15°
Žigmund
2.5.2024
Nadal do finále proti Djokovičovi, víťaz bude jednotkou

PARÍŽ / Španielsky líder svetového rebríčka ATP tenistov a obhajca trofeje na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska Rafael Nadal deviaty raz vo svojej kariére postúpil do finále tohto podujatia, vo všetkých ôsmich predchádzajúcich prípadoch uspel.

V druhom piatkovom semifinále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (25. mája - 8. júna, celková dotácia 25 018 900 eur, antuka) zvíťazil nad Britom Andym Murraym nasadeným ako siedmym v ich 20. vzájomnom súboji za 100 minút úplne suverénne 6:3, 6:2, 6:1. Má nad ním prevahu 15:5, z toho na sypkom podklade 6:0. Ak v nedeľu premiérovo prehrá vo finále pri Seine, príde o post jednotky renkingu.

Nadala vyzve Srb Novak Djokovič, ktorý sa do súboja o miestny titul predral druhýkrát po sezóne 2012. Druhý muž počítačového poradia zvíťazil v úvodnom semifinále nad lotyšským debutantom v takejto fáze na veľkej štvorke Ernestsom Gulbisom nasadeným ako osemnástym za 154 minút 6:3, 6:3, 3:6, 6:3. Dosiahol svoj 30. tohtoročný zápasový úspech. Hrdinu šiestich Majors čaká jubilejný 200. grandslamový zápas, zatiaľ má bilanciu 168:31.

Dvadsaťsedemročný Belehradčan Djokovič naposledy bol na vrchole hodnotenia bol 6. októbra 2013. Proti Nadalovi má skóre 19:22, uspel v ostatných štyroch dueloch vrátane finále v Ríme 18. mája. "Nole" predvlani v dueli o parížsku trofej prehral práve s ľavorukým Malorčanom, minulý rok sa lúčil už v semifinále, keď mu proti Nadalovi nestačilo vedenie 4:2 v piatom sete.

Djokovič síce v piatok na Dvorci Philippa Chatriera zaostal na "winnery" 30:40, zároveň však mal oveľa istejšiu ruku - nevynútené chyby 25:44. Celkovo predviedol disciplinovanejší a vyrovnanejší výkon v stretnutí, ktoré trochu zaostalo za očakávaniami. Víťaz premenil polovicu z desiatich brejkbalov, zdolaný len 2 zo 7. Gulbis zvládol 17 z 22 zákrokov pri sieti, Djokovič iba 10 z 21. Lotyš nastrieľal 13 es proti 9.

Srb v otváracom sete odstránil dva brejkbakly v rade za stavu 1:2, sám zužitkoval svoju štvrtú možnosť v nasledujúcej hre. Poistku pridal na returne v deviatom geme. V druhom dejstve sa presadil na príjme pri skóre 4:3. Vzápätí sa dopodával k dvojsetovému náskoku, hoci pustil súpera zo 40:15 na zhodu. V tretej časti pohrozil Lotyš už v druhej hre a mal dokonca dva brejkbaly v šiestej, radoval sa však až v ôsmej. Na servise v deviatej sa vymanil z nepríjemných 15:30. Keď Djokovič odskočil na začiatku štvrtého setu na 2:0, zdalo sa byť hotovo. Gulbis potom okamžite vyrovnal, ale neodolal v ôsmej hre a už zostal bez šance na nápravu.

Mariánom Vajdom popri nemeckom novom hlavnom koučovi Borisovi Beckerovi trénersky vedený Djokovič zvýšil v bilancii zo vzájomných duelov s 25-ročným bývalým spolužiakom z mníchovskej Akadémie Nikiho Piliča Gulbisom na 5:1. Do piatka naposledy si zmerali sily už v marci 2011 v kalifornskom Indian Wells a Srb vtedy vynikol 6:0, 6:1. Na RG to v roku 2008 vo štvrťfinále bolo 7:5, 7:6 (3), 7:5. Gulbis uspel v januári 2009 v austrálskom Brisbane. Lotyš sa v pondelok premiérovo dostane do Top 10. Dosiaľ najvyššie bol na 17. pozícii, ktorá mu patrí aj teraz.

Djokovič sa v nedeľu môže stať ôsmym tenistom s kariérnym Grand Slamom po Donovi Budgovi, Fredovi Perrym, Rodovi Laverovi, Royovi Emersonovi, Andrem Agassim, Rogerovi Federerovi a Nadalovi. Je len šiestym tenistom v tzv. otvorenej ére (po Agassim, Federerovi, Ivanovi Lendlovi, Nadalovi a Kenovi Rosewallovi), ktorý sa aspoň dvakrát prebojoval do finále na všetkých grandslamových podujatiach. Zahrá si svoje 13. veľké finále (bilancia 6:6), triumfoval na AO 2008, 2011, 2012 a 2013, Wimbledone 2011 a US Open 2011.

Güntherom Bresnikom pripravovaný víťaz májového prípravného podujatia v Nice Gulbis ťahal šnúru deviatich zápasových úspechov (Djokovič teraz má sériu jedenástich vrátane podujatia ATP World Tour Masters 1000 v talianskej metropole). O jeden triumf zaostal za osobným rekordom. Pripomínateľ spisovateľa Hemingwaya mal proti nasadeným hráčom na grandslamových podujatiach úctyhodnú zbierku šiestich úspechov bez prerušenia od prehry s Argentínčanom Juanom Monacom na melbournských Australian Open 2010.

Od utorka 28-ročný Nadal sa na RG radoval z titulu v rokoch 2005 - 2008 a 2010 - 2013. Dosiaľ jedinú miestnu prehru utrpel v osemfinále ročníka 2009 od Švéda Robina Söderlinga. Má zápasovú bilanciu 65:1 vrátane aktuálnej šnúry 34 úspechov. O rok mladší rodák zo škótskeho Dunblane Murray sa dostal do semifinále v Paríži len druhý raz, premiérovo to bolo v roku 2011 a vtedy podľahol Nadalovi 4:6, 5:7, 4:6.

Dvojhra mužov - semifinále:

Rafael Nadal (Šp.-1) - Andy Murray (V. Brit.-7) 6:3, 6:2, 6:1 za 100 minút
Novak Djokovič (Srb.-2) - Ernests Gulbis (Lot.-18) 6:3, 6:3, 3:6, 6:3 za 154 minút