Kopecký prvým Slovákom s dvoma prsteňmi, Hossa dostal pohár od kapitána
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vo Philadelphii puk za Leightonom nechceli vidieť
V stredu 9. júna 2010 sa tejto cti dostalo slovenskému útočníkovi Mariánovi Hossovi, ktorý po Jonathanovi Toewsovi prevzal vysnívaný pohár. Tridsaťjedenročný odchovanec trenčianskeho hokeja nie je najstarším ani najskúsenejším hráčom, ale jeho hokejová minulosť rozhodla o tom, že si užije slastný pocit so Stanleyho pohárom hneď po mladom kapitánovi. "Myslím si, že práve on je ten správny človek, ktorý si zaslúžil prevziať pohár po Toewsovi. Veď bol tak blízko v predchádzajúcich dvoch sezónach. Podľa môjho názoru bol jedným z kľúčových hráčov nášho mužstva. Za posledné tri roky odohral dvanásť sérií play-off. Jeho nasadenie v poslednom zápase bolo veľké. Myslím si, že chlapci v kabíne sami videli jeho snahu," cituje portál usatoday.com tréner Chicaga Joela Quennevilla. To, že v prípade triumfu poputuje po Toewsovi pohár k Hossovi, prezradil kapitán Blackhawks slovenskému krídelníkovi už na predpoludňajšom rozkorčuľovaní.
Marián Hossa priamo na ľade filadelfskej arény Wachovia Center neskrýval obrovskú radosť. "Konečne sa mi to podarilo. Teraz nás čaká oslava. Je to pre mňa veľká úľava. Bol som veľmi šťastný, že sa mi opäť podarilo prebojovať sa do finále, no od tohto okamihu som bol viac nervózny. Teraz však už stojím na ľade so Stanleyho pohárom v ruke a je to nádherný pocit. Mnoho driny, veľa zápasov, trikrát vo finále. Som šťastný, že ho už mám. Som veľmi hrdý na týchto chalanov, s ktorými som to dokázal. Splnil sa mi sen. Ako dieťa som hral hokej pred domom a sníval o Stanleyho pohári, teraz sa mi ho podarilo získať. Keď som bol malý chlapec, veľmi som obdivoval hviezdy ako Mark Messier," povedal starší z bratov Hossovcov, ktorému novinári a fanúšikovia v zámorí pred finálovou sériou vymysleli prívlastok - začarovaný. "Je to zábavná historka. Niekoľko zástupcov médií za mnou prišlo a nazvalo ma talizmanom pre svoj tím, pretože prinášam svojmu tímu finálovú účasť. Ďalšia skupinka ma však vzápätí označila za začarovaného, keďže som v žiadnom finále neuspel. Nevedel som, čo si mám o všetkom myslieť. Ale už je koniec a teraz som na víťaznej strane," doplnil Marián Hossa a pokračoval: "Nad tým, že by som mohol prehrať vo finále aj tretíkrát, som sa snažil nepremýšľať. Napriek tomu som ten tlak cítil a bol som aj nervózny."
Rodák zo Starej Ľubovne, ktorý ako prvý hráč v ligovej histórii hral tri roky v rade s tromi rôznymi tímami vo finále Stanleyho pohára, sa dočkal prvého zisku cennej trofeje. Pred dvoma rokmi neuspel s Pittsburghom proti Detroitu, vlani už ako hráč Detroitu proti svojmu predchádzajúcemu zamestnávateľovi. Hossa sa Stanleyho pohára dočkal na konci svojej dvanástej sezóny v NHL.
"Toto sú nezabudnuteľné chvíle"
Zatiaľ čo Marián Hossa sa stal šiestym Slovákom s prsteňom za víťazstvo v Stanleyho pohári, jeho kolega z víťazného tímu Chicaga Tomáš Kopecký bude mať ako prvý hráč spod Tatier dva majstrovské prstene. Prvý získal ešte pred dvoma rokmi ako hráč Detroitu, vtedy však v play-off už ako člen základnej zostavy Red Wings pre zranenie kolena nehral. Po finále sa napriek tomu so spoluhráčmi tešil v Pittsburghu z cennej trofeje a mal ju prvýkrát nad hlavou. Vlani s Detroitom opäť hral finále Stanleyho pohára, tentoraz neúspešne. V lete 2009 s Hossom prišli vystužiť mladý a ambiciózny tím Chicaga, ktorý napokon zavŕšil sezónu ziskom Stanleyho pohára. "Za všetkým je veľká drina. Toto sú však chvíle, pre ktoré hráte hokej. Keď rastiete, snívate o Stanleyho pohári. Sú to neopísateľné chvíle, je to niečo neuveriteľné. Spomienky zostanú na celý život," popísal pre nhl.com Kopecký.
