29.3.2024
Štyri body Slovákov, Gáborík opäť skóroval

Zdroj: SITA/Dušan Hein

Komentár sobotňajších zápasov NHL

Marián Gáborík bol jediným úspešným strelcom z trinástky slovenských hokejistov, ktorí sa predstavili v bohatom sobotňajšom programe zámorskej NHL.

Slovenský krídelník svojim devätnástym gólom v sezóne prispel k víťazstvu Minnesoty nad Edmontonom. Na jeden gól v tom istom stretnutí prihral aj Pavol Demitra. Po jednej asistencii si do kanadského bodovania pripísali aj ďalší dvaja Slováci. Miroslav Šatan sa podieľal v drese Islanders na zdolaní rivala z New Jersey a Ladislav Nagy pomohol ukončiť veľmi nepríjemnú osemzápasovú šnúru prehier Los Angeles.

Na viacerých štadiónoch videli diváci gólove prestrelky, no z radu vybočuje najmä výsledok z Ottawy, ktorá podľahla Washingtonu 6:8. Hviezdou večera bol Rus Alexander Ovečkin, ktorý k nečakanému triumfu hostí prispel štyrmi presnými zásahmi a asistenciou.

Hokejisti Los Angeles konečne vyhrali, hoci ani v Denveri to na ukončenie ich bodových suchôt dlho nevyzeralo. Deväť minút pred koncom však Ladislav Nagy začal akciu, na ktorej konci bol Derek Armstrong a ten vyrovnal na 1:1.

O minútu a 17 sekúnd neskôr už "králi" po góle Scotta Thorntona viedli. Gólovú poistku dal pri power play domácich Slovinec Anže Kopitar. V bránke Colorada sa objavil po dlhšej dobe Jose Theodore, keďže slovenský gólman Peter Budaj oddychoval po siedmich odchytaných zápasoch v rade. Veľký comeback predviedli v súboji proti Edmontonu aj hráči Minnesoty. V polovici zápasu totiž prehrávali 1:4 a do poslednej tretiny šli stále s dvojgólovým mankom.

Kontaktný gól strelil v 45. min Marián Gáborík, ktorý sa trafil do siete po prvý raz od pamätného päťgólového predstavenia proti Rangers. Hráči "Wild" obrat dokonali v predĺžení, keď v presilovke rozhodol svojim prvým gólom v sezóne obranca Petteri Nummelin. "Ostrovania" z New Yorku to v tejto sezóne na New Jersey vedia a v sobotu uštedrili vedúcemu tímu Atlantickej divízie už štvrtú prehru v rade vo vzájomných zápasoch. Na štvrtý gól domácich Bergenheimovi prihrával slovenský krídelník Miroslav Šatan.

Ruský kanonier Alexander Ovečkin sa v Ottawe dočkal prvého štvorgólového zápisu v kariére. Jeho spoluhráči z Washingtonu dokonale zaskočili favorizovaných Sens a po dvoch tretinách už viedli v hlavnom meste Kanady 5:2. Domáci ešte dokázali v záverečnej tretine zásluhou čistého hetriku Mika Fishera duel zdramatizovať, no pri záverečnej hre bez brankára víťazstvo "Caps" potvrdil Ovečkin.

Desiatym hetrikom v kariére sa v sobotu zaskvel aj Paul Kariya. Krídelník bluesmanov skóroval v rozpätí necelých pätnástich minút v tretej tretine, keď jedenásť sekúnd pred koncom vyrovnával v Dallase na 4:4. V predĺžení gól nepadol a v rozhodujúcom rozstrele uspel iba domáci veterán Mike Modano.
"Jazdci z New Yorku" si vďaka výborne odohraným presilovkám odviezli body z Toronta. Zo šiestich ponúknutých výhod početnej prevahy využili hostia päť a jasne vyhrali.

Viditeľná bola najmä česká légia "Rangers" - Jaromír Jágr odchádzal z ľadu s gólom a tromi asistenciami, dva góly strelil Petr Průcha a Martin Straka pridal ďalší gól a asistenciu. Čisté konto udržal v bránke Atlanty Kari Lehtonen a "Thrashers" si hladko poradili s Bostonom. Shutout zaznamenal aj gólman Pittsburghu Ty Conklin a "tučniaci" v generálke na novoročný duel pod holým nebom zdolali Buffalo 2:0.

Všetci účastníci duelu sa už tešia na odvetu pred sedemdesiattisícovým hľadiskom na štadóne Ralpha Wilsona v Buffale.

Výsledky:
Tampa Bay - Philadelphia 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Góly: 12. Lecavalier (St. Louis, B. Richards), 49. Prospal (Janik, St. Louis) - 8. Lupul (z tr. strieľania), 40. Knuble (J. Carter, Lupul), 41. Hartnell (Coburn, Lupul), 45. Timonen (Briere, Umberger). Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: A. Roy - Cote (obaja na 5 min), presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:22. Brankári: Ramo - Biron. Diváci: 20 124.

Colorado - Los Angeles 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)
Góly: 13. Leopold (Wolski, Hannan) - 51. D. Armstrong (Frolov, NAGY), 52. Scott Thornton (Guliano, J. Johnson), 60. Kopitar (D. Brown, O'Sullivan). Vylúčení: 2:2 na 2 min, navyše: McLeod na 5+10 min - Ivananš na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:23. Brankári: Theodore - Aubin. Diváci: 17 526.

