16°
Lesana
5.5.2024
Senzácia sa nekonala, Španielsko cez Kazachstan do finále ME

BELEHRAD / Futsalisti Španielska potvrdili úlohu favorita a cez Kazachstan prešli do finále, kde sa stretnú s Ruskom.

Debutantovi na ME a outsiderovi z Kazachstanu chýbal suspendovaný brankár Higuita, ktorého tréner Cacau využíva ako piateho hráča do poľa. Aj tak však Kazaši začali s piatimi v poli, no iba chvíľku, lebo potom ich favorit zatlačil. Šesťnásobný európsky majster, ktorého pred dvoma rokmi vyradili v Antverpách v semifinále Rusi ale šokujúco inkasoval ako prvý v 4. minúte. Predzápasové želanie kouča Cacaua o prvom góle pre jeho tím naplnil Douglas, ktorý potiahol na pravej strane a najmä Dovgan, ktorý na zadnej tyči doklepol do siete jeho strieľanú prihrávku. Španielsky stroj sa rozohrial a v 8. minúte vyrovnal Bebe po rohu, ktorý sám zahral a gólovej dorážke Miguelinovej strely. O minútku mohol outsider opäť viesť, ale Douglasovi nájazd zlikvidoval brankár Paco Sedano. Španieli vysoko napádali a tak Kazachstan len miestami využíval piateho do poľa.  Ale zo strany favorita to nebol výkon špičkových parametrov, pôsobili profesorsky a až Miguelinova nekompromisná strela im priniesla vedenie na začiatku 17. minúty. Hráči Kazachstanu sa ale nepoložili, odpovedali náporom a po góle volali strely Lea, Žamankulova a najmä tyčka Lea. "La Furia Roja" však dve a pol minúty pred koncom polčasu ukázala modernu a po jednoduchej kombinácii Raul Campos zvýšil na rozdiel dvoch gólov.

Druhý polčas začal dvojgólovým vedením veľkého favorita a aj aktívnou hrou Kazachov v piatich. Španielom to ale veľa problémov nerobilo. Vpredu si s loptou na salovkach hrali svoje a do karát im hral aj rýchlo narastajúci počet faulov súpera. Tí ich mali ešte pred koncom 25. minúty už štyri. V 27. minúte urobil Kazachstan chybu pri hre v piatich a Alex oblúčikom poslal loptu do prázdnej brány - 4:1. Sympatické bolo, že Kazaši stále skúšali hru bez brankára verní svojej hernej filozofii. Robili ale príliš veľa chýb, strácali dosť loptu a nemohli sa dostať do potrebného tlaku. Hra už nemala taký náboj, chýb sa vedeli dopustiť aj Španieli a pekných futsalových momentov ubudlo. Štyri minúty a 21 sekúnd pred koncom sa hra v piatich oplatila, po peknej akcii Leo doklepol do prázdnej na 2:4. A dostalo to opäť náboj, najmä keď Žamankulov opäť využil početnú výhodu v poli a dorazil strelu Douglasa v čase 37:17 na 3:4 z pohľadu outsidera. To prebudilo dovtedy aj tiché publikum, ktoré skandovalo "Kazachstan". Všetko napokon vyriešil Raul Campos minútu a šesť sekúnd pred koncom po peknej akcii. Španieli tak zabojujú o siedmy kontinentálny titul proti Rusom v sobotu o 21.00 SEČ.