Gertrúda
19.5.2024
Tretia tretina? Žiadny strach! Nórov sme zdolali 5:2

Zdroj: Ondrej Bobek

MINSK / Slovenská hokejová reprezentácia dosiahla na svetovom šampionáte v bieloruskom Minsku prvé víťazstvo, v stredu si v A-skupine poradila s Nórskom 5:2 a vrátila sa do hry o postup do štvrťfinále.

Slováci tentoraz zvládli duel vďaka aktívnej hre, dobrému korčuľovaniu a vyhýbaniu sa zbytočných chybám aj tretiu tretinu a prvýkrát v tejto časti hry dokázali na turnaji skórovať. V A-skupine sa najbližšie zverenci Vladimíra Vůjtka predstavia v piatok 16. mája, keď o 19.45 SELČ nastúpia proti favorizovanému Švédsku. Vďaka trom bodom zo súboja s Nórskom sa Slovensko posunulo na 6. miesto tabuľky.

V prvej tretine viedli Slováci vďaka gólom Tomáša Tatara a Juraja Mikúša 1:0 i 2:1, Nóri dokázali vždy vyrovnať. V závere druhej dvadsaťminútovky poslal slovenský tím tretíkrát do vedenia Ladislav Nagy. Rovnaký hráč sa potom presadil aj štvrtýkrát na šampionáte, keď zvyšoval na 4:2. O necelú minútu potom skóroval aj najproduktívnejší Slovák na turnaji Michel Miklík.
Slovensko dosiahlo v 25. vzájomnom zápase s Nórskom devätnáste víťazstvo. Na MS sa tím spod Tatier radoval proti Nórom z piateho triumfu.

A-skupina (Čižovka Arena):

Slovensko - Nórsko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

Góly: 2. Tatar (Švarný, Miklík), 10. J. Mikúš (Miklík, Marek Ďaloga), 40. L. Nagy (Marinčin), 48. L. Nagy (Marek Ďaloga, J. Laco), 49. Miklík (Tatar) - 6. Bonsaksen (Stene), 12. Ask (K.-A. Olimb, M. Olimb)
Vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Gofman (Rus.) - Carlson (Kan.), Fluri (Švaj.), 4300 divákov

Slovensko: J. Laco - K. Sloboda, Marek Ďaloga, J. Valach, Švarný, J. Brejčák, Marinčin - Šatan, Hrivík, L. Nagy - Miklík, J. Mikúš, Tatar - Marcel Haščák, Marcinko, Pánik - Skokan, A. Šťastný, Réway - 45. Viedenský
Nórsko: Haugen - Holös, Ödegaard, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Espeland - K. Forsberg, Hansen, Röymark - K.-A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Olden, Ask, Skröder - Roest, Martinsen, Stene

Už po 66. sekundách hry poslal strieľanú prihrávku pred Haugena Michel Miklík a Tomáš Tatar tečoval puk do siete - 1:0. Slováci sa snažili hrať aktívne, v 6. min však vo vlastnom obrannom pásme stratil puk Réway a Bonsakson tvrdou strelou s prispením teču Valacha vyrovnal. Slováci išli druhýkrát v zápase do vedenia v 10. min, Mikúš potiahol puk od mantinelu až k druhej žŕdke, položil si na zem brankára i obrancov a presne zakončil. Haugen sa vyznamenal po akcii Réwaya so Šatanom a z protiútoku udreli Nóri opäť. K.-A. Olimb na seba naviazal pred bránkou obrancu Ďalogu a Ask z druhej vlny strelou z prvej dokázal opäť vyrovnať. Slováci následne prežili aj vďaka Lacovmu skvelému zákroku hokejkou po šanci Trygga dve oslabenia a ani oni sa potom nedokázali presadiť v početnej výhode.

V druhej tretine si už dávali obrany oveľa lepší pozor. Skóre sa nemenilo ani počas presiloviek. V 29. min zachránila Slovensko po strele Trygga a teči Aska iba konštrukcia bránky. Nóri si vypracovali čistejšie šance, Slováci boli zasa aktívnejší. V 39. min unikol vo vlastnom oslabení Röymark, ale pred Lacom neuspel. Na opačnej strane pomohla Nórom konštrukcia bránky po strele Réwaya. V závere druhej časti hry si vytvorili Slováci veľký tlak a Ladislav Nagy trafil 18 sekúnd pred jej koncom z pravého kruhu presne pod hornú žŕdku.

