Jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Petra Vlhová v nedeľnom obrovskom slalome v Kranjskej Gore štvrtá
Zdielať na

Petra Vlhová v nedeľnom obrovskom slalome v Kranjskej Gore štvrtá

Zdroj: TASR

KRANJSKA GORA / Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfovala v nedeľnom (8. január) obrovskom slalome v slovinskej Kranjskej Gore a dosiahla 82. víťazstvo vo Svetovom pohári, ktorým vyrovnala ženský rekord krajanky Lindsey Vonnovej. Zároveň si upevnila vedúce postavenie v celkovom poradí SP. Slovenka Petra Vlhová skončila na štvrtom mieste, za Shiffrinovou zaostala o 1,07 sekundy. Od pódia ju delila iba desatina.

Shiffrinová zvíťazila suverénne, keď zašla v oboch kolách najlepší čas. Druhá Talianka Federica Brignoneová stratila na víťazku 77 stotín, tretia skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,97). Američanka tak vo veku 27 rokov vyrovnala Vonnovej zápis, absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý vyhral počas svojej kariéry 86 pretekov SP. "Pred druhou jazdou som bola nervózna. Všetci mi pripomínali, že mám šancu na rekord. Ja som chcela len dobre jazdiť. Nemôžem tomu uveriť. Podmienky boli výborné, tréneri mi pred 2. kolom hovorili, že sa dá naplno atakovať, tak som o to zabojovala," povedala pre Shiffrinová, ktorá vybojovala 17. triumf v obrovskom slalome.

Trať 1. kola bola oproti sobotnému obráku menej zavretá. Súťaž rázne rozbehla Shiffrinová štartujúca s jednotkou, predviedla plynulú, dynamickú jazdu bez zaváhaní. Ďalšie pretekárky sa radili za ňu, vrátane Vlhovej. Slovenka so štartovým číslom 4 strácala na treťom medzičase 1,01 sekundy, dolu ale pustila viac lyže a dokázala manko skresať na 87 stotín. Zaradila sa na priebežnú tretiu pozíciu, neskôr ju predbehli ešte štyri pretekárky, takže z toho bolo siedme miesto po 1. kole. "Nešla som až tak čisto, ako sa dalo ísť. Sneh bol veľmi agresívny, príliš som driftovala. Celú trať som zastavovala. Nevyšlo to. Trať bola tvrdšia ako včera, podmienky sú veľmi dobré," uviedla Vlhová.

K Shiffrinovej sa dokázali priblížiť len Brignoneová, ktorá zaostala o 24 stotín, a prekvapujúca víťazka sobotného obráku Valerie Grenierová (+0,39). Kanaďanka na trati, ktorú staval jej tréner, išla opäť agresívne, ale dopustila sa niekoľkých menších chýb. Ďalšie lyžiarky strácali už výraznejšie, štvrtá bola vedúca žena priebežnej klasifikácie disciplíny Marta Bassinová (+0,73), pred Vlhovú sa dostali ešte Gutová-Behramiová (+0,77) a Švédka Sara Hectorová (+0,85).

Druhé kolo na zjazdovke Podkoren prialo Švajčiarke Andree Ellenbergerovej, ktorá poskočila z 29. na konečné 12. miesto. Vlhová predviedla oproti 1. kolu razantnejšiu jazdu, viac pustila lyže a v cieli sa dostala do vedenia, keď dovtedy vedúcej Nórke Mine Fürstovej Holtmannovej nadelila 76 stotín. Napokon sa dokázala posunúť o tri priečky.  "S druhým kolom som veľmi spokojná, ale to prvé ma veľmi hnevá. Som z toho taká trochu nešťastná. Chýba mi to prvé kolo, to je celé. Trať bola super, podmienky boli v podstate rovnaké ako v sobotu, druhé kolo bolo trochu mäkšie. Víkend v Kranjskej Gore som si užila, dala som do toho maximum. Ľudia boli úžasní, vytvorili dobrú atmosféru. Škoda, že to dnes nevyšlo," povedala Vlhová, ktorá si oproti sobote pohoršila o jedno miesto.

Z vedúcej pozície ju zosadila až Gutová-Behramiová. Súboj o víťazstvo sa nevydaril Grenierovej, ktorá doplatila na viaceré chyby, Brignoneová naopak svoju pozíciu potvrdila. Shiffrinová tlak zvládla, od úvodu atakovala bránky, neustále zvyšovala svoj náskok a v cieli bol z toho senzačný čas i vyrovnaný ženský rekord.

"Som trochu nahnevaná, lebo mi chýba to prvé kolo a nestačí, že dám v druhom dobrý čas. Nechcem to rozoberať hlbšie, ale nie som spokojná. To prvé kolo mi nesadlo v tom, ako bolo postavené. Nechcem ísť do hĺbky, jednoducho mi nesadlo, ale viem, kde mám rezervy a budem sa snažiť to odstrániť," uviedla Vlhová po pretekoch. Dvadsaťsedemročná lyžiarka si v slovinskom stredisku pripísala na konto 110 bodov za tretie a štvrté miesto: "Víkend hodnotím dobre, vždy to môže byť lepšie, ale aj horšie. Tretie a štvrté miesto je dobré." Tím slovenskej lyžiarky sa ešte v nedeľu presunul do rakúskeho Flachau, kde je v utorok, 10. januára, na programe nočný slalom. Na ten sa slovenská reprezentantka teší: "Teším sa, ale potrebujem si oddýchnuť. Zajtra máme voľno, takže som rada, že to nie je hneď na druhý deň. Bude to večer, bude to o to náročnejšie, uvidíme ako to dopadne."

Súvisiace články

Najčítanejšie