16°
29.4.2024
Višňovský okorenil návrat asistenciou, Brodeur vychytal Gáboríka a spol.

Drámu videli diváci v súboji New York Rangers - New Jersey

Olejári absolútne nezvládli úvod stretnutia, v 6. minúte prehrávali 0:2 a keď v 27. minúte zvýšil Patric Hörnqvist na 4:0 pre hostí, nechal sa brankár Edmontonu Jeff Drouin-Deslauriers vystriedať. "Rýchlo sme si vytvorili náskok, čo súperovi trochu nahlodalo sebadôveru a nám naozaj pomohlo," priznal po zápase tréner "predátorov" Barry Trotz. Kanadskému tímu sa v ďalšom priebehu podarilo už iba skorigovať výsledok, pri poslednom góle na 3:5 z hokejky Dustina Pennera si pripísal asistenciu Višňovský. Slovenský zadák, ktorý nastúpil na svoj prvý duel po trojzápasovej absencii zapríčinenej zranením členka, odohral vyše 20 minút a vyslal dve neúspešné strely.

Poriadnu drámu videli diváci v súboji NY Rangers - New Jersey, v ktorom nepadol gól v riadnom hracom čase, ani v predĺžení. Obaja brankári – domáci Henrik Lundqvist i hosťujúci Martin Brodeur - excelovali, prvý z nich kryl 45, druhý 51 striel. V samostatných nájazdoch skóroval ako jediný vo štvrtej sérii kapitán českej reprezentácie Patrik Eliáš a rozhodol o vydretom víťazstve Devils. Slovenský útočník Marián Gáborík, ktorý strávil na ľade 22 minút a 17 sekúnd, sa v nájazdoch predstavil za domácich v tretej sérii, ale stroskotal na Brodeurovi, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu duelu. Brankár "diablov" pritom na začiatku predĺženia takmer prišiel o rekordný 107. shutout kariéry, no Gáborík svoju skvelú individuálnu akciu zakončil strelou do Brodeurovej lapačky a slovenská hviezda neuspela ani pri následnej dorážke. "Nemal som ani potuchy, čo sa vlastne stalo. Puk som po prvej strele vyrazil pred seba a videl som, ako Marián do neho ešte raz ťukol hokejkou. Nechcel som, aby sa puk odrazil odo mňa do bránky. Až na opakovanom zázname som zbadal, ako sa šťastne prekotúľal cez celé bránkovisko," opísal inkriminovanú situáciu Brodeur.

Gáborík tak zostal na méte 28 gólov, na čele tabuľky ligových strelcov sa do trháku pustil Patrick Marleau. Útočník San Jose dvoma presnými zásahmi rozhodol o triumfe "žralokov" 3:1 na ľade Phoenixu a vedie poradie kanonierov s 31 gólmi. Pred tretím Gáboríkom je ešte aj 29-gólový kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Najjednoznačnejší výsledok noci za zrodil na Long Islande, kde hosťujúce "červené krídla" z Detroitu nečakane pustili perie a od domácich NY Islanders schytali debakel 0:6. Red Wings herne absolútne prepadli, brankárovi Dwaynovi Rolosonovi stačilo na udržanie 24. čistého konta v kariére pochytať 16 striel hostí. Lodivod Detroitu Mike Babcock výkon svojich zverencov okomentoval slovami: "Vďaka bohu, že sme hrali vonku a dúfam, že nikto z našich fanúšikov nepozeral zápas v televízii..."

Šesť gólov dokázala nastrieľať aj Philadelphia v súboji s Dallasom (6:3) a Atlanta, ktorá v zostave s Borisom Valábikom vyprášila Ottawu (6:1). Zápas ukázal, ako citeľne "senátorom" chýba zranené útočné trio Daniel Alfredsson, Jason Spezza, Milan Michálek, prehra s Thrashers bola pre mužstvo z kanadskej metropoly už piatou v poradí. Naopak, Atlanta vyhrala v riadnom hracom čase prvýkrát po 21 zápasoch.

Ani pri šiestich góloch sa nezastavila ofenzívna smršť hokejistov Tampy Bay, "blesky" v zostave s Andrejom Meszárošom prekvapujúco zvíťazili nad Washingtonom 7:4. Hráči Lightning zdolali divízneho soka prvýkrát od 16. novembra 2007, keď v predošlých 12 vzájomných súbojoch zakaždým ťahali za kratší koniec povrazu. Najväčšiu zásluhu na ukončení čiernej série mal mladý center Steve Stamkos, autor dvoch gólov a asistencie.

V dueli dvoch najhorších tímov Východnej konferencie podľahlo Toronto doma Caroline 2:4. Pred úvodným buly sa dostalo zalúžených ovácií od vyše 19-tisícového publika legendárnemu Curtisovi Josephovi, niekdajší brankár Maple Leafs v utorok oznámil ukončenie svojej bohatej hráčskej kariéry.

V poslednom stretnutí St. Louis pokoril súpera z Centrálnej divízie Columbus 4:1. V drese Blue Jackets nechýbal Milan Jurčina, mohutný Slovák si počas 22 a pol minúty pripísal dva strelecké pokusy a ako jediný z obrancov hostí nemal na konte mínusový bod.

NY Rangers - New Jersey 0:1 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Rozhodujúci samostatný nájazd Eliáš. Brankári: Lundqvist – Brodeur. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Dallas 6:3 (1:0, 4:1, 1:2)
Góly: 7. Hartnell, 23. Powe, 28. Timonen, 33. Giroux, 33. Laperriere, 51. Gagne – 53. a 57. Ott, 21. Neal. Brankári: Leighton – Turco (33. Auld). Diváci: 19.133.

NY Islanders - Detroit 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Góly: 16. a 29. Schremp, 2. Moulson, 37. Streit, 50. Okposo, 57. Gervais. Brankári: Roloson – Howard (30. Osgood). Diváci: 12.254.

Atlanta - Ottawa 6:1 (3:1, 2:0, 1:0)
Góly: 4. Boulton, 18. Kubina, 19. Kovaľčuk, 23. White, 30. Enström, 41. Little – 13. Regin. Brankári: Pavelec – Leclaire (21. Elliott). Diváci: 10.017.

Toronto - Carolina 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Góly: 17. Stempniak, 21. Kulemin – 11. Staal, 27. Sutter, 56. Dwyer, 60. Whitney. Brankári: Gustavsson – Ward. Diváci: 19.120.

Tampa Bay - Washington 7:4 (4:1, 1:3, 2:0)
Góly: 13. a 18. Stamkos, 7. Lecavalier, 19. Veilleux, 38. St. Louis, 44. Foster, 50. Halpern – 22. a 33. Green, 15. Sjomin, 28. Fehr. Brankári: Smith (27. Niittymäki) – Neuvirth (21 Theodore). Diváci: 13.891.

St. Louis - Columbus 4:1 (3:0, 0:1, 1:0)
Góly: 17. a 60. Steen, 2. Crombeen, 17. McClement – 26. Ťutin. Brankári: C. Mason – Garon (21. S. Mason). Diváci: 17.900.

Edmonton - Nashville 3:5 (0:3, 0:1, 3:1)
Góly: 48. Jacques, 55. Potulny, 60. Penner (VIŠŇOVSKÝ) – 5. Weber, 6. Goc, 20. Dumont, 27. Hörnqvist, 57. Jones. Brankári: Drouin-Deslauriers (27. Dubnyk) – Rinne. Diváci: 16.839.

Phoenix - San Jose 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Góly: 52. Vrbata – 12. a 19. Marleau, 33. Heatley. Brankári: LaBarbera – Nabokov. Diváci: 9248.