Marcel
20.4.2024
Pre Slovensko končia MS v pondelok, katom hokejistov Ruutu

Zdroj: sita - MS, Slovensko-Fínsko

Hokejisti Slovenska prehrali s Fínskom 1:2, aj keď viedli po góle Mariána Gáboríka. V pondelok ukončia MS zápasom s Dánskom.

Prvý gól v zápase dosiahol v 17. min v presilovej hre Marián Gáborík. Zverenci trénera Glena Hanlona boli v úvodnom dejstve aktívnejší, vytvorili si aj niekoľko šancí no premenili iba jednu. Slováci prvýkrát na šampionáte strelili úvodný gól zápasu, doteraz vždy ako prví prehrávali. V druhej časti sa hra vyrovnala, obaja brankári ani raz neinkasovali. V polovici III. tretiny prišli chvíle Tuoma Ruutua, keď najprv v 48. min vyrovnal po úspešnom vhadzovaní M. Koiva a o tri minúty neskôr z ľavého krídla prekvapil Haláka. Fíni pochovali šance tímu SR na postup do vyraďovacej fázy v rozpätí 192 sekúnd.
Slovenské mužstvo v 24. vzájomnom súboji utrpelo šestnástu prehru, naposledy sa Slováci tešili ešte v roku 2004 na MS v Ostrave.

MS E-skupina:

SLOVENSKO - FÍNSKO 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Góly:
17. Gáborík (Demitra, Handzuš) - 48. Ruutu (Mikko Koivu), 51. Ruutu (Salmela, Pyorala)
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1 oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kurmann, Reiber (obaja Švaj.) - Carlson, Murchison (obaja Kan.), 9321 divákov

Zostavy:
Slovensko: Halák - Baranka, Jurčina, Gáborík, Demitra (C), Marián Hossa - Višňovský, Štrbák, Stumpel (A), Šatan (A), Marcel Hossa - Podhradský, Graňák, Rúžička, Zedník, Handzuš - Majeský, Cibák, Surový, Radivojevič (Lašák)
Fínsko: Vehanen - Lepisto, Salmela, Mikko Koivu (C), Ruutu (A), Pyorala - Valivaara, Niskala, Kapanen, Aaltonen, Komarov - Vaananen, Puistola, Pesonen, Immonen, Granlund - Kukkonen (A), Jaakola, Nokalainen, Pihlstrom, Lahti (Lassila)

Po úvodnom „oťukávaní“ si väčšie príležitosti vypracovali slovenskí hokejisti, ale v 5. min zakončil Stümpel iba do brankára Vehanena a o minútu neskôr Handzuš v náznaku šance sa k strele vôbec nedostal. Ako prvý putoval na trestnú lavicu fínsky obranca Jaakola, ale z početnej výhody vyťažili Slováci iba jednu strelu v podaní Višňovského od modrej čiary, Marián Hossa z otočky minul bránku súpera. V 9. min od modrej vyskúšal pozornosť Haláka útočník M. Koivu, ale gólman tímu SR zasiahol. V 11. min Demitra hľadal spoza bránky Gáboríka, ale fínski beci ho dôkladne pokryli. Vzápätí neuspel Stümpel, keď po chybe obrany súpera Vehanen betónom odrazil puk. V 13. min Halák k spokojnosti slovenských fanúšikov vyriešil skrumáž pred svojou bránkou prikrytím puku. Bratislavské tribúny aj celé Slovensko rozburácal v 17. min Marián Gáborík, ktorý prekonal v presilovej hre Vehanena. Višňovským zablokovaný puk získal za fínskou bránkou Handzuš, posunul doprava Demitrovi, ten vyzval krížnou prihrávkou voľného Gáboríkova, ktorý vymietol pravý horný roh fínskej svätyne - 1:0. Ešte pred prvou sirénou musel dvakrát zachraňovať Halák, puk zakaždým skončil v jeho lapačke.

Hneď v úvode druhého dejstva mohli dať oba tímy gól, najprv neúspešne Demitra nahadzoval puk do fínskeho bránkoviska, na druhej strane sa o to isté pokúšal Aaltonen. Vzápätí Halák čaroval, keď pravým betónom zneškodnil šancu Pesonena a ľavým aj dorážku Granlunda. Slováci sa úspešne ubránili tlaku súpera pri vylúčení Jurčinu a neinkasovali ani pre treste Stümpela. Nedokázali však využiť ani početnú výhodu pri vylúčení Pesonena. V 32. min hľadal Nokelainen Pyöräläho, no ten „sklepol“ jeho prihrávku iba mimo Halákovej bránky. V 35. min mohol pridať upokojujúci gól Višňovský, ale spomedzi kruhov trafil pravý betón Vehanena. V 38. min mal ďalšiu šancu Pyörälä, ale Halák bol pozorný. V samotnom závere II. tretiny ešte mali šancu Slováci, ale k odrazenej strele Demitru sa nedostal Marián Hossa.

Hneď na začiatku tretej dvadsaťminútovky Halák pokazil gólovú radosť kapitánovi Fínov M. Koivuovi. V presilovke Višňovského akciu zakončil do Vehanena Gáborík, v tej istej početnej výhode nepochodili ani Marián Hossa, dvakrát Demitra a opäť Gáborík. Na druhej strane už v rovnovážnom stave zachránil pred Fínmi slovenský brankár, ktorý „hasil“ aj v 48. min pri pokuse Granlunda. Po vhadzovaní však už inkasoval, keď M. Koivu uspel na vhadzovaní a prekvapujúca strela z hokejky T. Ruutuho skončila v slovenskej bránke - 1:1. V 51. min si vybral slovenský gólman slabšiu chvíľku a inkasoval po ľahkej strele T. Ruutua. Slováci sa všemožne snažili o vyrovnanie a šancu na postupový trojbodový zápis, ale pozorná fínska obrana sa už nenechala zaskočiť. Presne sto sekúnd pred treťou sirénou odvolal tréner Hanlon Haláka z bránky a minútu pred koncom si zobral oddychový čas. Šiesti slovenskí hokejisti nedokázali nič vymyslieť a stratili šancu na postup do štvrťfinále.

