25.4.2024
Cibulková postúpila do 2. kola dvojhry, jediná zo SR

NEW YORK / Slovenský tenis sa predsa len dočkal zástupcu v 2. kole dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku.

Dominika Cibulková nasadená ako dvanásta splnila v pondelkovom súboji 1. kola rolu favoritky a zdolala Poľku Magdu Linettovú 6:2, 6:3. Zápas trval 91 minút a Cibulková premenila druhý mečbal, keď za stavu 5:3 pri svojom podaní predviedla čistú hru. Predtým pri prvom mečbalovom pokuse neuspela pri servise súperky. Cibulková ako jediná z poltucta slovenských tenistov uspela v 1. kole dvojhry v lokalite Flushing Meadows. Pred ňou svoje zápasy prehrali Martin Kližan, Lukáš Lacko, Jozef Kovalík, Kristína Kučová aj Karolína Schmiedlová.

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková (13.) nemala až dosiaľ s 24-ročnou Linettovou (84.) vzájomnú minulosť. Poľka najvyššie bola na 64. mieste v hodnotení WTA, v singli ťahá sériu už siedmich prehier. Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková v 2. kole bude hrať s úspešnou zo súboja Danielle Collinsová (USA) - Jevgenija Rodinová (Rus.). Cibulková figuruje v hlavnej súťaži dvojhry v New Yorku po deviaty raz, jej doterajším maximom je štvrťfinále z roku 2010. Vlani sa lúčila v 3. kole po trojsetovej prehre s Kanaďankou Eugenie Bouchardovou.

Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala s rovnako nenasadenou Lotyškou Anastasiou Sevastovovou za 73 minút 3:6, 3:6. Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Spojených štátov amerických 2016 sa staršia zo sestier Schmiedlových ešte predstaví vo štvorhre s Češkou Renatou Voráčovou.

Slovenský tenista Lukáš Lacko nevyužil papierovú priazeň žrebu a nedostal sa do 2. kola dvojhry mužov. V pondelok v 1. kole za stavu 4:6, 6:4, 6:4, 3:6 po 176 minútach odstúpil z duelu s domácim držiteľom voľnej karty Ernestom Escobedom. Viedol pritom veľmi sľubne 4:6, 6:4, 6:4, 3:1. Odnáša si štartovné 43 313 USD pred zdanením a 10 bodov do hodnotenia. Američan bude v 2. kole hrať s Britom Kylom Edmundom, ktorý nečakane vyradil Francúza Richarda Gasqueta nasadeného ako trinásteho. Premiéra slovenského tenistu Jozefa Kovalíka v hlavnej súťaži dvojhry na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku netrvala dlho. Kovalík na dvorci Old Grandstand prehral s Kanaďanom českého pôvodu Vasekom Pospisilom za 95 minút 1:6, 3:6, 3:6. Pospisil využil prvý mečbal pri svojom podaní víťazným volejom z forhendovej strany. Martin Kližan nasadený ako dvadsiaty ôsmy prehral za 110 minút 2:6, 1:6, 1:6 so skúseným Rusom Michailom Južným. "Mrzí ma to... Bol to môj prvý zápas na ´harde´ po dlhšej odmlke a dopadlo to veľmi zle. Kondične som to nezvládol. Najviac ma však mrzí, že noha držala len dva sety. V treťom ma začala veľmi bolieť... Určite by som nebol schopný hrať štyri sety a už vôbec nie päť. Budem musieť podstúpiť zopár vyšetrení tu v Amerike, aby som vedel ako ďalej," uviedol na svojom facebooku Martin Kližan, pre ktorého je to najhoršia prehra na Majors od US Open 2013. Vtedy v 1. kole podľahol domácemu Donaldovi Youngovi 1:6, 0:6, 1:6.

Dvojhra - 1. kolo:
Dominika Cibulková (SR-12) - Magda Linettová (Poľ.) 6:2, 6:3 za 91 minút
Anastasia Sevastovová (Lot.) - Karolína Schmiedlová (SR) 6:3, 6:3 za 73 minút
Andrea Petkovicová (Nem.) - Kristína Kučová (SR) 7:6 (3), 6:3 za 126 minút
Michail Južnyj (Rus.) - Martin Kližan (SR-28) 6:2, 6:1, 6:1 za 110 minút
Ernesto Escobedo (USA) - Lukáš Lacko (SR) 6:4, 4:6, 4:6, 6:3 - skreč, Lacko po 176 minútach odstúpil
Vasek Pospisil (Kan.) - Jozef Kovalík (SR) 6:1, 6:3, 6:3 za 95 minút