14°
29.3.2024
VIDEO. Chára: Víťazný gól, asistencia, bitka. Hetrik Gordieho Howea!

BOSTON / Duel zámorskej hokejovej NHL medzi Bostonom a New York Rangers rozhodol v tretej tretine kapitán Bruins Zdeno Chára.

Tridsaťšesťročný obrovitý slovenský zadák si na svoje konto pripísal šiesty gól v aktuálnom ročníku. Okrem presného zásahu Chára aj asistoval Bradovi Marchandovi na úvodný gól zápasu. "Medvede" prehrávali 1:2, napokon však zvíťazili 3:2. V ďalšom stretnutí piatkového programu si na domácom ľade Philadelphia poradila s Winnipegom tesne 2:1. V drese "letcov" sa objavil v zostave aj slovenský obranca Andrej Meszároš, ktorý odohral necelých desať minút a pripísal si dve trestné minúty.

Tímy oboch slovenských brankárov Jaroslava Haláka a Petra Budaja v bohatom piatkovom programe prehrali. Halák sa do bránky v stretnutí v San Jose postavil od 21. minúty, keď nahradil Briana Elliotta za stavu 0:4. V ďalšom priebehu išlo priamo na Slováka devätnásť striel, zastavil ich osemnásť. Jeho zákroky aspoň čiastočne vrátili Blues do hry proti rozbehnutým Sharks. Hetrik dosiahol Brent Burns. St. Louis prehralo prvýkrát po piatich zápasoch, San Jose natiahlo sériu víťazstiev na štyri. Peter Budaj prehral v šiestom štarte druhý duel v sezóne, prvý po samostatných nájazdoch. Vo Washingtone prehral jeho Montreal 2:3, štvorzápasovú sériu prehier Capitals ukončil v rozstrele Michail Grabovskij vo štvrtej sérii.

Brankár Jimmy Howard sa proti New York Islanders (5:0) tešil z osemnásteho čistého konta kariéry, keď kryl 29 striel hráčov súpera. Tomáš Tatar strávil v akcii necelých 14 minút. Red Wings zdolali Islanders prvýkrát od 30. januára 2007. Odvtedy šesťkrát vyhrali hráči ostrovanov. V riadnom hracom čase sa Detroit proti Islanders tešil prvýkrát od 28. novembra 2003. Nulu si pripísal aj Marc-Andre Fleury z Pittsburghu, ktorý vychytal tretí shutout v sezóne a 26. v kariére. Potreboval na to 21 zásahov proti strelám hráčov Tampy Bay. Jubilejný 700. bod kariéry v NHL dosiahol Sidney Crosby, ktorý v zápase dvakrát asistoval. Richard Pánik odohral 15:27 min a Fleuryho ohrozil jednou strelou.

Na 8. miesto historických tabuliek kanonierov sa dostal Čech Jaromír Jágr, ktorý dosiahol 692. gól kariéry pri výhre 5:2 na ľade Caroliny. New Jersey ukončilo sériu troch prehier. Andrej Sekera na duel nenastúpil pre zranenie. Devils o výhre rozhodli štyrmi gólmi v tretej tretine a vrátili Hurricanes štvrtkovú prehru. Až jedenásta séria nájazdov rozhodla o osude zápasu medzi Dallasom a Chicagom. Uspel v nej Ben Smith a Blackhawks si pripísali piaty triumf v rade. Marián Hossa a Michal Handzuš nebodovali v drese víťazov.

Výsledky stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Philadelphia - Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Góly: 1. Hartnell, 26. Couturier - 53. Frolík

Boston - New York Rangers 3:2
(1:2, 0:0, 2:0)
Góly: 12. Marchand (CHÁRA), 42. P. Bergeron, 52. CHÁRA - 14. Rick Nash, 15. McDonagh

Anaheim - Calgary 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Góly: 13. Vatanen (Cogliano, S. Koivu), 14. Perry (Lovejoy, Yonkman), 24. Penner (Getzlaf, Bonino), 29. Cogliano (Winnik, S. Koivu), 52. Penner (Getzlaf, Perry) - 26. D. Jones (Šmíd, Bouma), 33. D. Jones

New York Islanders - Detroit 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
Góly: 8. Helm (Alfredsson, B. Smith), 37. Helm (Cleary, J. Ericsson), 41. Alfredsson (B. Smith), 47. Nyquist (Franzén, N. Kronwall), 57. Alfredsson (Abdelkader, N. Kronwall)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:46 min a mal 3 strely.

San Jose - St. Louis 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)
Góly: 1. B. Burns (Marleau, Couture), 4. J. Thornton (Pavelski, Couture), 10. B. Burns (J. Thornton, T. Hertl), 12. Wingels (Couture, Braun), 53. B. Burns (Pavelski, D. Boyle), 60. Hertl (B. Burns, J. Thornton) - 32. I. Cole (J. Schwartz, Polák), 43. Backes (D. Roy, Steen), 52. J. Schwartz (Sobotka, Polák)
Jaroslav Halák (St. Louis) chytal od 21. min, mal 18 úspešných zákrokov.

Tampa Bay - Pittsburgh 0:3
(0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 7. Kunitz (Crosby, Letang), 49. B. Sutter (Crosby, J. Jokinen), 59. Kunitz (Malkin, Crosby)
Richard Pánik (Tampa) odohral 15:27 min, mal 1 strelu.

Washington - Montreal 3:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 26. Fehr (Grabovskij), 55. Grabovski (Fehr, Brouwer), rozhodujúci sam. nájazd Grabovskij - 16. Briere (Plekanec, B. Gionta), 27. Plekanec (B. Gionta, Jemelin)
Peter Budaj (Montreal) mal 24 úspešných zákrokov.

Minnesota - Colorado 1:3
(0:1, 1:1, 0:1)
Góly: 36. Heatley (Niederreiter, Haula) - 4. Hejda (Landeskog, MacKinnon), 25. MacKinnon (Landeskog, E. Johnson), 60. Landeskog (Cliche)

Carolina - New Jersey 2:5 (0:1, 2:0, 0:4)
Góly: 22. Skinner (R. Murphy, Riley Nash), 27. J. Staal (Faulk, Hainsey) - 19. Fayne (Zubrus, Jágr), 49. Loktionov (Brunner, Ryder), 53. Henrique (Gelinas, A. Greene), 54. Zubrus (Merrill, Jágr), 57. Jágr (Zajac)

Columbus - Edmonton 4:2 (1:0, 3:0, 0:2)
Góly: 8. Johansen (Atkinson, Calvert), 24. Anisimov (Calvert, Ťutin), 31. Foligno (Jenner, Johansen) - 51. Gagner (Hemský, Grebeškov), 56. Perron (Eberle, Nugent-Hopkins)

Buffalo - Toronto 3:2 po predĺžení
(0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 28. Moulson (Leino, Myers), 39. Adam (Girgensons, Ehrhoff), 61. Ehrhoff (Myers, Leino) - 3. Kessel (Bozak, Gardiner), 31. Kuľomin (T. Smith)

Dallas - Chicago 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 17. Peverley (Horcoff) - 48. Sharp (Keith), rozhodujúci sam. nájazd B. Smith
Michal Handzuš odohral 12:12 min, Marián Hossa (obaja Chicago) odohral 18:02 min a mal 2 strely.