Florián
4.5.2024
Slovensko prehralo aj tretí zápas o gól, Česká rep. zvíťazila 3:2

Zdroj: sita - MS, Slovensko-Česká rep.

Ostro sledovaný zápas na MS Slovensko - Česko sa skončil víťazstvom Českej rep. 3:2. Oba dnešné zápasy od 16:15 h rozhodli nájazdy. Kanada zdolala USA 4:3 sn, Fínsko Nemecko 5:4 sn.

Slovenská hokejová reprezentácia po prehrách s Nemeckom a Ruskom neuspela ani v treťom zápase v rade, keď v piatok večer v súboji kvalifikačnej E-skupiny podľahla v bratislavskej Orange aréne Česku tesne 2:3. Slovensko má na svojom stále nula bodov a postup do štvrťfinále sa mu poriadne vzdialil. Na to, aby si zverenci trénera Glena Hanlona udržali aspoň teoretickú šancu na zisk štvrťfinálovej miestenky, musia v sobotu večer o 20.15 h zdolať Fínsko v riadnom hracom čase, inak bude ich pondelkový poludňajší duel proti Dánsku posledným na domácom šampionáte. V 51. prvom vzájomnom súboji dosiahol český tím už 34. víťazstvo, Slováci čakajú na triumf nad Českom už viac ako dva roky, naposledy zvíťazili v dvoch prípravných dueloch v apríli 2009 v Skalici a Trenčíne.

V piatkovom súboji sa vedenia ujal český tím v závere úvodného dejstva v presilovej hre pri vylúčení Nagya. Slováci vyrovnali v 23. min, keď Nagy oblúčikom poslal puk do Pavelcovej bránky. V úvode tretieho dejstva naklonil misky váh na stranu Česka skúsený Havlát a na 3:1 zvýšil o tri minúty neskôr Eliáš. Na rozdiel jedného gólu znížil v 58. min Surový. Slovákom nepomohla ani záverečná hra bez brankára.

E-skupina M2 2011:

SLOVENSKO - ČESKÁ REP. 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Góly: 18. Židlický (Eliáš, Marek), 42. Havlát (Eliáš), 45. Eliáš (Havlát) - 23. Nagy (Višňovský, Stümpel), 58. Surový (Radivojevič, Cibák)
Vylúčení: 3:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Kurmann - Arm (obaja Švaj.), Deďuľa (Biel.), 9313 divákov

Zostavy:
Slovensko: Halák - Baranka, Jurčina, Gáborík, Zedník, Demitra - Podhradský, Štrbák, Stumpel, Šatan, Nagy - Majeský, Višňovský, Bartečko, Handzuš, Marián Hossa - Graňák, Cibák, Surový, Marcel Hossa, Radivojevič (Lašák)
Česko: Pavelec - Michálek, Rachúnek, Červenka, Jágr, Plekanec - Židlický, Škoula, Michálek, Havlát, Eliáš - Krajícek, Čáslava, Marek, Rolínek, Voráček - Nemec, Hubáček, Novotný, Frolík, Prúcha (Štepánek)

