25°
Lesana
5.5.2024
V Košiciach prehra hokejistov s Bieloruskom po nájazdoch

KOŠICE / V prvom z dvojice prípravných stretnutí hokejistov Slovenska a Bieloruska sa vo štvrtok v Košiciach zrodilo víťazstvo bieloruského tímu 5:4 po samostatných nájazdoch.

Ten rozhodujúci premenil útočník Andrej Kosticyn. Slovenskí hokejisti po prvej tretine prehrávali 1:2, po druhej viedli 3:2, ale po 60 minútach bol v Steel aréne stav nerozhodný 4:4. Päťminútové predĺženie víťaza neprinieslo, preto museli rozhodnúť samostatné nájazdy. V nich boli úspešní iba Bielorusi Andrej Kosticyn a Andrej Stepanov. Za najlepších hráčov zápasu vyhlásili Michela Miklíka a Sergeja Demagina.

Bolo to už piate prípravné stretnutie zverencov Vladimíra Vůjtek pred májovými majstrovstvami sveta v Česku. Slovenská bilancia z nich je momentálne: 1 víťazstvo - 4 prehry. Odvetu medzi Slovákmi a Bielorusmi uvidia diváci v Poprade v sobotu 18. apríla od 17.00 h.

Prípravný zápas:

Slovensko - Bielorusko 4:5 po sam. nájazdoch (1:2, 2:0, 1:2 - 0:0, 0:1)
Góly: 1. Baranka (Nagy, Marcinko), 22. Ďaloga (Miklík), 32. Miklík (Viedenský, Mikuš), 56. Podhradský - 2. Kaľužnyj (A. Kosticyn), 20. Kovyršin (Drozd, Kulakov), 48. Stepanov (Jefimenko), 51. Demagin (Gavrus, A. Kosticyn), rozhodujúci nájazd A. Kosticyn
Nájazdy: A. Kosticyn (Biel.) - strelil gól, Tybor (SR) - nedal, Stepanov (Biel.) - strelil gól, Haščák (SR) - nedal
Vylúčení: 9:5 na 2 min, navyše Nagy 10 min osobný trest za zhodenie rukavíc - Stasenko 10 min osobný trest za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Kubuš - Gajan, Smrek, 7045 divákov

Slovensko: J. Hudáček - Baranka, Podhradský, J. Mikuš, Ďaloga, Graňák, Čerešňák, Jánošík, Jurčina - Nagy, Marcinko, J. Sýkora - Tybor, Viedenský, Miklík - Bartovič, Bližňák, L. Hudáček - Cehlárik, Lušňák, Haščák
Bielorusko: Brikun - Korobov, Usenko, Stasenko, Goroško, Lisovec, Ustinenko, Karev - Gavrus, Kaľužnyj, A. Kosticyn - Stepanov, Kovyršin, Kuľakov - Drozd, Kitarov, Demagin - Jefimenko, Volkov, Demkov

Ešte predtým, než si bieloruský brankár Brikun prvýkrát siahol na puk, ocitol sa za jeho chrbtom v bránke. Skóre zápasu otvoril expresným gólom už v 13. sekunde obranca Baranka. Bielorusom trvalo 49 sekúnd, kým vyrovnali. Skvelú prihrávku A. Kosticyna využil hosťujúci kapitán Kaľužnyj a prekonal J. Hudáčka - 1:1. Slovenské šance potom nepremenili Ďaloga a Nagy a strelecky o niečo aktívnejší Bielorusi uštedrili domácim tzv. gól do šatne. Dvadsaťdeväť sekúnd pred koncom I. tretiny ho strelil Kovyršin. V úvode druhej časti zaujala pästná výmena medzi Stasenkom a Nagyom, ktorej iniciátorom bol bieloruský obranca. Jeho vylúčenie na 2+2 min (obaja hráči sa nevyhli osobnému trestu na 10 min) za údery gólom potrestal obranca Ďaloga, ktorý od modrej prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste - 2:2. V 32. min Slováci predviedli modernú akciu s kolmými prihrávkami a na jej konci bola presná strela švihom v podaní Miklíka - 3:2. V 35. min mohol pridať štvrtý slovenský gól kapitán Graňák, ale Brikun si poradil.
Tretiu tretinu začali hostia presilovkou, ale brankára J. Hudáčka neprekonali. Nasledoval veľký tlak Bielorusov, ktorý vyvrcholil v 48. min vyrovnávajúcim gólom v presilovke, keď Hudáčka strelou bez prípravy prekonal Stepanov - 3:3. Bola to jedenásta strela na bránku v podaní hosťujúcich hráčov v III. tretine. Bielorusi sa neuspokojili, pokračovali v tlaku a pri vylúčení Nagya ich poslal do vedenia Demagin - 3:4. Slováci ešte raz zdvihli hlavy. V 55. min predviedol parádnu individuálnu akciu obranca Podhradský a po obídení bránky už na začiatku 56. min bekhendom efektne prekonal Brikuna - 4:4. Nasledovalo predĺženie, v ktorom šiel na trestnú lavicu L. Hudáček, Slováci sa však ubránili bieloruskému tlaku. O víťazovi museli rozhodnúť nájazdy, v ktorých presne mierili iba bieloruskí hráči.