28.4.2024
Kopecký a Višňovský asistovali, Budaj striedal Andersona

Zdroj: TASR - Ľubomír Višňovský v zápase proti San José

V zámorskej NHL si v noci na štvrtok vylepšili kanadské bodovania aj dvaja slovenskí hokejisti Tomáš Kopecký zo Chicaga Blackhawks a Ľubomír Višňovský z Anaheimu Ducks.

Kopecký zaznamenal svoju 22. asistenciu v sezóne, keď pomohol počas presilovej hry ku gólu Patrickovi Kaneovi. Aj jeho zásluhou zvíťazili "jastrabi" zo Chicaga na ľade posledného tímu celej súťaže Edmontonu 4:1. Ďalší Slovák v tíme hostí Marián Hossa vyšiel tentoraz bodovo naprázdno. "Sú to veľmi dôležité dva body. Myslím si, že tento zápas sme si nemohli dovoliť prehrať. Bol to ťažký zápas, ale hrali sme naozaj dobre," povedal brankár Corey Crawford, ktorého o čiste konto pripravil až tri minúty pred koncom Eberle. Pre Chicago bola výhra výbornou vzpruhou do ďalších bojov o miestenku v play off. "Jastrabi" ukončili dvojzápasovú sériu prehier a v Západnej konferencii strácajú na ôsme Calgary len tri body.

Ofenzívny obranca Višňovský si zaknihoval 36 asistenciu a v tomto ukazovateli je na tom medzi obrancami v NHL lepšie len Keith Yandle z Phoenixu (37). "Višňa" asistoval pri víťaznom góle Bobbyho Ryana a tešil za z výhry Anaheimu na ľade najlepšieho tímu profiligy Vancouveru 4:3. Canucks tak prišli o šnúru šiestich víťazstiev v rade. Anaheimu pomohol už aj uzdravený kapitán Ryan Getzlaf, ktorý sa vrátil po takmer dvojmesačnej pauze a zaznamenal jednu asistenciu. "Vynechal veľa zápasov, ale nestratil nič zo svojho umenia. Nedokážete ho nahradiť," povedal na jeho adresu dvojgólový Bobby Ryan.

Do hry zasiahol aj brankár Peter Budaj. Slovenský gólman striedal v polovici stretnutia svojho kolegu Craiga Andersona, ale napriek stopercentnej bilancii úspešných zákrokov (7-7) už prehre Colorada v Minnesota 2:3 zabrániť nestačil. Brankár Anderson ťahal sériu šiestich prehier v rade a "lavíny" prehrali ôsmy z posledných 11 duelov. Navyše ešte stále nemôžu počítať so švédskym útočníkom Petrom Forsbergom, ktorý si musí vybaviť víza a zranili sa im obrancovia Adam Foote i Kyle Cumiskey. "Momentálne sa nám príliš nedarí. No myslím si, že dnes večer to bolo už lepšie ako v predošlých zápasoch. Ale to je asi tak jediná pozitívna vec, ktorú si z toho môžeme odniesť," povedal David Jones, autor oboch gólov Colorada.

Výborné divadlo videli diváci v Bostone, ktorý privítal odvekého rivala Montreal a nakoniec sa tešil z víťazstva 8:6. Súboj okrem štrnástich gólov okorenilo aj niekoľko pästných súbojov. "Bol to hokej ako za starých čias, z jednej strany na druhú. Bola to veľká zábava, no konečný výsledok nám už toľko radosti nepriniesol," povedal brankár Canadiens Carey Price. Kapitán "medveďov" Zdeno Chára strávil na ľade takmer 25 minút, no do štatistík si pripísal iba jednu mínusku a dve trestné minúty. Hrdinom zápasu bol jeho spoluhráč Nathan Horton, ktorý strelil gól a pridal štyri asistencie. Najväčšia bitka sa odohrala v prostrednej tretine a zapojilo sa do nej celkovo deväť hráčov i obaja brankári. "Myslím si, že sme sa viac-menej iba hrali na bitku. Ani jeden z nás sa nechcel zraniť," dodal Price.

Druhý tím Západnej konferencie Detorit nestačil na domácom ľade na Nashville a zaknihoval prehru 1:4. "Predátori" sa ujali vedenia v 4. minúte a do polovice zápasu viedli už 4:0. Za domácich znížil v 37. minúte Ruslan Salej. "Je absolútne neakceptovateľné hrať tak, ako sme hrali dnes my. Boli sme otrasní," povedal po zápase nahnevaný tréner "červených krídel" Mike Babcock.

Na víťaznej vlne pokračuje San Jose, ktoré si v zápase s Columbusom (3:2) pripísalo už piatu výhru v rade a na Západe je už štvrté. Naopak, piatu prehru za sebou zaznamenali hokejisti Ottawy, keď nestačili na Calgary (2:5). "Senátori" figurujú až na 14. priečke Východnej konferencie a na postup do play off strácajú priepastných 17 bodov. "Nechali sme im príliš veľa voľného priestoru a dovolili sme im útočiť. Majú nebezpečný tím a viacero hráčov, ktorí dokážu skórovať," uviedol útočník Ottawy Nick Foligno.

Sumáre:

COLUMBUS - SAN JOSE 2:3 (2:0, 0:2, 0:1)
Góly: 10. Huselius, 20. Clitsome - 22. Huskins, 34. Wellwood, 56. Marleau. Brankári: Mason - Niemi, strely na bránku: 44:32, 11.906 divákov

BOSTON - MONTREAL 8:6 (2:0, 4:4, 2:2)
Góly: 14. Marchand, 14. Seidenberg, 30. McQuaid, 32. Ryder, 33. Lucic, 35. Lucic, 51. Ryder, 55. Horton - 21. Gionta, 29. Subban, 32. Weber, 33. Desharnais, 48. Pacioretty, 60. Pacioretty. Brankári: Thomas - Price, strely na bránku: 34:33, divákov

DETROIT - NASHVILLE 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)
Góly: 37. Salej - 4. Erat, 15. Legwand, 22. Wilson, 31. Kosticyn. Brankári: Howard (MacDonald) - Rinne, strely na bránku: 35:30, 20.066 divákov

MINNESOTA - COLORADO 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
Góly: 15. Miettinen, 16. Havlát, 31. Madden - 16. Jones, 41. Jones. Brankári: Bäckström - Anderson (BUDAJ), strely na bránku: 24:25, 18.194 divákov

DALLAS - PHOENIX 2:3 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)
Góly: 11. Ott, 26. Richards - 19. Rozsíval, 46. Boedker, 62. Vrbata. Brankári: Lehtonen - Bryzgalov, strely na bránku: 18:35, 11.488 divákov

CALGARY - OTTAWA 5:2 (1:2, 2:0, 2:0)
Góly: 9. Jackman, 34. Jokinen, 38. Glencross, 49. Babchuk, 56. Jackman - 10. Kelly, 11. Campoli. Brankári: Kiprusoff - Lehner, strely na bránku: 35:26, 19.289 divákov

EDMONTON - CHICAGO 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly: 57. Eberle - 11. Sharp, 26. Bickell, 45. Kane (KOPECKÝ), 60. Kane. Brankári: Dubnyk - Crawford, strely na bránku: 24:26, 16.839 divákov

VANCOUVER - ANAHEIM 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
Góly: 28. D. Sedin, 46. Burrows, 60. Kesler - 1. Blake, 24. McMillan, 25. Ryan, 47. Ryan (VIŠNOVSKÝ). Brankári: Schneider - McElhinney, strely na bránku: 38:24, 18.860 divákov