Federer sa na Roland Garros musel skloniť pred Nadalom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: sita - Nadal po víťazstve na Roland Garros
Španielsky tenista Rafael Nadal šiesty raz vo svojej kariére získal titul vo dvojhre mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži
Piatykrát na ceste za trofejou prekonal Švajčiara Rogera Federa, z toho vo štvrtom prípade vo finále. Od piatka 25-ročný Malorčan Nadal zvíťazil v nedeľňajšom zápase o Pohár mušketierov nad miestnym šampiónom zo sezóny 2009 Federerom za 220 minút 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1 a zostane k 6. júnu lídrom svetového rebríčka ATP.
Dovedna už 10-násobnému šampiónovi z úrovne "veľkej štvorky" Nadalovi sa v prvom dejstve na hlavnom dvorci Philippa Chatriera podarilo dosiahnuť obrat z 2:5, pričom ako podávajúci v ôsmej hre odvrátil setbal. Napokon si v rámci tejto série pripísal 7 hier v rade (7:5, 2:0). Pri skóre 7:5, 3:1 mal húževnatý ľavák tri brejkbaly, ale nedal a neskôr pustil svojho veľkého rivala z 2:4 na 4:4. V deviatom geme však znova prerazil Federerovo podanie. V desiatej hre mal Nadal setbal, nepremenil ho a vzápätí sa rozpršalo. Aktéri nútene zamierili približne na štvrť hodiny do šatne. Po návrate si Španiel bodom priamo z podania vypracoval ďalšiu setbalovú šancu, ale čoskoro prehrával 5:6. Vynútil si však tajbrejk, v ktorom odskočil na 4:1 s dvojitým minibrejkom a už nezaváhal. V "lotérii" si síce počínal pasívnejšie, ale zároveň úderovo oveľa istejšie. V tretej časti Nadal zobral Federovi podanie na 4:2, ešte však nebolo rozhodnuté. Švajčiar vyrovnal na 4:4, ba dokonca zvládol brejk aj na 6:5 a potiahol zápas do pokračovania. V úvode štvrtej časti mal Federer na príjme náskok 40:0, lenže nedal. Naopak, Španiel sa na returne presadil na 3:1 a pridal brejkovú "poistku" v šiestej hre. Zužitkovak hneď prvý mečbal, a to vďaka súperovej nevynútenej chybe.
Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal sa so zbierkou 6 primátov z medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska dotiahol v historickej bilancii na prvé miesto k Švédovi Björnovi Borgovi. Radoval sa aj v rokoch 2005 - 2008 a vlani. Celkovo má pri Buloňskom lesíku zápasovú štatistiku 45:1. Dosiaľ jedinú prehru utrpel predvlani v osemfinálovom 4. kole od Švéda Robina Söderlinga, ktorému sa minulý rok revanšoval vo finále a teraz vo štvrťfinále.
Nadal vedie v bilancii zo vzájomných duelov nad Federerom 17:8, z toho na antuke 12:2, vo finále 13:6, na tzv. Majors 7:2 a priamo na Roland Garros 5:0. Odnáša si šek na 1,2 milióna eur, o štyri roky staršiemu grandslamovému rekordérovi Federerovi, ktorý v piatkovom semifinále zastavil sériu triumfov Srba Novaka Djokoviča na hodnote 43, patrí prémia 600 000 eur.
Dvojhra mužov - finále:
Rafael Nadal (Šp.-1) - Roger Federer (Švaj.-3) 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1 za 220 minút (62, 72, 50, 36)