Toronto - New York Rangers 1:6 (0:2, 0:3, 1:1)
Góly: 49. Tucker (Bell, I. White) - 13. Betts (Orr, Mara), 16. Jágr (Rozsíval, Dubinsky), 24. Průcha (Avery, Straka), 28. Shanahan (Jágr, Gomez), 31. Straka (Jágr, Dubinsky), 42. Průcha (Dubinsky, Jágr). Vylúčení: 10:2 na 2 min, navyše: Belak na 5+10 min - Orr na 5 min, presilovky: 0:5, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:34. Brankári: Raycroft (31. Clemmensen) - Valiquette. Diváci: 19 408.

Ottawa - Washington 6:8 (1:2, 1:3, 4:3)
Góly: 13. Alfredsson (Redden, Heatley), 31. Alfredsson (z tr. strieľania), 45. Spezza, 47. Fisher (Alfredsson, Phillips), 53. Fisher (Redden, Heatley), 58. Fisher (Corvo, Redden) - 2. Siomin, 5. Ovečkin (Green, Siomin), 24. Ovečkin (Poti, Bäckström), 27. Nylander (Bäckström, Green), 40. Bäckström (Kozlov, Ovečkin), 50. Nylander (Siomin, Fleischmann), 54. Ovečkin (Schultz), 60. Ovečkin. Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Neil - Brashear (obaja na 5 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 2:0. Strely na bránku: 22:30. Brankári: Gerber - Kölzig. Diváci: 20 296.

New York Islanders - New Jersey 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Góly: 6. Campoli (Park, Fedotenko), 33. M. Bergeron (Campoli, Park), 52. Sutton (Sillinger, Hunter), 56. Bergenheim (ŠATAN, Sutton), 60. Comrie (Sillinger, Hunter) - 40. Parise (Gionta, Mottau), 44. Madden (Brookbank, Parise). Vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Comrie, Guerin, Sutton - Mottau, Clarkson, Rupp (všetci na 5 min), presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 33:29. Brankári: Dubielewicz - Brodeur. Diváci: 16 234.

Atlanta - Boston 5:0 (3:0, 2:0, 0:0)
Góly: 8. Viač. Kozlov (Perrin), 10. Holík (Dupuis), 17. Dupuis (Stuart, Holík), 32. Kovalčuk (Žitnik, T. White), 34. Žitnik (Recchi, Kovalčuk). Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Thorburn, Boulton - Reich, Shawn Thornton (všetci na 5 min), presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:26. Brankári: Lehtonen - Auld (21. Thomas). Diváci: 18 545.

Columbus - Carolina 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Góly: 23. Žerdev, 27. Klesla (Hainsey, Žerdev), 35. Žerdev (Nash), 60. Beech (Žerdev, Foote) - 43. E. Staal (Ray Whitney). Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Boll - Gleason (obaja na 5 min), presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:24. Brankári: Leclaire - Ward (41. Grahame). Diváci: 17 453.

Pittsburgh - Buffalo 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 21. C. Armstrong (Brosby, Sydor), 60. Malkin (Crosby, C. Armstrong). Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:26. Brankári: Conklin - Miller. Diváci: 17 132.

Nashville - San Jose 2:5 (0:1, 2:1, 0:3)
Góly: 22. Dumont (Radulov, Bonk), 27. Radulov (Klein, Zanon) - 11. Goc (Marleau, Bernier), 33. Rivet (M. Michálek, J. Thornton), 44. Carle (M. Michálek, Bernier), 49. Mitchell (Rissmiller), 55. Bernier (Carle, J. Thornton). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 21:29. Brankári: Mason - Nabokov. Diváci: 13 298.

Minnesota - Edmonton 5:4 po predĺžení (1:2, 1:2, 2:0 - 1:0)
Góly: 18. Johnsson (Belanger, Bouchard), 38. Rolston (DEMITRA, Hill), 45. GÁBORÍK (Parrish, Nummelin), 55. Burns (Bouchard), 62. Nummelin (Bouchard, Rolston) - 2. Pitkänen (Reasoner, Brodziak), 16. Cogliano (Moreau, Pisani), 25. Pisani (Penner, Souray), 29. Stoll (Brodziak). Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:2. Strely na bránku: 35:27. Brankári: Bäckström - Roloson. Diváci: 18 568.

Phoenix - Detroit 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
Góly: 30. Jovanovski (Vrbata, Z. Michálek), 31. Vrbata (z tr. strieľania) - 16. Samuelsson (Hudler, Lidström), 39. Rafalski (Dacjuk, Lidström), 56. Dacjuk (Kronvall), 60. Draper (Dacjuk, Filppula). Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:35. Brankári: Bryzgalov - Osgood. Diváci: 17 866.

Dallas - St. Louis 5:4 po samostatných nájazdoch (2:1, 0:0, 2:3 - 0:0, 1:0)
Góly: 9. Hagman (J. Jokinen, Halpern), 10. Barnes (Zubov, Barch), 45. Modano (Halpern), 55. Ribeiro (Morrow, Robidas), rozhodujúci nájazd premenil Modano - 14. Perron (Tkachuk, Stempniak), 46. Kariya, 51. Kariya (Boyes, Tkachuk), 60. Kariya (Stempniak). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 26:31. Brankári: Smith - Toivonen. Diváci: 18 532.

Calgary - Anaheim 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
Góly: 2. Boyd (Nyström, Lombardi), 32. Iginla (Conroy, Nolan), 33. Huselius, 57. Iginla (Huselius, Conroy), 59. Huselius (Iginla, Conroy) - 7. Bertuzzi (Getzlaf, Perry), 18. Parros (Ryan, Miller), 22. S. Niedermayer (Weight, Beauchemin). Vylúčení: 8:10 na 2 min, navyše: Phaneuf, Nyström - Moen, Perry (všetci na 5 min), presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:32. Brankári: Kiprusoff - Giguere. Diváci: 19 289.