16.4.2024
Slovan dal K.O. Skalici, víťazili domáce tímy

Hostia nemali šancu. Ak ste tipovali jednotky, ste vysmiati...

HKm Zvolen - Dukla Trenčín 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Gól: 29. Leskovjanský (trest. strieľanie), 45. Marek Slovák (Juraško, Vantroba), 60. L. Jurík (Otčenáš, V. Baláž)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše Korhonen (Zvolen) 10 min nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Šefčík, Výleta, 1603 divákov

Zostavy:
Zvolen: Škrečko - Marek Ďaloga, Korhonen, Juraško, Vantroba, J. Mucha, Hraško, Ťavoda, Zošiak - Leskovjanský, L. Jurík, V. Baláž - Marek Slovák, Brabenec, Čurilla - Zuzin, Trochta, Škvaridlo - Otčenáš, M. Jurík, Síkela

Trenčín: V. Kováč - Hlubuček, Gabriš, Martin Chovan, Trefný, Bobček, E. Bednár, Štinld (od 41. min) - Tybor, M. Daňo, R. Tvrdoň - O. Mikula, Sojčík, A. Šťastný - T. Melichárek, P. Kopecký, M. Filo - Lelkeš (od 41. min)

Vo Zvolene sa hral hokej v komornej atmosfére. Domáci vyvinuli enormné úsilie poraziť Trenčanov po prvý krát v tejto sezóne, ale v prvej tretine mohli ako prví otvoriť skóre hostia, ktorí dobre zahrali v 6. min presilovku, no Tybor najprv tečoval puk do betónu brankára Škrečka a následne mieril do žŕdky. O minútu neskôr sa domácim naskytlo prečíslenie, ale Brabenec pokazil prihrávku na Čurillu. V 9. min sa po Balážovej aktivite spoza bránky dostal puk náhodne Leskovjanskému, ale ten zoči - voči Kováčovi neuspel. V polovici prvej tretiny ešte pohrozili hostia, keď Mikula z pravej strany poslal puk pred bránku, kde ho šikovne tečoval A. Šťastný, ale Škrečka neprekonal. Zaujímavá bola aj presilovka Zvolena v závere úvodnej časti hry, domáci si vytvorili tlak, gólman hostí sa nenudil, ale držal čisté konto aj po šanci L. Juríka zblízka. V druhej tretine to bol najprv opäť kapitán Jurík, ktorý mohol Zvolenčanom spôsobiť radosť, dostal sa do voľného priestoru v 28. min, no recept na Kováča nenašiel. O minútu neskôr sa v čistej šanci nepresadil Leskovjanský fauloval ho Tybor, rozhodca D. Konc nariadil trestné strieľanie, ktoré postihnutý hokejista HKM premenil - 1:0. Hostia potom ožili, ale nevedeli prekonať Škrečka. Sojčík mieril v presilovke zblízka do neho a brankár Zvolena ustál aj dve početné výhody Trenčína po sebe, ako i 15-sekundové oslabenie o dvoch hráčov. V 37. min však vyrobil chybu, po ktorej Mikula poslal puk Sojčíkovi, no ten nezakončil najlepšie a Škrečko sa už stihol vrátiť medzi žrde. V 38. min to skúšal Melichárek, ale zvolenský gólman napokon zachytil puk medzi betónmi. V tretej tretine Zvolenčania zvýšili vedenie v presilovej hre, keď Juraško strieľal od modrej a Marek Slovák dostal vyrazený puk cez hokejku Kováča za čiaru. O dve minúty neskôr si mohol trenčianskeho brankára vychutnať z blízka Brabenec, ale neuspel. V 51. min. sa po peknej individuálnej akcii z pravej strany presadil Zuzin, ale na Kováčovej svätyni zvonila iba žŕdka. Najväčšiu šancu mal Filo, ktorý po Melichárkovej prihrávke netrafil prázdnu bránu Zvolena. V závere hrali Trenčania power-play. Leskovjanský síce nedal puk do prázdnej bránky, ale L. Juríkovi sa to podarilo a stanovil na konečných 3:0.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): "Bol to zápas ako doposiaľ každý s Trenčínom. Boj o každý centimeter ľadu. Z nášho pohľadu bola prvá tretina lepšia, druhá však jasne vyznela pre Trenčín a v tretej si až za stavu 2:0 hostia vytvorili územnú prevahu, vyvíjali aktivitu, ale my sme sa viac zamerali na defenzívu. Tretím gólom do prázdnej bránky sme si víťazstvo potvrdili. Zápas však nebol jednoduchý. Hlavný rozdiel bol v tom, že my sme strelili góly a súper nie. Sme šťastní, že máme tri body."

