Bonifác
14.5.2024
Basketbalisti aj v šiestom dueli bez výhry, podľahli Estóncom

Zdroj: sita - Basketbal, Slovensko-Estónsko

Slovenskí basketbaloví reprezentanti prehrali aj vo svojom šiestom vystúpení v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2013, keď vo štvrtok v Leviciach podľahli Estóncom 70:84 (32:43).

Zverenci Petra Bálinta, ktorí nastúpili bez rozohrávača Romana Marka, týmto duelom ukončili šnúru piatich domácich stretnutí. Na Slovákov čaká v závere kvalifikácie štvorzápasový "trip" na palubovkách súperov, odštartujú ho v nedeľu 2. septembra súbojom na Islande v Reykjavíku (17.45 SELČ).

Výsledok -  A-skupina:

Slovensko - Estónsko 70:84 (15:21, 17:22, 21:18, 17:23)

Najviac bodov: Gavel 35 (4 trojky), Pandula 11 - Vene 16, Talts 15 (16 doskokov), Dorbek 12

Slováci viedli iba v úvodnej štvrtine - 3:0, 8:6 a 11:10. Inkasovali v nej však tri trojky, čo bola očakávaná najväčšia hrozba od súperovho mužstva, a tak v 9. min zaostávali 11:18. Po ďalšej úspešnej strele spoza trojkového oblúka v 12. min získali Estónci po prvý raz dvojciferný náskok - 25:15. Pred obrátkou narástol aj na 17 bodov (36:19), no zverenci Petra Bálinta z neho do konca prvého polčasu stihli ukrojiť (32:43). Vojtekova trojka v 28. min znamenala zníženie na 50:57, ale ešte v tretej časti hry bol rozdiel v skóre na chvíľu znova dvojciferný - 50:61. Vtedy však domáci reprezentanti odštartovali "stíhaciu jazdu" a 9-bodovou šnúrou sa v 32. min dostali na dostrel - 59:61. Estónsko tento nápor odrazilo šiestimi bodmi v sérii a v 35. min Arbet znova trojkou upravil na 72:61 z pohľadu hostí a upokojil svoj tím. Rozhodujúci 14-bodový náskok 78:64 mala reprezentácia z Pobaltia v 38. min.

Zostávajúci program stretnutí mužskej basketbalovej reprezentácie SR v kvalifikácii o postup na ME 2013 (časy sú SELČ):

2. septembra: Island - Slovensko (Reykjavík, 17.45)
5. septembra: Srbsko - Slovensko (Zrenjanin, 20.30)
8. septembra: Izrael - Slovensko (Tel Aviv, 20.00)
11. septembra: Čierna Hora - Slovensko (Podgorica, 20.30)