Marián Gáborík (útočník SR, autor jediného gólu Slovákov): „Fíni príliš veľa času trávili v našej tretine, mali veľa šancí a v treťom dejstve nám dali dva góly. Škoda toho. Je to sklamanie, hráme doma pred skvelými fanúšikmi. Atmosféra v aréne je veľmi dobrá, slovenskí fanúšikovia sú najlepší. Povzbudzovali nás, či sme vyhrávali alebo prehrávali.“
Glen Hanlon (tréner SR): „Je veľmi ťažké hodnotiť duel po takejto prehre. V prvom rade chcem pogratulovať Fínom k triumfu a popriať im šťastie v nasledujúcich zápasoch. Som na hráčov pyšný, pretože v každom súboji prehrali len o gól. Odvádzali stopercentné výkony. O tom je šport, niekedy sa tešíte, inokedy smútite.“
Jukka Jalonen (tréner Fínska): „Som spokojný s víťazstvom, bol to pre nás veľmi náročný duel po fyzickej aj psychickej stránke. Prvá tretina bola veľmi vyrovnaná, potom sme už mali prevahu. Vedeli sme, že dnes nás nečaká nič jednoduché a som rád, že sme v treťom dejstve premenili šance a zvíťazili. Som hrdý na tím, keďže ukázal veľký charakter.“
Jaroslav Halák (brankár SR): „Už od prvého zápasu sme sa trápili, taký je však hokej. Dali sme menej gólov a prehrali sme. Pri druhom góle puk predo mnou skákal, strela zmenila smer a vtedy sa to ťažko chytá. Postup nám nebol asi súdený. Je to sklamanie, takéto zloženie mužstva už asi nikdy nebude.“
Michal Handzuš (útočník SR): "Prvá polovica bola vyrovnaná, druhú sme začali veľmi pasívne, báli sme sa o výsledok, Začali sme brániť stav a takto to dopadlo. Neboli sme dosť dobrí, prestali sme hrať. Nevyužívali sme šance v útoku. Báli sme sa o víťazstvo, presilovka v tretej tretine bola dobrá, no gól sme nedali. A potom skórovali Fíni... Sme veľmi sklamaní. Bolo to najlepšie zložené mužstvo, ktoré Slovensko môže postaviť. Zápasy rozhodujú maličkosti, na olympiáde nám to vychádzalo, teraz nie.“
Martin Štrbák (obranca SR): „Pripravovali sme sa na víťazstvo. V presilovkách sme mohli odskočiť. Takto to býva, stačí jedna nešťastná strela."
Milan Jurčina (obranca SR): "Neviem si vysvetliť príčiny prehry. Fíni dali gól, dostali sme ho prakticky z buly, keď sa strela obtrela o nohavicu jedného z chalanov. Druhý šťastný gól padol od mantinelu. Všetko je o šťastí, prehrali sme štyri zápasy o gól. My sme nechali na ľade všetko. Partia bola výborná. Neviem, kde bola chyba, to nech hľadajú novinári."

sita - MS, USA-Francúzsko

Hokejisti USA zvíťazili v sobotňajšom večernom zápase osemfinálovej F-skupiny na majstrovstvách sveta v Košiciach nad Francúzskom 3:2 a urobili ďalší krok na ceste do štvrťfinále. Američania ešte stále nemajú istotu bojov v najlepšej osmičke. Po prehre sa však s nádejou na vyraďovaciu fázu šampionátu definitívne rozlúčili Francúzi.

Francúzsky tím sa favorita nezľakol a aktívnou hrou ho v úvode trocha zaskočil. V 6. min dokonca pri hre štyroch proti štyrom otvoril Treille skóre. Američania postupne pridávali na obrátkach a v 17. min rovnako v situácii, keď na trestnej lavici sedel po jednom hráčovi z každého výberu, vyrovnali zásluhou Stepana. V úvode druhej tretiny zámorský tím zatlačil Francúzov pred Hueta a po góloch Stuarta a Kreidera sa definitívne upokojili. Americký tím potom zápas kontroloval, ale gól Meuniera v 56. min duel ešte zdramatizoval. Tím USA napokon náskok udržal a tešil z ďalšej výhry na turnaji.

F-skupina (Košice):

USA - Francúzsko 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Góly: 17. Stepan (Wheeler), 22. Stuart (Porter, Gaustad), 26. Kreider (Miele) - 6. Treille, 56. Meunier (Hecqueffeuille)
Vylúčení: 10:11 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Odinš (Lot.), Ország (SR) - Schrader (Nem.), Šeľanin (Rus.), 3101 divákov

Zostavy:
USA: Conklin - J. Johnson, Shattenkirk, McDonagh, Fowler, Stuart, Komisarek, C. Wilson - Wheeler, Stepan, C. Smith - Shannon, Kreider, Palmieri - Stapleton, Skille, Y. Šťastný - Gaustad, Miele, Porter - M. Brown
Francúzsko: Huet - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Roussel, Trabichet - Treille, Meunier, Bellemare - T. da Costa, D. Fleury, S. da Costa - Raux, Lamperier, Arrossamena - Tardif