Dvadsaťosemročný trenčiansky odchovanec pútal pozornosť médií už na raňajšom rozkorčuľovaní pred zápasom. Na striedačke Chicaga bol pred jeho začiatkom ako prvý a osamotene sledoval rolbu, ktorá upravovala po tréningu hráčov Flyers ľadovú plochu. Následne podľa nhl.com rozhodil puky do všetkých rohov klziska a postupne sa k nemu na ľade pridali aj ďalší hráči.
Kopecký do veľkého hokeja vhupol už ako 17-ročný, keď v sezóne 1999/2000 odohral v drese Trenčína 52 extraligových duelov. Následne zamieril do zámoria, kde sa cez WHL a AHL prebojoval až do prvého tímu Detroit Red Wings, odkiaľ vlani zamieril do Chicaga.
Prehľad slovenských hokejistov, ktorý získali Stanleyho pohár:
1961 - Stan Mikita (Chicago)
2003 - Jiří Bicek (New Jersey)
2004 - Martin Cibák (Tampa Bay)
2008 - Tomáš Kopecký (Detroit)
2009 - Miroslav Šatan (Pittsburgh)
2010 - Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago)
Vo Philadelphii puk za Leightonom nechceli vidieť
Hokejisti Philadelphie po skončení šiesteho finálového zápasu Stanleyho pohára doma s Chicagom len neveriacky krútili hlavami a v ich radoch zavládol pochopiteľný žiaľ. Flyers nedokázali vyrovnať finálovú sériu Stanleyho pohára s Chicagom a len smutne sa prizerali dekorácii nových šampiónov. Najradšej by boli, keby v čase 64:06 min neprekonal Patrick Kane brankára Michaela Leightona a nerozhodol sériu. Červené svetlo za svojím gólmanom hráči Flyers vidieť rozhodne nechceli. "Chicago si Stanleyho pohár zaslúži. Blackhawks majú za sebou skvelú sezónu. Dokázali využiť každú možnosť, ktorú sme im ponúkli. Vo finále hrali výborne v útoku, v defenzíve sa hrá proti nim veľmi ťažko. Navyše sú skvelým mužstvom aj smerom dozadu. Je to komplexný tím," povedal po zápase na tlačovej konferencii tréner Philadelphie Peter Laviolette a dodal: "Bojovali sme až do konca, na toto mužstvo som veľmi hrdý. Nemáme sa za čo hanbiť."
Philadelphia prežila tento rok výborné play-off. Do vyraďovacej časti sa dostala na poslednú chvíľu zo siedmeho miesta vo Východnej konferencii, v prvom kole nečakane vyradila New Jersey, potom nasledovali úspešné série s Bostonom a Montrealom. V stredu v noci sa jej púť skončila takmer už v riadnom hracom čase, Scott Hartnell však v 57. min sezónu ešte o pár okamihov predĺžil.
Po stretnutí bol nešťastný najmä brankár Michael Leighton, ktorého Kane prekonal po nenápadnej akcii z pravej strany a strele zápästím z prakticky nulového uhla. Puk sa popod gólmana Flyers dostal do bránky, no v prvom okamihu to zaregistroval iba samotný autor presného zásahu. "Zo striedačky som sa na to nemohol pozerať. Ani neviem, ako presne sa dostal puk do bránky. Myslím si, že to prešlo popod betóny. Za tento gól nemôžeme nikoho viniť. Myslím si, že nikto nečakal, že bude strieľať z podobného uhla a v takejto situácii,“ citovali USA Today obrancu Flyers Chrisa Prongera.
Aj napriek konečnému neúspechu nemôžu byť vo Philadelphii so sezónou nespokojní. Mužstvo prekonalo očakávania a doputovalo až do finále. V meste opäť zavládla veľká fanúšikovská eufória. "Je to bolestivé. Som však presvedčený, že na tieto chvíle budeme dlho spomínať. Hovoriť o nich budeme počas leta a aj v budúcom tréningovom kempe. Dodá nám to energiu, aby sme v novej sezóne boli ešte lepší,“ povedal Hartnell.
Philadelphia síce dala v stredu tri góly, ďalšie množstvo šancí však spálila. V predĺžení si vytvorila viac príležitostí, ale chýbala efektivita. "Je koniec. Máme za sebou náročný zápas, v ktorom sme neboli rovnako efektívni ako náš súper. Hráči Chicaga sa snažili všetko posielať na bránku, jedna šťastná strela im vyšla. V správnej chvíli využili príležitosť aj napriek tomu, že sme mali predĺženie pod kontrolou. Boli sme veľmi blízko k siedmemu zápasu. Je to však pre nás veľká škola a poučenie do budúcnosti,“ povedal podľa NHLmedia kapitán Flyers Mike Richards. Líder kabíny "letcov" zažil náročnú sezónu. "Bolo to veľmi ťažké finále, podobne náročné duely som ešte nehral. Naše úsilie vyšlo nazmar, nič s tým už neurobíme. Náš tím neuveriteľne rástol a vytvorili sme vynikajúci kolektív,“ dodal Richards.