12°
20.4.2024
Francúzi rozstrieľali Švajčiarov, Benzemu nahneval rozhodca

Zdroj: SITA

SALVADOR / Futbalisti Francúzska zvíťazili v piatkovom dueli E-skupiny na XX. majstrovstvách sveta v Brazílii na štadióne v Salvadore nad Švajčiarskom presvedčivo 5:2 a sú len krôčik od postupu do osemfinále šampionátu.

V dueli Francúzska so Švajčiarskom padlo až sedem gólov, čo je doposiaľ najviac na tohtoročnom šampionáte.

"Les Bleus" rozhodli o triumfe už v prvej štyridsaťpäťminútovke, v ktorej strelili tri góly. V 17. minúte sa presadil hlavou Olivier Giroud, vzápätí skóroval Blaise Matuidi a pred polčasovou prestávkou poistil náskok Francúzov Mathieu Valbuena.

Predtým v 32. minúte ešte nepremenil pokutový kop Karim Benzema. Útočník Realu Madrid si to však vynahradil po zmene strán, keď zvýšil na 4:0.

Demontáž švajčiarskej obrany zavŕšil v 73. minúte Moussa Sissoko. Švajčiari v záverečnej desaťminútovke prikrášlili výsledok zásluhou striedajúceho Blerima Džemailiho a Granita Xhaku, ktorý stanovil konečný rezultát na 2:5. Šiesty francúzsky gól v podaní Karima Benzemu prišiel dve sekundy po záverečnom hvizde.

Švajčiari nezdolali Francúzov už viac ako 22 rokov. Naposledy sa im to podarilo 27. mája 1992 v prípravnom dueli v Lausanne (2:1). V drese tímu krajiny galského kohúta vtedy nastúpil aj súčasný tréner reprezentácie Didier Deschamps.

Valencia hrdinom

V druhom zápase E-skupiny zvíťazili futbalisti Ekvádoru nad výberom Hondurasu 2:1. Víťazi sú tak stále v hre o postup do osemfinále.

E-skupina:

Švajčiarsko - Francúzsko 2:5 (0:3)

Góly: 81. Džemaili, 87. G. Xhaka - 17. Giroud, 18. Matuidi, 40. Valbuena, 67. Benzema, 73. Moussa Sissoko, ŽK: 88. Cabaye (Fr.), rozhodovali: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.)

Švajčiarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen (9. Senderos), R. Rodríguez - Behrami (46. Džemaili), Inler - Shaqiri, G. Xhaka, Mehmedi - Seferovič (69. Drmič)

Francúzsko: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (66. Koscielny), Evra - Moussa Sissoko, Cabaye, Matuidi - Valbuena (82. Griezmann), Giroud (63. Pogba), Benzema

Hlasy:
Ottmar Hitzfeld (tréner Švajčiarska): "Som veľmi sklamaný z tejto prehry. Dnešok je pre nás čiernym dňom. Neukázali sme náš potenciál, súper potrestal každú našu chybu."

Didier Deschamps (tréner Francúzska): "Bol to pre nás veľmi príjemný večer, strelili sme päť gólov, boli sme efektívni. Teraz musíme ešte dobre zahrať proti Ekvádoru a následne nás čaká nová súťaž. Víťazstvo 5:2 je pre nás veľké."

Honduras - Ekvádor 1:2 (1:1)

Góly: 31. Costly - 34. a 65. E. Valencia, ŽK: 7. Bernárdez, 45.+ Bengtson - 57. A. Valencia, 73. E. Valencia, 80. Montero, rozhodovali: Williams - Cream, Anaz (všetci Aus.), 39 224 divákov

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernárdez, Figueroa, Izaguirre (46. J. C. García) - B. García (82. Chávez), L. Garrido (71. Martínez), Claros, R. Espinoza - Bengtson, Costly

Ekvádor: A. Domínguez - J. Paredes, Guagua, Erazo, Ayoví - A. Valencia, Minda (82. Gruezo), Noboa, Montero (90. Achilier) - E. Valencia, Caicedo (71. Méndez)