Zatiahnuté
Bratislava
Marcel
20.4.2024
UEFA stratila monopol na futbal, sen o elitárskej Superlige pokračuje
Zdielať na

UEFA stratila monopol na futbal, sen o elitárskej Superlige pokračuje

Zdroj: TASR

BERLÍN, LUXEMBURG / Súdny dvor Európskej únie v Luxembursku rozhodol, že Európska futbalová únia (UEFA) a Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) blokovaním plánovaného projektu Európskej Superligy konali v rozpore s európskym právom. Podľa sudcov však tento verdikt nutne neznamená, že Superliga musí byť schválená.

Súd v rozhodnutí uviedol, že UEFA a FIFA zneužili svoje dominantné postavenie tým, že hrozili klubom a hráčom sankciami za vstup do nimi neschválených súťaží. "Regule FIFA a UEFA, podľa ktorých musia oni sami odobriť každý nový klubový projekt, ako je napríklad aj projekt Superligy, sú protizákonné," uvádza sa vo vyhlásení súdu. Jeho zástupcovia zdôraznili, že súd rozhodoval iba o reguliach FIFA a UEFA, nie o špecifickom projekte.

Založenie futbalovej Superligy oznámilo vlani v apríli 12 európskych veľkoklubov. Po obrovskej vlne kritiky nevydržal projekt ani 48 hodín. Aj pod hrozbou sankcií od UEFA od neho následne deväť klubov odstúpilo. Naďalej ho však oficiálne podporujú Juventus Turín, Real Madrid a FC Barcelona. "Vyhrali sme súd, máme právo založiť si súťaž. Monopol UEFA sa končí. Futbal je slobodný. Kluby sa už nemusia obávať sankcií a môžu si sami určiť svoju vlastnú budúcnosť," reagoval na sociálnej sieti Bernd Reichart, výkonný riaditeľ športovej agentúry A22, ktorá sa usiluje o vznik Superligy.

"Tento verdikt neznamená schválenie ani potvrdenie takzvanej Superligy, skôr poukazuje na existujúci nedostatok v rámci našej predautorizačnej sústavy. Je to však čisto technický aspekt, ktorý už bol riešený v júni 2022," uvádza sa vo vyhlásení strešného orgánu európskeho futbalu. UEFA si stojí za tým, že jej predpisy sú v súlade s európskym právom: "Naše pravidlá sú v súlade s európskymi zákonmi. UEFA je naďalej odhodlaná udržiavať európsku futbalovú pyramídu, čím zabezpečí, aby naďalej slúžila záujmom širokej verejnosti. Budeme pokračovať v modelovaní európskeho športu spoločne s národnými zväzmi, ligami, klubmi, fanúšikmi, hráčmi, trénermi, inštitúciami EÚ, vládami a našimi partnermi. Veríme, že tento model bude chránený pred hrozbou odtrhnutia."

Prezident UEFA Aleksander Čeferin vyhlásil, že únia sa nepokúsi kluby zastaviť. "Ani predtým sme to nerobili. Môžu si vytvoriť, čo len chcú. Dúfam, že ich úžasnú súťaž s dvomi klubmi odštartujú čo najskôr. Snáď vedia, čo robia, no nie som si tým istý. Futbal nie je na predaj. My sme to ukázali mnohokrát a absolútne nič to nemôže zmeniť," povedal Slovinec..

Vedenie Španielskej ligy potvrdilo svoj dlhodobý postoj a opäť sa vyjadrilo jasne proti vytvoreniu Superligy: "Viac ako kedykoľvek predtým vás chceme upozorniť, že 'Superliga' je sebecký a elitársky projekt. Každý formát súťaže, ktorý nie je úplne otvorený a každý rok pretváraný národnými ligami, je uzavretý systém. Európsky futbal sa už k tomuto projektu vyjadril. Netrvajte na ňom."

Prezident Realu Madrid Florentino Perez verdikt súdu privítal: "V Reale vítame rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý je zodpovedný za garantovanie princípov, hodnôt a slobôd. Európsky klubový futbal nie je a nikdy nebude monopol. Od dnešného dňa budú kluby pánmi svojho osudu. Dnes opäť triumfovala sloboda európskeho futbalu."

UEFA už dávnejšie reagovala na snahu veľkoklubov založiť si vlastnú súťaž reformou Ligy majstrov. Od ďalšej sezóny bude v hlavnej fáze účinkovať 36 mužstiev namiesto doterajších 32 tímov. Tie už nebudú hrať v skupinách ako doposiaľ, ale všetky kluby budú v jednej tabuľke. Každý tím nastúpi proti ôsmim rôznym súperom. Prvých osem mužstiev v 36-člennej tabuľke sa automaticky kvalifikuje do osemfinále, tímy umiestnené na 9. až 24. priečke odohrajú play off o postup do osemfinále.

Súvisiace články