Glen Hanlon (tréner SR): „V úvodnom dejstve sme hrali dobre a chlapci sa držali taktických pokynov. V druhej časti nás súper pritlačil, no brankár Halák nás podržal a vďaka nemu sme aj v tretej tretine stále mali šancu bodovať. Všetci hráči podali stopercentný výkon. To je maximum, čo od nich môže tréner požadovať.“
Alois Hadamczik (tréner ČR): „Som presvedčený, že sme zohrali veľmi dobrý zápas. Vedeli sme o tom, že Slováci majú veľmi dobré protiútoky a musíme si na túto činnosť súpera dávať pozor. Podarilo sa nám to eliminovať. Myslím si, že na počet striel sme mali dať viac gólov. Po druhej tretine sme si povedali, že musíme viac pukov smerovať do bránkoviska súpera. To sa nám aj oplatilo, dali sme góly a zvíťazili. Hrali sme dobre ako tím. Každý hráč má v mužstve svoje úlohy, ktorých sa zhostili veľmi dobre. Chcel by som sa fanúšikom poďakovať za výbornú atmosféru tu v Bratislave.“
Peter Podhradský (obranca SR): „Nevyužili sme svoje šance, Česi naopak áno. Na niekoľko striedaní nás v oslabení súper poriadne zavrel v tretine a nebolo to nič príjemné.“
Milan Jurčina (obranca SR): „Veľmi nás mrzí, že už situáciu nemáme vo svojich rukách. Je to veľká škoda, no musíme ostať pozitívne naladení. Rozhodli dva zlepené góly. Snažíme sa, robíme všetko, čo môžeme, ale jednoducho nám to tam nepadá. Z NHL sme všetci zvyknutí na nahustený program, toto by pred sobotňajším zápasom nemal byť problém.“
Michal Handzuš (útočník SR): „Hrali sme príliš pasívne, súper spočiatku čakal na naše chyby. Po vyrovnávajúcom góle sme nechceli hru otvoriť, ale stiahli sme sa asi až príliš. Presilovky nás vybíjajú.“
Marián Gáborík (útočník SR): „Musíme hrať rýchlejšie, viac strieľať a využívať svoje šance. Program je daný, s tým už nič nespravíme.“
Miroslav Šatan (útočník SR): „Určite nás tretia prehra o gól za sebou neteší. V prvej tretine sme hrali dobre, vykrývali sme stredné pásmo. V druhej sme však v defenzíve veľmi lietali, Česi mali veľa striel na našu bránku. Tam sa to začalo otáčať. V sobotu nás čaká zápas o všetko. Tento neúspech treba čo najskôr hodiť za hlavu.“
Tomáš Plekanec (útočník ČR): „Slováci hrali trochu zviazane. Tlak, ktorý na ich pleciach leží, je veľký. Bolo to na ich hre vidieť. Snažili sa, ale nešlo im to. Hrali sme dobre v útoku a snažili sme sa tlačiť na brankára. Záver nebol príjemný, Slováci po znížení mali dosť času na vyrovnanie.“
Jaromír Jágr (útočník ČR): „Bolo to dôležité víťazstvo, lebo nás definitívne posunulo do play-off. Mali sme svoj deň, dominovali sme v celom zápase a mohli sme o víťazstve rozhodnúť už skôr. Mrzí ma, že sme nedali viac gólov. Bolo vidieť, že Slováci nie sú na tom psychicky dobre. Ťažko sa však hrá, keď vieš, že musíš vyhrať. Je to ťažká situácia a je to jedno, či máte v kádri dvadsať najlepších hráčov na svete.“

sita - MS, Fínsko-Nemecko

Hokejisti Švédska sú už pred bránami štvrťfinále na majstrovstvách sveta 2011 v Bratislave a v Košiciach. V piatkovom večernom stretnutí osemfinálovej F-skupiny zdolali v košickej Steel aréne Francúzsko hladko 4:0.

Švédi sa vďaka trom bodom posunuli na 2. priečku F-skupiny o skóre za Kanadu. Proti Francúzom mali zápas od začiatku pod kontrolou. Hráči galského kohúta sa pred švédsku bránku dostávali v prvej tretine len sporadicky. Švédi z tlaku vyťažili tri góly a upokojili sa. Počas prvej prestávky nahradil Hueta vo francúzskej bránke Lhenry, Švédi už smerom dopredu neboli tak aktívni ako v úvodnej dvadsaťminútovke a umožnili súperovi dostávať sa častejšie pred Fastha. V tretej časti pridali "tri korunky" ďalší zásah a s prehľadom držali súpera na dištanc. Francúzi za Švédmi výrazne zaostávali a smerom dopredu toho veľa nevymysleli.

