Konečne! Bodová žatva Slovákov v NHL
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V noci na piatok sa v osemzápasovom programe zámorskej NHL roztrhlo vrece s bodmi slovenských hokejistov - presadili sa až piati. Najvýraznejšie obrancovia Zdeno Chára z Bostonu a Milan Jurčina z New Yorku Islanders, ktorí si okrem gólu pripísali na konto aj bod za asistenciu.
Viac dôvodov na úsmev mal Chára, ktorého tím zdolal Philadelphiu 7:5. Chárov gól padol v 19. minúte počas presilovky a vyrovnal ním na 1:1, bol to siedmy presný zásah charizmatického kapitána Bruins v prebiehajúcej sezóne a celkovo má na konte už 21 bodov. "Medvede" v zápase trikrát prehrávali, no vždy dokázali vyrovnať a v záverečných dvoch minútach rozhodli gólmi Kampfera a Campbella o svojom víťazstve. "V zápase sme museli niekoľkokrát doťahovať manko. No keď vyhráte nad tímom ako je Philadelhpia, ktorý hrá veľmi dobre, vážite si to a tešíte sa z bodov," povedal tréner tímu Claude Julien. Boston zaznamenal tretie víťazstvo v rade a figuruje na tretej priečke Východnej konferencie.
Jurčina tiež prispel k úrodnej prestrelke, ale jeho "ostrovania" ťahali za kratší koniec povrazu a doma nestačili na Ottawu v pomere 4:6. Hostia mali od začiatku prevahu a po dvoch tretinách vyhrávali už 6:2. V záverečnej časti prišli Jurčinove chvíle, keď najprv v 42. minúte tečoval jeho strelu do siete Parenteau a o deväť minút neskôr sa presadil už sám tvrdou ranou od modrej. Dvadsaťsedemročný bek nazbieral v prebiehajúcej sezóne osem bodov, z toho štyri v posledných štyroch dueloch. Islanders sa stále nedarí a figurujú až na predposlednej priečke Východnej konferencie, pričom na miestenky pre play off strácajú 18 bodov.
Jaroslav Halák v bránke St. Louis kapituloval v súboji s Los Angeles len raz, paradoxne ho prekonal krajan Michal Handzuš, pre ktorého to bol už siedmy gól sezóny. "Bluesmani" zaknihovali cenný triumf 3:1, no iba prvý v novom roku. "Päť prehier bolo príliš veľa, museli sme sa s tým pobiť. Keď chcete vyhrať a naštartovať veci, musíte to urobiť akokoľvek viete. Ak dokážeme odohrať ďalší takýto zápas, bude to v poriadku," vyhlásil obranca Blues Barret Jackman. St. Louis sa na Západe posunuli na 9. miesto, keď predstihli práve svojho súpera.
Pri jedinom góle v zápase NY Rangers s najlepším tímom ligy Vancouvrom (1:0) si bod za asistenciu zapísal Marián Gáborík. Dvadsaťosemročný krídelník mohol osem minút pred koncom duelu pridať aj poistku, ale Cory Schneider v bránke "kosatiek" jeho nájazd zneškodnil. "Jazdci" profitovali z výbornej defenzívy, ktorá mala neľahkú úlohu ustrážiť švédske dvojičky Daniela a Henrika Sedinovcov. Hlavný podiel na tom mala formácia centra Briana Boyla. "Boyle dnes nechal na ľade veľký kus práce. Mal obrovský vplyv na výsledok zápasu," pochválil ho tréner John Tortorella.
Kvinteto úspešných Slovákov uzavrel Marek Svatoš, ktorý asistoval pri prehre Nashvillu s Floridou 2:3 a v siedmom zápase od návratu do NHL to bol jeho tretí bod (1+2). "Predátori" nedokázali natiahnuť víťaznú sériu na sedem zápasov, aj keď k tomu mali veľmi dobre vykročené. Na úvodný gól Dvořáka odpovedal v 11. minúte po Svatošovej prihrávke Wilson a Nashville poslal do vedenia deväť minút pred koncom Legwand. Z bodov však nič nebolo. "Myslím si, že sme si to prehrali sami. Odovzdali sme ten zápas. Viedli sme 2:1, no potom sme spravili zopár nie príliš dobrých rozhodnutí, čo nás stálo víťazstvo," uviedol brankár Pekka Rinne.
Posledný tím Západnej konferencie Edmonton zaznamenal cenné víťazstvo na ľade San Jose 5:2, pod ktoré sa štyrmi asistenciami podpísal český útočník Aleš Hemský. Domáci "žraloci" sa ocitli v hernej kríze, keď si pripísali už šiestu prehru v rade a ôsmu z posledných desiatich stretnutí. Naopak, darí sa Phoenixu, ktorý vyhral nad Torontom 5:1 a dosiahol tretí triumf za sebou. V poslednom zápase zdolalo Buffalo aj so slovenským bekom Andrejom Sekerom Carolinu 3:2.
sumáre:
BOSTON - PHILADELPHIA 7:5 (1:1, 1:2, 5:2)
Góly: 19. CHÁRA, 21. Bergeron, 41. Recchi (CHÁRA), 42. Ryder, 52. Marchand, 59. Kampfer, 60. Campbell - 4. Hartnell, 36. Žerdev, 40. Carter, 47. Briere, 48, O'Donnell. Brankári: Thomas - Boucher, strely na bránku: 37:35, 17.565 divákov
BUFFALO - CAROLINA 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Góly: 15. Gerbe, 32. McCormick, 44. Stafford - 26. Ruutu, 60. Skinner. Brankári: Miller - Ward, strely na bránku: 35:29, 18.276 divákov
NY ISLANDERS - OTTAWA 4:6 (1:2, 1:4, 2:0)
Góly: 8. Gillies, 31. Comeau, 42. Parenteau (JURČINA), 51. JURČINA - 1. Alfredsson, 10. Winchester, 28. Michálek, 31. Kelly, 34. Foligno, 35. Smith. Brankári: Lawson (Poulin) - Lehner, strely na bránku: 24:38, 8670 divákov
NY RANGERS - VANCOUVER 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Gól: 28. Wolski (GÁBORÍK). Brankári: Lundqvist - Schneider, strely na bránku: 35:31, 18.200 divákov
FLORIDA - NASHVILLE 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Góly: 4. Dvořák, 54. Olesz, 56. Booth - 11. Wilson (SVATOŠ), 51. Legwand. Brankári: Clemmensen - Rinne, strely na bránku: 34:29, 12.228 divákov
PHOENIX - TORONTO 5:1 (1:0, 0:0, 4:1)
Góly: 3. Vrbata, 42. Doan, 45. Pyatt, 50. Korpikoski, 60. Yandle - 57. Armstrong. Brankári: Bryzgalov - Reimer, strely na bránku: 21:29, 11.205 divákov
LOS ANGELES - ST. LOUIS 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Góly: 26. HANDZUŠ - 12. Crombeen, 35. Reaves, 39. Steen. Brankári: Quick - HALÁK, strely na bránku: 25:21, 17.932 divákov
SAN JOSE - EDMONTON 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Góly: 46. Thornton, 60. Clowe - 16. Cogliano, 24. Penner, 36. Hall, 50. Omark, 60. Hall. Brankári: Niittymäki - Dubnyk, strely na bránku: 43:29, 17.562 divákov