Vyhrať etapu v žltom je prestížnejšie, chváli sa Nibali

Vyhrať etapu v žltom je prestížnejšie, chváli sa Nibali Zdroj: sita
CHAMROUSSE / Prvým kráľom Álp na cyklistickej Tour de France je zároveň prvý muž celkového poradia Vincenzo Nibali.

Cyklistická Tour de France má zatiaľ jasného lídra - Vincenza Nibaliho. Druhá etapa v Sheffielde, desiata s cieľom na La Planche des Belles Filles aj trinásta na vrchole stúpania v Chamrousse mali toho istého talianskeho víťaza. Nibali známy pod prezývkou Žralok z Messiny potvrdil výbornú pripravenosť aj v piatok, keď sa pelotón slávnej Tour presunul do Álp. V záverečnom vyše 18 km dlhom stúpaní so špeciálnym štatútom ´hors catégorie´ Nibali najprv kontroloval situáciu v čelnej skupine favoritov a keď videl, že má šancu na víťazstvo v etape, využil ju. Päť kilometrov pred cieľom zaútočil, dostihol dovtedy vedúce duo Leopold König - Rafal Majka a v závere im ukázal chrbát. Okrem toho, že v celkovej klasifikácii zvýšil náskok pred Španielom Alejandrom Valverdem na 3:37 min, stal sa aj nositeľom bodkovaného trička pre najlepšieho vrchára. Vďaka zisku 50 bodov v cieľovej prémii do Chamrousse vystriedal na čele iného Španiela Joaquíma Rodrígueza.

V teple trpel

"Vo veľkom teple som trpel, ale keď sme začali stúpať do cieľa, zrazu som sa cítil oveľa lepšie. Keď som zistil, že Richie Porte zaostáva, sústredil som sa na udržanie Valverdeho. Pokúsil som sa vzdialiť sa mu v celkovom poradí a vyšlo mi to. Som veľmi rád, že som mohol vyhrať etapu v žltom tričku. To je vždy o niečo prestížnejšie," komentoval Nibali v cieli 13. etapy.

Taliansky líder tímu Astana nezabudol zdôrazniť skvelú prácu svojich tímových kolegov v prvej časti piatkovej etapy. "Veľmi mi pomohli najmä Kangert a Westra. Fuglsang, žiaľ, spadol v zjazde po druhom stúpaní, ale mal by byť v poriadku," poďakoval sa Nibali.

Víťazstvo v pamätný deň

Rodák zo sicílskej Messiny pripomenul, že veľmi dobre vie, aký dátum je 18. júl a že práve na tento deň pripadá sté výročie narodenia jeho legendárneho krajana Gina Bartaliho a tiež 19 rokov od tragickej smrti ďalšieho Taliana Fabia Casartelliho. Ten tragicky zahynul 18. júla 1995 počas zjazdu z Col de Portet d´Aspet. "Spomínam si na tú tragédiu veľmi dobre. Je pre mňa dôležité zvíťaziť práve v takýto pamätný deň. Čo sa týka Bartaliho, bol ikonou kopcov na Tour. Som preto rád, že som sa dostal práve dnes na čelo vrchárskej súťaže. Mojím hlavným a jediným cieľom je však doviezť do Paríža žltý dres celkového lídra. Tam by mala prísť za mnou aj moja manželka, skôr určite nie," podotkol Nibali.

Ide sa najvyššie v tomto roku

Skvelý vrchár si uvedomuje, že napriek solídnej východiskovej pozícii ešte nemá zďaleka vyhrané. Už v sobotu čaká na pelotón ďalšia strmá alpská previerka z Grenoblu do Risoulu (177 km), počas ktorej cyklisti prekonajú aj najvyšší bod tohtoročnej Tour Col d´Izoard v nadmorskej výške 2360 m.

"Očakávam viacero atakov od mojich súperov. Viem len to, že musím zostať v pokoji a koncentrovaný. Dnes som získal väčší náskok na Porteho, ale možno sa ešte pozviecha a v záverečnej časovke môže byť ešte nepríjemný," dodal Nibali.

Zdroj: sita

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
09:45 Súdna sieň
07:40 Profesionáli III.
08:40 Simpsonovci XVI.
09:10 Simpsonovci XVI.
06:50 MacGyver
08:10 Panelák
09:35 JAG V.
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
07:35 Domácnost naruby
09:15 Příběh jedné jízdy
11:15 Asterix: Sídliště bohů