Viola
18.5.2024
MS20: Juniori prehrali silvestrovský súboj o štvrťfinále s USA 3:9

Zdroj: sita, MS SR 20 vs USA 20

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali ubíjajúco vysoko 3:9 s americkými vrstovníkmi v pondelňajšom priamom súboji o postup do štvrťfinále zo základnej B-skupiny na svetovom šampionáte tejto vekovej kategórii v ruskej Ufe.

Zverenci Ernesta Bokroča obsadili v tabuľke 4. priečku a budú bojovať v skupine o udržanie sa medzi elitou. Prenášajú si do nej dva body získané zo zápasu s Nemcami (2:1 po predĺžení), takisto odsúdenými na boj o záchranu. Výber SR sa predstaví ešte v dueloch proti tímom, ktoré v základnej A-skupine obsadili 4. a 5. miesto (pravdepodobne Fínsko a určite Lotyšsko, pozn.).

B-skupina:

USA - Slovensko 9:3 (5:2, 3:0, 1:1)

Góly: 5. Bardreau (Hartman, Gibson), 6. J. McCabe (Vesey, J. T. Miller), 9. Gaudreau (Gostisbehere), 12. Reilly (Vesey, J. T. Miller), 14. Trouba (Kuraly, Galchenyuk), 25. Gaudreau (J. McCabe, Trocheck), 27. Trocheck (Gaudreau), 30. Trocheck (Biggs, Lucia), 57. Galchenyuk (Murphy, Jones) - 5. Matis (Kolena), 19. R. Mráz (Čerešňák, Nechala), 50. Matis (Kolena, Uhrík)

USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Gostisbehere, Jones, J. McCabe, Sieloff, Bardreau - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Lucia, Biggs, Trocheck - Pietila, Hartman, Grimaldi
Slovensko: A. Nagy (9. Romančík) - Čerešňák, Nechala, Rusina, Bagin, Bajaník, Korím, Buri - T. Mikúš, M. Daňo, Réway - R. Mráz, Bíreš, B. Mráz - Kolena, Uhrík, Matis - D. Hudec, B. Rapáč, Fujerík

Na úvodný presný zásah Američana Bardreaua v čase 4:05 min odpovedal už o pätnásť sekúnd neskôr Matis, ale štvorgólová ľadová sprcha od zámorského tímu znamenala jeho jasné vedenie 5:1 už v 14. minúte súboja. Postupne sa presadili McCabe, Gaudreau, Reilly a v presilovke aj produktívny obranca Trouba z Univerzity Michigan. V závere úvodnej dvadsaťminútovky inkasoval vyšší trest 5 min+DKZ Gostibehere a Slováci zásluhou Richarda Mráza v 19. min zužitkovali prevahu o jedného muža. Na slovenskej lavičke mohlo byť ešte v tej istej minúte o čosi veselšie, ale Marko Daňo namieril svoj pokus iba do hornej žŕdky.

Očakávaná snaha Slovákov o zvrátenie nepriaznivého vývoja v prostrednej časti hry neprišla. Zverenci Ernesta Bokroša, naopak, v rozpätí 25. - 30. minúty ešte trikrát inkasovali a ich nádeje na štvrťfinále sa už v polovici súboja definitívne rozplynuli. V tretej tretine strelil každý tím po jednom góle, tempo súboja však očakávane ustrnulo a duel sa iba dohrával.

Česi zdolali Švajčiarov a postúpili do štvrťfinále

Českí hokejisti do 20 rokov zvíťazili 4:3 po predĺžení nad švajčiarskymi vrstovníkmi v pondelkovom stretnutí základnej A-skupiny na majstrovstvách sveta hráčov tejto vekovej kategórie v ruskej Ufe a postúpili do štvrťfinále. Zverenci Miroslava Přerosta viedli v miestnom Športovom paláci v polovici stretnutia 3:1, ale "Helvéti" v záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času vyrovnali skóre. O dvojbodovom úspechu výberu ČR rozhodol v druhej minúte predĺženia Tomáš Hertl.

A-skupina:

Švajčiarsko - Česko 3:4 po predĺžení (1:1, 0:2, 2:0 - 0:1)

Góly: 15. Marti, 52. Bertschy, 58. Simion - 4. Matěj Beran, 24. Švihálek, 27. Hyka, 62. Hertl