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Ukázalo sa, že zápas sa hrá na góly a nie na šance. Paradoxne v prvej tretine, keď bol Zvolen lepší sme to uhrali na 0:0 a bez skromnosti poviem, že v druhej a tretej tretine sme boli lepším mužstvom. Škoda, lebo sme mali viac príležitostí na strelenie gólu. Oba úvodné góly sme inkasovali po zbytočných fauloch s hokejkou a tretí v hre bez brankára. Moje mužstvo neodohralo zlý zápas, aby odchádzalo po takomto výsledku bez bodu."

HK AutoFinance Poprad - HK Nitra 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 7. Rapáč (Hult, Svitana), 54. Hult (M. Šterbák) - 6. Fojtík (S. Saliji)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Husička, Šír - M.Korba, P.Korba, 1183 divákov

Zostavy:
Poprad: Melicherčík - D. Brejčák, R. Suchý, A. Novotný, Kovačevič, M. Šterbák, Fabian, D. Kramár - Vandas, Koskinen, Kuľha - A. Kroták, Kmiť, Vaic - Svitana, Hult, Rapáč - Škovira, A. Nedorost, Kraft - Gellerstedt

Nitra: Šimboch - Ďurák, M. Bača, König, Kružík, K. Grman, Hrudík - S. Saliji, Valčák, Fojtík - G. Saliji, M. Štefanka, Hrnka - P. Barinka, Uhnák, Kluka - Púchovský, Šumichrast

Prvú vážnejšiu šancu si vypracoval Škovira, no v dobrej pozícii netrafil bránu. Nitrania neprišli do Popradu brániť a dokázali to v 6. minúte, keď prihrávku do pohybu po diskutabilnom zákroku v obrannom pásme dostal Fojtík a prestrelil Melicherčíka. Domáci neváhali a hneď odpovedali, keď Svitana vyhral súboj o puk, posunul ho Hultovi, ktorý pred bránou ideálne našiel Rapáča - 1:1. V komornej atmosfére sa i v ďalších minútach hral vyrovnaný hokej, no ani jeden z tímov si vyloženú gólovú príležitosť nevypracoval. V úvode druhej časti hrali "kamzíci" v početnej výhode, no nedokázali sa dostať k streľbe, akurát Kuľha pohladil puk a jemne ho poslal pred pozorného Šimbocha. Vzápätí už v hre 5 na 5 Svitana našiel Hulta, no puk sa v sieti nezatrepotal. V početnej výhode si zahrali i Nitrania, Hrnka puk neprepasíroval za Melicherčíka. V polovici zápasu Grman fauloval v poslednej chvíli a českí arbitri priznali Popradčanom trestné strieľanie. Na to si puk postavil kapitán Popradu Kroták, jeho dobrý blafák do forhendu však Šimboch betónom skvele vykryl a udržal remízový stav. Popradčania mohli streliť vedúci gól vo vlastnom oslabení, no Vaicov príklep nitriansky gólman vykryl. V početnej výhode chybovali aj domáci, Kuľha prepadol na vlastnej modrej a hasiť musel Melicherčík. Vzápätí sa puk do siete nedostal po osi Vandas - Koskinen - Rapáč, následne Suchý skúšal Šimbocha okabátiť nečakanou prihrávkou a gól potom nedal zoči-voči gólmanovi ani Kmiť. Tretie dejstvo otvorila presilovka Nitry, no hostia spod Zobora mohli inkasovať po šanciach Hulta a Rapáča. Naďalej sa hral pomerne vyrovnaný hokej, i keď puk na svojich hokejkách držali častejšie domáci hokejisti. Tí však vôbec nehrali účelne a navyše narážali na pozorného Šimbocha. Ani jeho náprotivok Melicherčík sa v bráne nenudil a musel riešiť nejednu komplikovanú situáciu. Domáci sa dočkali v 54. min a po Šterbákovej prihrávke ich do vedenia poslal švédsky center Hult - 2:1. Hostia museli v snahe vyrovnať otvoriť hru, čo bola voda na mlyn pre Poprad, ktorý hrozil z rýchlych protiútokov. V 58. min Rapáč z ničoho nič nabil Hultovi bezprostredne pred bránkovisku, modro-bieli však definitívu zápasu ešte nedali. O minútu sa na Šimbocha rútil Vandas, no prestrelil. Nitrania pôsobili v závere bezmocným dojmom, nevypracovali si žiaden tlak a Poprad pohodlne ubránil najtesnejšie víťazstvo.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): "Aj keď hral súper väčšinou len na tri päťky, podal vynikajúci výkon v defenzíve. Nitrania boli dôrazní a nedokázali sme sa presadiť. Keď chceme zápas zvládnuť lepšie, musíme premieňať šance a presilovky. Z toho pramenila zvýšená nervozita, ale našťastie sme to zvládli."

