Polojasno
Marek
25.4.2024
Hamilton zdolal Rosberga na Veľkej cene Kanady

MONTREAL / Brit Lewis Hamilton triumfoval na nedeľňajšej Veľkej cene Kanady, siedmom podujatí tohtoročného seriálu majstrovstiev sveta formuly 1.

Tridsaťročný jazdec Mercedesu zvíťazil na Okruhu Gillesa Villeneuva pred svojím tímovým kolegom Nicom Rosbergom, ktorému prerušil šnúru dvoch úspechov. Hamilton štartoval z pole position a v cieli mal pred Nemcom náskok 2,285 sekundy. Pre rodáka zo Stevenage je to štvrté víťazstvo v tejto sezóne (Austrália, Čína, Bahrajn, Kanada) a celkovo 37. v kariére.

Na treťom mieste skončil Valtteri Bottas, ktorý vybojoval pre Williams prvé pódiové umiestnenie v sezóne. V doterajších šiestich pretekoch boli na stupňoch víťazov vždy len piloti Mercedesu a Ferrari. Fín Bottas mal v cieli na Hamiltona 40-sekundové manko. Ďalšie dve pozície obsadili jazdci Ferrari Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel. Najmä druhý menovaný predviedol skvelý výkon, keď štartoval až z 18. priečky. Prvú šestku uzatvoril Felipe Massa z Williamsu, ten začínal na 15. pozícii. Venezuelčan Pastor Maldonado vďaka siedmemu miestu získal prvé body v sezóne 2015, predtým päťkrát odstúpil a raz obsadil 15. pozíciu. Preteky nedokončili piloti McLarenu Fernando Alonso a Jenson Button ako aj Roberto Merhi z Manoru. Minuloročný víťaz VC Kanady Daniel Ricciardo na monoposte Red Bull skončil až na 13. priečke. V priebežnom celkovom poradí Hamilton zvýšil náskok pred Rosbergom na 17 bodov, tretí Vettel zaostáva za lídrom už o 43 bodov. Najbližšia VC sa uskutoční o dva týždne na rakúskom Red Bull Ringu.

Hamilton si po štarte udržal prvé miesto a po úvodnom kole mal pred Rosbergom už sekundový náskok. Prvým pilotom v boxoch bol v ôsmom kole Vettel jazdiaci v tej chvíli na 13. mieste. Hamilton sa stále čoraz viac vzďaľoval a jeho náskok v 10. kole narástol približne na tri sekundy, tretí Räikkönen jazdil s odstupom 5 sekúnd. Massovi, ktorý štartoval z 15. pozície, patrilo v 20. kole už siedme miesto. Dopredu sa dral aj Vettel, ktorý zviedol pekné súboje so svojím predchodcom vo Ferrari Alonsom. Räikkönen krátko po výjazde z boxov urobil hodiny, čo neskôr využil Bottas a dostal sa pred neho na tretiu priečku. V závere 29. kola zavítal k mechanikom líder Hamilton, o kolo neskôr tak urobil aj Rosberg, ale svojho kolegu nepredbehol. Nemec však sťahoval manko, v polovici pretekov zaostával o 1,5 sekundy, v 43. kole už len o 1,2 s. V 47. kole sa Alonso stal prvým jazdcom z 20-členného štartového poľa, ktorý odstúpil. Hamilton nedovolil Rosbergovi zaútočiť, udržiaval si konštantný náskok a napokon sa tešil z 37. víťazstva v kariére.

F1 - Veľká cena Kanady :

1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:31:53,145 h, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +2,285 s, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Williams +40,666, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +45,625, 5. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +49,903, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams +56,381

Poradie MS (po 7 z 19 pretekov): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 151 bodov, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes 134, 3. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 108, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 72, 5. Valtteri Bottas (Fín.) Williams 57, 6. Felipe Massa (Braz.) Williams 47

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 285 bodov, 2. Ferrari 180, 3. Williams 104, 4. Red Bull 54, 5. Lotus 23, 6. Sauber a Force India po 21