Úvod tretej dvadsaťminútovky patril slovenskému tímu, ktorý sa snažil hrať aktívne, dobre korčuľoval a tlačil hru pred bránku súpera. Haugen sa na nedostatok práce nemohol sťažovať. V 48. min ho prekonal bekhendovou strelou nad vyrážačku Ladislav Nagy, asistenciu si pripísal pri góle brankár Ján Laco. Na rozdiel troch gólov zvyšoval o 46 sekúnd Michel Miklík, ktorý vykorčuľoval s pukom spoza bránky a zblízka našiel medzierku medzi betónom a žŕdkou nórskeho brankára. Upokojení Slováci už nepripustili žiaden zvrat, aktívnou hrou nepúšťali súpera do väčších šancí a po záverečnej siréne mohla prvýkrát v Minsku zaznieť slovenská hymna.

Ladislav Nagy (útočník SR a autor dvoch gólov): "Už v predchádzajúcich dueloch sme mohli dvakrát počuť slovenskú hymnu, ale pokašľali sme to. V kabíne sme si povedali, že to teraz zvládneme až do konca, veď hokej hrať vieme. Konečne sa nám podarilo uspieť. Sme radi, že dnes sme to zvládli. Všetko je o korčuľovaní a dnes nám to šlo. Ak v tom budeme pokračovať aj ďalej, môžeme získať ďalšie body. V každom súboji musíme hrať, akoby bol náš posledný."
Vladimír Vůjtek (tréner SR): "Tri zápasy sme nevyhrali, body nám unikali, takže sme radi, že sme dnes získali všetky tri. Rozhodlo, že sme dávali góly, celkovo päť. Strelecky zabrali dve formácie, zvyšné boli bojovné. Súpera sme okrem prvej tretiny prakticky nepustili k nám, počet striel jasne hovorí v náš prospech. Vždy sa dá hráčom niečo vyčítať, napríklad sme znova zle prestriedali, takých drobných chýb sa musíme vyvarovať, lebo silnejší súper ich trestá. Hrivík je chorý, nastúpil so sebazaprením a po druhej tretine bol vyšťavený."
Marek Ďaloga (obranca SR): "Hrali sme zodpovedne vzadu, zdôraznili sme si, že nesmieme prestať hrať a báť sa. To nám prízvukoval pred poslednou časťou hry aj tréner."
Martin Marinčin (obranca SR): "Konečne sme hrali náš hokej, odvšadiaľ sme strieľali a padalo nám to. Pred treťou tretinou sme sa povzdubili, aby sme to dotiahli do víťazného konca."

Česko - Taliansko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Góly: 23. Sekáč (Hudler, Němec), 56. Jágr (Červenka)
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sidorenko (Biel.), Vinnerborg (Švéd.) - Deďuľa (Biel.), Dehaen (Fr.), 4160 divákov

8. Taliansko 4 1 0 0 3 3:10 3

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.

Súhrn výsledkov stredajších duelov v základných skupinách na 78. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji:

B-skupina (Minsk Arena):
Švajčiarsko - Nemecko 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Góly: 13. Brunner (Josi, Y. Weber), 33. Hollenstein (Josi, Cunti), 37. Romy (Brunner, Moser) - 14. Oppenheimer (Hördler, Hospelt), 39. Oppenheimer (Akdag, Hospelt)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Patafie (USA), Rantala (Fín.) - Kilian (Nór.), Semjonov (Est.), 11 628 divákov

Rusko - Kazachstan 7:2 (1:0, 3:0, 3:2)
Góly: 15. Plotnikov (Tichonov, Ovečkin), 23. Jakovlev (Zaripov, Belov), 24. Zaripov (Tichonov, Plotnikov), 32. Kuľomin, 42. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 60. Plotnikov (Tichonov, Zaripov), 60. Burmistrov (Kuznecov, Dadonov) - 50. Paňšin (Dallmann, Antropov), 54. Spiridonov (Blochin, Ivanov)
Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Piechaczek (Nem.), Rönn (Fín.) - Schrader (Nem.), Suominen (Fín.), 12 299 divákov