F-skupina (Košice):

Švédsko - Francúzsko 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Góly: 5. R. Nilsson (Fernholm, Erixon), 14. Ekman Larsson (S. Kronwall), 16. Berglund (Pääjärvi, Gunnarsson), 46. S. Kronwall (Ekman Larsson, M. Bäcklund)
Vylúčení: 5:11 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rönn (Fín.), Šindler (ČR) - Hribar (Slovin.), Semionov (Est.), 4761 divákov.

Zostavy:
Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, Ekman Larsson, S. Kronwall, Fernholm, Erixon - Pääjärvi, Thornberg, Berglund - M. Bäcklund, L. Eriksson, R. Nilsson - Silfverberg, Tedenby, M. Kruger - Wallin, Sjögren, J. Ericsson
Francúzsko: Huet (21. Lhenry) - Auvitu, Besch, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Roussel, Trabichet - Treille, Meunier, Bellamare - T. da Costa, Tardif, Desrosiers - Gras, Romand, Henderson - Raux, Lamperier, Arrossamena - D. Fleury

Víťazmi košického piatkového popoludňajšieho duelu kvalifikačnej F-skupiny na 75. majstrovstvách sveta sa stali hráči Kanady, ktorí zdolali výber Spojených štátov amerických 4:3 po samostatných nájazdoch. Obaja súperi majú na svojom konte tri zápasy, Kanada má sedem bodov, Američania štyri.
Kanaďania boli od úvodu aktívnejší, no nedokázali využívať ani vyložené šance. V úvodnom dejstve tie najväčšie spálili Skinner a Eberle. Na začiatku druhej tretiny nastrelili Nash a Stewart žŕdku a prišiel zákonitý trest, keď v 25. min prekonal kanadského gólmana Komisarek, ktorého nahodený puk prekvapujúco doplachtil až do bránky Kanady. Na druhej strane vyrovnal o tri minúty neskôr Burns, ale ešte pred druhou sirénou dostal Američanov do vedenia Johnson, ktorý po naskočení z trestnej lavice v úniku nedal Conklinovi šancu - 1:2. V úvode III. tretiny Kanada gólmi Tavaresa a Spezzu otočila, no 52. min Stepan vyrovnal a začínalo sa odznova. Keďže Kanaďania aj napriek prevahe v treťom dejstve už nedokázali streliť gól, muselo sa predlžovať. Rozhodnutie priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých mali na hokejkách viac šťastia reprezentanti krajiny javorového listu, keď Conklina prekonali Eberle aj Nash, Reimer v nájazdoch neinkasoval.

Kanada - USA 4:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 28. Burns (Pietrangelo), 44. Tavares (Stewart, Gragnani), 46. Spezza (Tavares, Burns), rozhodujúci sam. nájazdy Eberle - 25. Komisarek (C. Smith), 34. J. Johnson (Wheeler, Y. Šťastný), 52. Stepan (Wheeler).
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Partanen (Fín.), Piechaczek (Nem.) - Gebauer (ČR), Terho (Fín.), 7485 divákov.

Zostavy:
Kanada: Reimer - Phaneuf, Burns, Schenn, Methot, Gragnani, Pietrangelo, Colaiacovo, Scalzo, Gragnani - R. Nash, Duchene, J. Neal - Eberle, Spezza, E. Kane - Clutterbuck, Zajac, Ladd - Skinner, Tavares, Stewart - Vermette
USA: Conklin - McDonagh, Fowler, C. Wilson, Komisarek, M. Stuart, Fayne, J. Johnson, Shattenkirk - Stepan, C. Smith, Wheeler - Kreider, Palmieri, Shannon - Skille, Y. Šťastný, Stapleton - M. Brown, Porter, Gaustad

Fínska hokejová reprezentácia zdolala vo svojom úvodnom stretnutí v osemfinálovej E-skupine Nemecko 5:4 po samostatných nájazdoch. Fíni boli v celom zápase oveľa aktívnejší, Nemcov vysoko prevýšili v streľbe na bránku (49:21), napriek tomu v druhej polovici zápasu väčšinou len doťahovali nemecký náskok.

