulu. Žilinčania premenili druhé nariadené trestné strieľanie a zrazu bolo vyrovnané. Poprad sa chcel znovu dostať do vedenia, no Laco v žilinskej bránke bol pohotový a nedovolil vyrovnať ani Kmiťovi, ktorý sa v posledných sekundách objavil v stopercentnej príležitosti.

Na začiatku predĺženia ohrozil Laca Vandas. Nedal a po jeho prihrávke na žilinskom brankárovi stroskotal aj Koskinen. Z ďalšej akcie Novotný z druhej vlny nastrelil tyčku a tak platilo známe hokejové: nedáš - dostaneš. V skrumáži pred Melicherčíkom sa najlepšie zorientoval Drevenák a zabezpečil Žilinčanom dva body.

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): "Sme sklamaní. Napriek väčšiemu nasadeniu a túžbe, než to bolo v poslednom stretnutí, to na súpera nestačilo. Zbytočné vylúčenia na oboch stranách kúskovali hru a nevedeli sme sa dostať do tempa, viazla nám kombinácia. Súčinnosť jednotlivých formácií bola niekedy mizerná. Súper hral dobre, celoplošne aktívne a nedával nám veľa priestoru. Nedostávali sme sa často do koncovky. Záver už bol vabank a rozhodla šťastena."

Milan Jančuška
(tréner Žiliny): "Víťazstvo ma teší, aj keď sme ho dosiahli iba po predĺžení. Na jeden zápas sa toho stalo dosť. Na môj vkus bolo veľmi veľa vylúčených, ešte aj dve trestné strieľania. Bolo dôležité ustáť oslabenia, chalani po taktickej stránke splnili to, čo sme si predsavzali a som s ich výkonom spokojný. Bojovnosť a srdce nám priniesli dôležité body.“

MHC Mountfield Martin - HK Nitra 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Góly: 19. Škoda (Kriška), 47. Michal Važan (J. Markovič) - 54. Hrnka (G. Saliji, P. Barinka)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše Valčák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Smrek, M. Korba, 2131 divákov

Martin: M. Šimko - L. Kozák, Martin Výborný, Zukal, Rúfus, Matejka, Hriňa, Brcko, Drgoň - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota - Kriška, Škoda, Šišovský - Themár, Vartovník, Škumát
Nitra: Šimboch - M. Hruška, Árvay, Rais, M. Bača, K. Grman, Kružík, J. Polák, König - P. Barinka, Hrnka, Korhoň - S. Saliji, T. Chrenko, Podstavek - G. Saliji, Valčák, Fojtík - Šumichrast, Uhnák, Klíma

Martin začal zápas veľmi opatrne. Prvú šancu mal v 4. min hosťujúci Barinka, ktorý sa od bočného mantinelu rútil sám na domáceho brankára, ale ten jeho strelu zneškodnil. Na opačnej strane "kosačky" vyskúšali postreh Šimbocha v 10. min, ale Škodov pokus bol pre hostí neškodný. Onedlho na to mala Nitra možnosť na skórovanie, keď hrala 85 sekúnd presilovku o dvoch hráčov, ale Hrnka v tutovke nezasunul puk do siete. Potom domáci zvýšili aktivitu a odmenou im bol vedúci gól z hokejky Škodu v 19. min, ktorý v presilovke strelou švihom prekvapil Šimbocha - 1:0.

Na začiatku druhej tretiny Martin kontroloval vývoj a spoliehal sa na protiútoky. V 24. min Škumát v dobrej pozícii minul puk a o pár sekúnd neskôr Themárovu strelu zlikvidoval Šimboch. V 30. min sa pekne uvoľnil Šišovský, ale gólman Nitry bol znovu pozorný. Hostia postupne zvyšovali obrátky a v 31. min mohlo byť vyrovnané. Šumichrast dostal kolmicu na domácu modrú čiaru a išiel sám na Šimka. Ten v súboji zoči-voči na dvakrát zahanbil strelca. Nitra bola naďalej iniciatívnejšia, ale hostia boli z domáceho brankára zúfalí. Nakoniec mohol vedenie Martina zvýšiť Ižvolt, ale v 39. min mu pokazil radosť strážca nitrianskej svätyne Šimboch. Pred treťou tretinou tak bolo všetko otvorené.