Ján Jaško (tréner Nitry): "Podali sme obetavý, bojovný výkon. Neboli sme ďaleko od prekvapenia, ale hokej sa nehrá na šance. Z našej strany to bolo i dosť rozhárané, ale ubránili sme viaceré oslabenia i trestné strieľanie. Pred zápasom nám vypadli viacerí hráči pre zranenia. "

MsHK DOXXbet Žilina - MHC Mountfield Martin 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 2. Dlouhý (V. Nemec, T. Sýkora), 30. Sivák (Stupka, T. Sýkora), 36. Drevenák (Michailov, Smotrila), 53. Róbert Huna (Richard Huna, Stupka) - 22. Šišovský (Škoda, Kozák)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Miroslav Ižvolt (Martin) na 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko - Rovenský, V. Snášel, 1589 divákov

Zostavy:
Žilina: M. Laco - D. Devečka, Ďurkech, T. Staňo, Dlouhý, Niník, Houdek, Krčula, - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, T. Sýkora - M. Drevenák, Michailov, Smotrila - Stupka, Linet, Kubiš

Martin: M. Šimko - Zukal, Rúfus, L. Kozák, Martin Výborný, Matejka, Drgoň, Murček, Hriňa - J. Markovič, Galamboš, Michal Važan - Kriška, Škoda, Šišovský - Macejka, Miroslav Ižvolt, Sobota - Vartovník, Zeliska, Škumát

Úvod susedského derby bol v rýchlom tempe. V 2. min obranca Žiliny Dlouhý zaskočil gólmana hostí Šimka strelou od modrej a bolo 1:0. V 4. min Róbert Huna mieril tesne vedľa, prvý útok mohol zvýšiť náskok aj v 8. min po závare pred bránkou, ale gól nepadol. Skóre sa mohlo meniť v závere tretiny, keď mal najskôr na hokejke druhý gól Sivák, ale aj kapitán domácich Devečka, jeho strela však skončila na brvne Šiškovej bránky. Hostia mali dobrý vstup do druhej tretiny, keď nezištnú prihrávku exžilinského útočníka Škodu zužitkoval Šišovský na vyrovnanie. Od tohto momentu sa rozpútal boj o každý kúsok ľadu, hralo sa takticky a nikto nechcel inkasovať. V 30. min sa pred gólmanom hostí najlepšie zorientoval Sivák a Žilina viedla už o 2 góly. Martin pridal, ale boli to domáci, ktorí po tretíkrát vsietil. V 36. min sa potvrdilo nedáš - dostaneš. Markovič korčuľoval sám na Laca, nedal a v protiútoku domáci Drevenák skóroval, čím si dal predčasný darček k nedeľňajším meninám. Poslednú tretinu začali Martinčania náporom so snahou vyrovnať. Niekoľkokrát ohrozili domáceho gólmana, pri ktorom stálo povestné hokejové šťastie. K tomu sa však hral len taktický hokej z oboch strán. V 51. min pre poškodenie plexiskla bola hra prerušená a mužstvá odišli do kabín. Krátky oddych bol lepší pre Žilinu, pretože v 53. min spomedzi kruhov Richard Huna vsietil štvrtý gól Žiliny a spečatil tak prvé víťazstvo žilinských "vlkov" nad Martinom. Žilinčania tak prerušili šnúru siedmich víťazstiev susedného Martina.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): "Som spokojný s predvedenou hrou i s výsledkom nášho mužstva. Som rád, že sa nám podarilo zastaviť sedemzápasovú sériu Martina. Hráči od úvodných minút počas celého zápasu plnili taktické pokyny, ktoré sme si dohodli pred zápasom. Myslím, že sme vyhrali zaslúžene."

