Zatiahnuté
11°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Polášek s Čermákom získali druhý titul na turnaji v Gstaade
Zdielať na

Polášek s Čermákom získali druhý titul na turnaji v Gstaade

Zdroj: sita - Filip Polášek

Slovenský tenista Filip Polášek a Čech František Čermák získali titul vo štvorhre na turnaji ATP World Tour 250 Crédit Agricole Suisse Open Gstaad vo švajčiarskom Gstaade

V nedeľňajšom finále miestnej deblovej súťaže si jej jednotky poradili s dvojkami, Nemcom Christopherom Kasom a Rakúšanom Alexandrom Peyom za 83 minút 6:3, 7:6 (7).

Šampióni rýchlo unikli na 3:0 s jedným brejkom, a hoci Polášek za stavu 5:3 poskytol dvojchybou súperom dve šance na návrat do setu (vrátane okamžite rozhodujúcej loptičky - tzv. ´no ad´ pri zhode), česko-slovenskému páru sa to už nevypomstilo. V druhom dejstve do stavu 5:6 z pohľadu neskorším víťazov čelili oba tandemy jednej hrozbe straty servisu, napokon však rozhodol až tajbrejk. Nezmenil to ani setbal Kasa s Peyom na príjme v dvanástom geme. V "lotérii" pustila dvojchyba protivníkov Poláška s Čermákom do náskoku 2:0, vývoj však naďalej nebol štandardný a výhodou sa stal skôr return. Čermákova dvojchyba priniesla skóre 3:3, ba nasledoval minibrejk na 3:4, po ňom však obrat na 5:4 a dve podania. Obe boli neúčinné a po dvojchybe malo nemecko-rakúske duo setbal pri vlastnom servise. trend pretrval - 6:6 a vzápätí 7:6 pre Poláška s Čermákom, pričom znova išlo o dvojchybu. Navyše, úvodný mečbal zmazala znova dvojchyba. Pri druhom, tentoraz na príjme, však už prišla radosť.

"Ten tajbrejk bol dosť nervózny a nie najkrajší na pozeranie. Počas druhého setu totiž nastala u ´Frantu´ menšia zdravotná indispozícia. Začal ho bolieť lakeť a najviac to cítil pri servise. Podával asi o 40 km/h pomalšie ako normálne. Už ten gem na 6:6 bol taký všelijaký, ale napokon sme ho s odretými ušami zvládli. Súperi však videli, že Franto zle servuje. Tušili, že budú v tajbrejku robiť body pri jeho podaní. Z toho však sami boli nervózni a dali pár dvojchýb. V určitých stavoch sa tá nervozita prejavila aj na mne. Franto sám povedal, že v prípadnom supertajbrejku už by to nešlo, bol by preňho pridlhý," priznal Filip Polášek a dodal: "Inak to bol zápas na veľmi dobrej úrovni. Začali sme presne naopak ako minulý týždeň vo finále v Hamburgu, kde som si ja prehral hneď prvý servis. Teraz sme ich brejkli na 2:0 cez zhodu a potvrdili sme to pri Frantovom podaní takisto cez zhodu. Zisk prvého setu nám veľmi pomohol."

Finalisti minulotýždňového podujatia v Hamburgu Polášek a Čermák si odnášajú 250 bodov do príslušného svetového rebríčka a spoločný šek na 22 000 eur. Práve Peya po boku svojho krajana Olivera Maracha prekonal česko-slovenský tandem v spomenutom hamburskom finále. Kas zase bol partnerom Čermáka v úvode tejto sezóny.

Polášek rekapitulujúco vyhlásil: "Som rád, že sme uspeli aspoň v jednom z tých finále počas dvoch týždňov. Je to super. V Gstaade mám výbornú bilanciu: z troch účastí dva tituly a jedno finále. Nečudo, že sa sem rád vraciam. Verím, že teraz ešte ´urveme´ nejaké body v Kitzbüheli. Následne si trochu oddýchneme a ide sa do Ameriky." Zvolenský rodák odmietol úvahy o štarte na koncoročnom šampionáte v Londýne: "Deväť dvojíc je nám v bodovaní vzdialených na hony, momentálne to považujem za nereálne. Je to aj pochopiteľné, keď sme spoločnú sezónu začali až v máji."

Od štvrtka minulého týždňa 26-ročný slovenský Tenista roka 2008 Polášek, teraz 32. v renkingu štvorhry, je držiteľom už šiestich deblových trofejí z hlavného profesionálneho okruhu z trinástich pokusov. Práve v Gstaade v roku 2008 po boku Čecha Jaroslava Levinského získal svoj prvý primát, v roku 2009 boli v tomto dejisku vo finále. S Čermákom, v sezóne 2009 s Michalom Mertiňákom semifinalistom londýnskeho halového "výberového" šampionátu ATP World Tour Finals, sa radoval už na prelome apríla a mája 2011 v Belehrade. V tejto sezóne majú spoločnú zápasovú štatistiku 14:4.

Štvorhra - finále:

František Čermák, Filip Polášek (ČR/SR-1) - Christopher Kas, Alexander Peya (Nem./Rak.-2) 6:3, 7:6 (7) za 83 minút

Súvisiace články