V 45. min sa Martin počas svojej presilovky zahrával s ohňom, po sérii chýb mal šancu Fojtík, ktorý si však v koncovke vylámal zuby na skvelom Šimkovi. Veľmi dôležitý druhý poisťovací gól strelili domáci v 47. min, keď Važan dorazil Markovičovu strelu - 2:0. O dve minúty neskôr "zasvietil" po Vartovníkovej jedovatej strele Šimbochov semafor. Nitra napokon zápas zdramatizovala. V 54. min Hrnka zblízka strelil kontaktný gól a v 58. min nevyužil vďaka Šimkovej duchaprítomnosti obrovskú šancu Podstavek. Záver bol nervydrásajúci. Hostia sa síce nezmohli na power-play, ale v záverečných sekundách mohli predsa len vyrovnať, lenže Valčák v situácii tesne pred martinským brankárom stratil rovnováhu. Hostia sa dožadovali trestného strieľania, ale rozhodca mal iný názor, a tak si Martin pripísal na svoje konto piate víťazstvo za sebou.

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Upozorňoval som hráčov, že posilnená Nitra nebude ľahkým súperom, čo sa aj potvrdilo. Spokojný som s výsledkom, nie však s hrou, lebo sme urobili veľa chýb. Aby to hráčom neuškodilo, mali by zabudnúť na sériu piatich víťazných zápasov. Dúfam, že budeme úspešní aj v nasledujúcom stretnutí."

Ján Jaško
(tréner Nitry): "Chlieb sa lámal počas našej dvojnásobnej presilovky v prvej tretine. Vtedy sme mali ísť do vedenia, ale namiesto toho sme o niekoľko minút neskôr inkasovali. Snahu hráčom nemôžem vytknúť, ale strelecky sa trápili a náš gól prišiel trochu neskoro. Záver bol na smiech..."

HK 36 Skalica - Dukla Trenčín 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

Góly: 14. R. Školiak (Pálffy, Šmach), 38. J. Hruška (Pálffy, R. Školiak) - 3. O. Mikula, 16. A. Šťastný (Martin Chovan, Sojčík), 27. P. Kopecký (T. Melichárek, M. Filo), 30. Sojčík (M. Filo, Martin Chovan), 60. O. Mikula (Sojčík)
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - Bundil, Kacej, 2814 divákov

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, Kloz, Bučka, Gula, Karlíček, Magusin - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Klejna, M. Šátek, Holovič - Štepán, R. Konečný, J. Jurík
Trenčín: Hiadlovský - Martin Chovan, Trefný, Hlubuček, Gabriš, Bobček, Bednár - T. Melichárek, P. Kopecký, M. Filo - O. Mikula, A. Šťastný, Sojčík - Tybor, R. Tvrdoň, M. Daňo - Koložváry, Lalkeš

Dravosť a chuť v zápase uspieť sa prejavila od začiatku u oboch celkov. Lepšie začali hostia, keď sa gólom spoza bránky v 3. min z hokejky Mikulu ujali vedenia 1:0. Odpoveď mohla prísť už o minútu, keď Školiak nepresne vystrelil. V polovici tretiny vypracoval Pálffy sľubnú akciu, ktorú však Vyrúbalík nedokázal premeniť. V 14. min prišlo pre domácich vytúžené vyrovnanie pri presilovke o dvoch hráčov. Hostia sa však ihneď vrátili do hry a Šťastný po Lakosilovom vyrazení puku opäť strhol vedenie na ich stranu - 2:1.

Druhé dejstvo pokračovalo v rýchlom tempe. Trenčania zatlačili na súpera a po rozohrávke v útočnej tretine okamžite vypálil Filo, ktorý trafil žŕdku, no Kopecký sa už postaral o úspešné dorazenie. Štvrtý gól hostí prišiel po ukážkovej spolupráci Sojčíka, Fila a Chovana, keď Sojčík strelou do prázdnej bránky zvýšil vedenie hostí už na hrozivých 4:1. V 34. min Hiadlovského v trenčianskej bránke domáci doslova zasypali spŕškou striel, no ten si dokázal s ťažkou situáciou poradiť. Strela Hrušku pod hornú žŕdku v závere druhej časti dostala domácich späť do zápasu. Prvá polovica tretej tretiny bola bez výraznejších akcií. Na oboch stranách boli najlepšími hráčmi brankári. Napriek snahe sa hráčom Skalice nedarilo presadiť sa a Trenčín si dokázal udržať priaznivý výsledok, dokonca bol aktívnejší. V záverečných minútach sa hostia sústredili najmä na obranu a v poslednej minúte pri zúfalej snahe domácich a ich hre bez brankára ešte zvýšili vedenie.

Peter Oremus (tréner Skalice): "Samozrejme, že nie sme spokojní s výsledkom. Boli sme pomalí, chýbal nám pohyb a agresívna hra. Nezvládli sme zápas najmä v defenzíve."
Dušan Gregor (tréner Trenčína): "V súčasnosti máme problémy so zostavou. Na hráčoch, ktorí nastúpili, bolo vidieť veľkú zodpovednosť. Splnili sme do bodky, čo sme si povedali. Dokázali sme veľa strieľať a presadili sme sa."