Ladislav Spišiak (tréner Martina): "Žilina vyhrala zaslúžene. Jej hráči predvádzali rýchlejší hokej, rýchlejšie korčuľovali. My sme za stavu 1:2 mali nejaké šance na vyrovnanie, ale tie sme nedali. Keď už bolo 1:3, o výsledku bolo rozhodnuté. V tretej tretine sa už v podstate dohrávalo. Nás opustilo to šťastie, ktoré sme mali v predchádzajúcich siedmych zápasoch."

HC Košice - HC'05 Banská Bystrica 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 23. Dravecký (Zálešák, Petruška), 60. Michel Miklík (F. Novák) - 59. Cebák (Grman)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - Gajan, M. Grečko, 5690 divákov

Zostavy:
Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Slimák, M. Takáč - Dravecký, Zálešák, Petruška - Michel Miklík, S. Gron, P. Bartoš - Marcel Haščák, Jenčík, D. Pašek - Gmitter, Mlynarovič, Vorel

Banská Bystrica: Kostúr - Cebák, Haverinen, Grman, P. Huba, Kubka, Cunik, Brňák, Bambúch - Tománek, Jokila, T. Hričina - F. Novák, Češík, Kútny - Krisstoffersson, Heizer, M. Kokavec - Marcinek, Paľov, Petro

V prvej dvadsaťminútovke boli ku gólu bližšie Košičania, ale brankár Kostúr si udržal čistý štít. Jeho pozornosť už v prvej minúte otestovali Pašek a po ňom Bartoš. Banskobystrický gólman vyrazil aj nepríjemnú strelu Miklíka. V 9. min. sa v sľubnej šanci ocitol Petruška, ale Kostúr bol opäť na mieste. Pašek potom z dobrej pozície bránku netrafil. V 12. min. našiel Tománekov bekhend dobre postaveného Hyláka. V úvode druhej tretiny sa ocitol Bartoš počas oslabenia v nájazde, no bránu netrafil. Košičania sa dostali do vedenia v 23. min. Zálešák našiel medzi kruhmi Draveckého a ten zakončoval po ľade - 1:0. V 33. min. čarovala Hylákova lapačka potom, ako Tománek zakončoval švihom. O vyrovnanie sa márne pokúšal po presilovke Jokila, brankár Košíc jeho úmysle vystihol. Druhý gól Košíc mal na hokejke v 36. min Gron, mieril však nad bránu.

Ideálnu príležitosť na vyrovnanie prepásol v 53. min Krisstofferson. Hneď v protiútoku zase nestrelil poisťovací gól Košíc Zálešák a v 54. min nezasunul puk do prázdnej bránky ani Haščák, keď na bránkovej čiare zaskočil Kontúra Grman. V 59. min po vylúčení Bartoša odvolala Banská Bystrica z brány Kostúra a pri hre 6 proti 4 vyrovnala. Od modrej vypálil Grman a Cebák jeho pokus tečoval. Košičania sa však nakoniec tešili z troch bodov, lebo v poslednej minúte riadneho hracieho času zásluhou Miklíka po 9 sekundách využili presilovú hru pri Heverinenovom vylúčení.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): "Už niekoľko zápasov sa trápime v koncovke. Aj teraz sme si vytvorili veľa šancí, aj napriek tomu sme išli do tretej tretiny len za stavu 1:0. V závere sa Bystrici podarilo vyrovnať, ale nakoniec sme boli šťastnejší my. Keby sme premenili aspoň niektoré možnosti, bolo by to iné. S Kolbovým prvým zápasom som spokojný, potrebovali sme obrancu, ktorý dohráva súboje a pred bránkou je dôrazný."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Podľa tabuľkového postavenia bol favorit jasný. My sme prišli do Košíc otupiť útočné ostrie domáceho tímu, čo sa nám aj podarilo. Aj keď sme prehrávali o gól, trpezlivo sme čakali na svoju šancu, ktorá aj prišla. O bod sme prišli v závere po individuálnej chybe, ale aj tie partia k hokeju. Škoda, lebo chlapci dali do toho všetko. Bod sme si zaslúžili. Michal Grman, ktorý k nám prišiel k Košíc je dobrý korčuliar, ma dobru strelu, po nej prišlo aj naše vyrovnanie a určite patril medzi našich najlepších obrancov."