Fíni už po 13 sekundách otvorili skóre, keď prihrávka T. Ruutua pred bránku skončila po jemnom teči nemeckého obrancu Kruegera za chrbtom Endrasa. Hoci Fíni boli aktívnejší (strely na bránku 16:9) do šatní išli oba tímy za nerozhodného stavu 1:1, keď rýchlu nemeckú kontru pri signalizovanom vylúčení jedného z Fínov zužitkoval Rankel. V druhej tretine Nemci Fínov dokonale zaskočili, keď v rozpätí 64 sekúnd neistého Lassilu prekonali po rýchlych protiútokoch Schütz a Hospelt. Fínov do zápasu vrátili po pekných kombináciách Pesonen a v 39. min pri avizovanom vylúčení nemeckého hráča Immonen, no 57 sekúnd pred druhou sirénou opäť po rýchlej kontre a na milimeter presnej strele cez brániaceho hráča vyhnal P. Reimer z fínskej bránky Lassilu. V treťom dejstve sa Fínom podarilo so šťastím vyrovnať, keď T. Ruutu zopakoval okamih z úvodu stretnutia a jeho prihrávka od ľavého mantinelu sa opäť od hokejky jedného z nemeckých obrancov odrazila do Endrasovej siete.

V predĺžení sa nerozhodlo a tak si oba tímy už po druhýkrát na šampionáte vyskúšali samostatné nájazdy. Excelentné nájazdy predviedli M. Kouvu a Granlund, no zahanbiť sa nedali ani P. Reimer a Wolf. Vo štvrtej sérii však Reimer nedal a fínsky kapitán Mikko Koivu rozhodol o fínskom triumfe. Za najlepších hráčov stretnutia vyhlásili nemeckého útočníka Andreho Rankela a fínskeho útočníka Janneho Pesonena.

Hokej - MS - E-skupina - výsledok

Nemecko - Fínsko 4:5 po sam nájazdoch (1:1, 3:2, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 15. Rankel (Wolf, Hospelt), 27. Schütz (Gogula, Mauer), 28. Hospelt (Lavallee, Goc), 40. P. Reimer (Braun, Müller) - 1. T. Ruutu (M. Koivu, Lepistö), 32. Pesonen (Granlund, Puistola), 39. Immonen (Pesonen, Niskala), 55. T. Ruutu (Pesonen, Lepistö), rozhodujúci sam nájazd M. Koivu
Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Olenin (Rus.), Reiber (Švajč.) - Carlson (Kan.), Valach (SR), 9 255 divákov.

Zostavy:
Nemecko: Endras - Krueger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hördler, Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Greilinger, Ullmann, Müller - Tripp, Schütz, Gogulla - P. Reimer, Barta, Kink - Mauer
Fínsko: Lassila (40. Vehanen) - Lepistö, Salmela, Niskala, Välivaara, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Aaltonen, M. Koivu, T. Ruutu - Lahti, N. Kapanen, Komarov- Granlund, Immonen, Pesonen - Pyörälä, Nokelainen, Pihlström

Slováci dopísali Cibáka, možnosť využili aj Kanada a USA

Vedenie slovenskej výpravy dopísalo v piatok popoludní na súpisku pre majstrovstvá sveta 2011 útočníka Martina Cibáka. O doplnení hráča Severstaľu Čerepovec do oficiálneho kádra informoval tréner Glen Hanlon už vo štvrtok, Cibáka zapísali pred duelom s Českom. Slováci tak využili možnosť doplniť súpisku, na ktorej ešte stále majú jedno voľné miesto. S tímom sa pripravujú ešte obranca Michal Sersen a útočník Milan Bartovič.

Možnosť rozšíriť svoju súpisku využili aj výpravy USA a Kanady. Do amerického tímu pribudol tretí brankár Jack Campbell, ktorý chytá za Windsor v juniorskej OHL. Kanaďania ako 24. hráča dopísali útočníka Antoina Vermetta z Columbusu.