16°
Jarmila
28.4.2024
Basketbalisti získali na Islande prvé kvalifikačné víťazstvo

Basketbaloví reprezentanti Slovenska zvíťazili v Reykjavíku nad Islanďanmi 86:84 (49:47) v nedeľňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013.

Do tabuľky A-skupiny si po šiestich prehrách pripísali prvú výhru, pod ktorú sa kapitán Anton Gavel podpísal 35 bodmi. Zverenci Petra Bálinta nastúpia v ďalšom stretnutí v stredu 5. septembra v Zrenjanine proti Srbom (20.30).

Výsledok - A-skupina:

Island - Slovensko 84:86 (25:18, 22:31, 13:13, 24:24)

Najviac bodov Islandu: Baeringsson 21 (12 doskokov), Stefánsson 20, Ermolinskij 12
Zostava a body SR: Gavel 35 (4 trojky), Baťka 11, Sýkora 6, Vojtek 4, Mrviš 2 (Pandula 17, Nuber 6, Vido 3, Morávek 2)
TH: 33/29 - 18/13, fauly: 18 - 24, trojky: 7 - 9

Islanďania v prvej štvrtine viedli 10:4, 16:8 aj 25:18. Nemastný-neslaný úvod si však Slováci vynahradili v druhej desaťminútovke. Prudko zvýšili úspešnosť streľby z hry a v 15. min Gavel otočil skóre na 34:33. Neskôr za nepriaznivého stavu 42:43 potiahli 7-bodovú šnúru a tesne pred koncom I. polčasu získali mierny náskok.

Po obrátke sa obe mužstvá "ťahali za prsty" až do záveru stretnutia. Domáci viedli v 34. min 73:71, ale následný trojminútový úsek prehrali 1:8, čo sa ukázalo ako rozhodujúce pre konečný rezultát. V 38. min Gavel dôležitou trojkou upravil na 82:76. Domáci v poslednej minúte znížili na 82:84 aj 84:86, no Slováci si ustrážili cenné víťazstvo.

Peter Bálint (tréner SR): "Začali sme slabšie, nekoncentrovane, ale zdvihli sme hlavy a úspešne sa vrátili do boja o víťazstvo. Výborný výkon Tona Gavela je už obohratá pesnička, hral veľmi dobre, premieňal 'ťažké' strely, ale pomohli mu aj ostatní - najmä v obrane v druhom polčase, ktorá na Island stačila. Súpera sme prevýšili v počte doskokov, čo bolo dôležité, lebo sme mu nedali druhé šance na zakončenie. Som veľmi rád, že kvalifikáciu neuzavrieme s nulou v kolónke víťazstiev. Dúfam, že nám to pomôže v zostávajúcich náročných dueloch."