Bondra ukončil kariéru a stal sa GM reprezentácie

Zdroj: SITA/Michal Burza

Peter Bondra: "Dlho som to držal v tajnosti, v zámorí sa to dozvedia neskôr." Kompletná vizitka Petra Bondru - PROFIL.

Jeden z najlepších slovenských hokejistov posledného štvrťstoročia Peter Bondra oficiálne ukončil kariéru. Oznámil to na pondelkovej tlačovej besede v Bratislave. Ďalším prekvapením bola informácia o tom, že 39-ročný, už len bývalý skvelý útočník sa stal generálnym manažérom slovenskej hokejovej reprezentácie.

V novej funkcii bude zatiaľ pôsobiť do konca majstrovstiev sveta 2008, ktoré sa uskutočnia v Kanade. "Dlho som to držal v tajnosti, v zámorí sa to dozvedia až po tejto tlačovej besede. Som rád, že budem ďalej pracovať v hokeji a verím, že pomôžem Slovensku k zisku ďalšej medaily z majstrovstiev sveta," boli prvé slová Petra Bondru.

Bondra sa počas svojej bohatej kariéry výrazne presadil v zámorskej NHL, v ktorej počas 17 sezón nastrieľal dovedna 503 gólov a pridal 389 asistencií. Meno rýchlonohého krídelníka so smrtiacou strelou a prehľadom v hre je späté najmä s klubom Washington Capitals, kde pôsobil s menšími prestávkami od sezóny 1990/91 až do roku 2004.

Okrem toho v najkvalitnejšej hokejovej súťaži na svete obliekal aj dresy Ottawa Senators, Atlanta Thrashers a Chicago Black Hawks. Bondra je pre slovenských fanúšikov známy najmä ako strelec víťazného gólu vo finále majstrovstiev sveta v Göteborgu 2002, kde Slovensko získali dosiaľ jediný titul.

V tom istom roku sa stal aj najlepším hokejistom Slovenska v ankete Zlatý puk. Rodák z ukrajinského Lucku, ktorý vo februári oslávi štyridsiatku, hokejovo vyrastal v Poprade a úspešne pôsobil ešte v 80. rokoch 20. storočia aj v tíme VSŽ Košice.

Vizitka hokejistu Petra Bondru, ktorý ukončil v pondelok kariéru a stal sa generálnym manažérom slovenskej hokejovej reprezentácie:

Peter Bondra
Dátum narodenia: 7. februára 1968 v Lucku (ZSSR, teraz Ukrajina)

Kluby: Poprad (do 1986), VSŽ Košice (1986 - 1990), Washington Capitals (1990 - 1994), HC Košice (1994), Washington Capitals (1994 - 1995), Detroit Vipers (1995), Washington Capitals (1995 - 2004), Ottawa Senators (2004), HK Poprad (2005), Atlanta Thrashers (2005 - 2006), Chicago (2006 - 2007).

Zápasy, kanadské body, góly, asistencie v základnej časti NHL: 1081 zápasov, 892 bodov, 503 gólov, 389 asistencií, 761 trestných minút
Zápasy, kanadské body, góly, asistencie v play off NHL: 80 zápasov, 56 bodov, 30 gólov, 26 asistencií, 60 trestných minút

Počet štartov a gólov v slovenskej reprezentácii: 47 zápasov, 35 gólov

Úspechy v NHL: najlepší strelec NHL sezóny 1994/95, 22. decembra 2006 strelil v zápase proti Torontu ako hráč Chicaga svoj 500. gól v NHL, čo sa pred ním podarilo 37 hráčom histórie, z toho 5 Európanom a po Stanovi Mikitovi je druhým Slovákom.

Úspechy v reprezentácii: Majster sveta 2002, bronzový medailista z MS 2003, Slovensku pomohol na olympijskej kvalifikácii v Sheffielde v lete 1993 postúpiť na ZOH 1994 v Lillehammeri. Vo finále majstrovstiev sveta 2002 strelil víťazný gól proti Rusku na 4:3, dostal sa do All Star tímu šampionátu a so siedmimi gólmi bol najlepším strelcom MS.

Úspechy mimo ľadu: najlepší športovec Slovenska 2002, najlepší hokejista Slovenska 1998, 2002, 2003