HC Slovan Bratislava - HK 36 Skalica 7:3 (2:2, 1:1, 4:0)

Góly: 9. Bulík (M. Bakoš, M. Bartánus), 10. Kukumberg (Preisinger, P. Frühauf), 31. Lipiansky (M. Bakoš, I. Ďatelinka), 42. M. Preisinger (Jass, Bulík), 43. Šatan (M. Bakoš, Švarný), 49. Bulík (Jass, Preisinger), 57. Kukumberg (I. Ďatelinka) - 12. Šmach (Vyrúbalík, Pálffy), 19. R. Školiak (J. Hruška, Šmach), 24. Pálffy (Vyrúbalík, Šmach)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - M. Orolin, Valach, 6821 divákov

Zostavy:
Slovan: Konrád - Dobroň, Bohunický, Jass, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka - Preisinger, Kukumberg, D. Skokan - Šatan, Lipiansky, L. Hudáček - M. Bakoš, Bulík, M. Bartánus - D. Buc, od 21. min M. Sloboda

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, I. Jankovič, M. Srnec, Karlíček, T. Magušin, Gula, Bučka - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Kutálek, Klejna, M. Šátek - J. Jurík, Holovič, Konečný

Skaličania začali na ľade Slovana Bratislava dobre, po úvodnom oťukávaní však ako prví "udreli" domáci. V 9. min vyrazenú strelu M. Bakoša pretlačil za bránkovú čiaru Bulík a o 34-sekúnd neskôr prešiel skalickou obranou Kukumberg a popri Lakosilovi zvýšil na 2:0. O ďalšie dve minúty hostia skorigovali, keď pri vylúčení D. Buca tečoval Šmach strelu Vyrúbalíka od modrej čiary - 2:1. Ešte pred prvou sirénou Skalica vyrovnala, spoza bránky sa pred Konráda natlačil R. Školiak a nedal brankárovi Slovana šancu reagovať - 2:2. Zverenci Petra Oremusa sa dokonca ujali vedenia v 24. min, Žigmund Pálffy striehol pred Konrádom a za jeho chrbát poslal odrazenú strelu Vyrúbalíka. O dve minúty neskôr R. Školiak bekhendom netrafil odkrytú bránku Slovana. V 31. min vyrovnal na 3:3 Lipiansky, ktorého pred Lakosilom našiel M. Bakoš a skúsený center nemal problém "oklamať" skalického gólmana. V druhej tretine sa mohol do streleckej listiny zapísať hosťujúci Karlíček, no v oslabení nevyužil vynikajúcu prihrávku T. Višňovského. Slovanu vyšiel vstup do III. tretiny, keď v rozpätí 91 sekúnd strelil dva góly. Najprv v 42. min Preisinger prekvapil Lakosila strelou po ľade medzi jeho betóny a vzápätí Šatan "z prvej" rovnako medzeru pomedzi betóny zvýšil na 5:3. Ďalší domáci gól pridal v 49. min Bulík a na konečných 7:3 upravil Kukumberg, ktorého strela sa odrazila od Magušinovej korčule do skalickej

Miroslav Mosnár (asistent tréner Slovana): "Mali sme dobrý vstup do zápasu, viedli sme 2:0. Vedeli sme, že Skalica je veľmi silná. V krátkom okamihu sme potom dostali dva góly. V druhej časti sa striedali šance na oboch stranách. V treťom dejstve sme sa po dvoch strelených góloch uvoľnili a začali sme hrať to, čo si od chalanov predstavujeme."

Peter Oremus (tréner Skalice): "Od spokojnosti máme ďaleko. Na dnešný zápas na našej strane nastúpilo asi len deväť alebo desať hráčov a ďalších desať tu jednoducho neexistovalo a nepričinili sa vôbec o to, aby sme dnes uspeli. Keď chceme hrať o prvé miesto, s tak nízkym počtom hráčov sa to nedá. Tento zápas si musíme rozobrať a začať šlapať odznova."