Skoro jasno
22°
Bratislava
Kamil
14.7.2025
Najpamätnejším olympijský triumf Američanov nad Rusmi
Zdielať na
Hokej

Najpamätnejším olympijský triumf Američanov nad Rusmi

hokejky

Zdroj: MPR/ilustračné

Bondrov zlatý gól z Göteborgu na 22. mieste, Šťastného záver reprezentačnej kariéry spojený s postupom Slovenska do A-kategórie MS na 75. mieste.

Triumf amerických hokejistov nad Sovietskym zväzom na olympijskom turnaji v roku 1980 sa stal hokejovou udalosťou storočia. Pri príležitosti storočnice od svojho vzniku dala Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) dokopy zoznam sto najpamätnejších momentov, ktoré najviac ovplyvnili hokejovú históriu.

Práve šokujúce víťazstvo amerického univerzitného tímu nad jedným z najsilnejších sovietskych výberov histórie (4:3) vo finále ZOH 1980 v Lake Placid známe pod názvom "Miracle on ice" (Zázrak na ľade) sa dostalo na vrchol tejto hitparády.

Druhé miesto obsadil gól Paula Hendersona, ktorý rozhodol záverečný ôsmy duel supersérie Kanady a Sovietskeho zväzu z roku 1972 v prospech reprezentantov z kolísky hokeja. Tretie miesto patrí prvému súboju z rovnakej série, ktorá po prvý raz v histórii spojila na ľade najlepších amatérov a profesionálov. Sovietski "amatéri" v prvom súboji v Montreale šokovali Kanadu víťazstvom 7:3.

V prehliadke najúchvatnejších hokejových momentov na reprezentačnej úrovni nechýbajú ani dva slovenské. Na 22. priečke sa umiestnil gól Petra Bondru, ktorým v roku 2002 rozhodol finále majstrovstiev sveta v Göteborgu proti Rusku (4:3). Na 75. miesto zasa umiestnili Petra Šťastného a jeho triumfálny záver reprezentačnej kariéry, keď v 38 rokoch doviedol Slovensko k postupu do elitnej kategórie MS v hokeji. Navyše sa tak stalo v roku 1995 v Šťastného rodnej Bratislave.

Storočnicová slávnosť svetového hokeja spojená s vyhlásením výsledkov sa uskutočnila v sobotu večer v Convention Centre v dejisku vrcholiaceho svetového šampionátu v kanadskom Québecu.

Zoznam desiatich najpamätnejších udalostí vo svetovom hokeji (1908 - 2008):

1. Americký zázrak na ľade.

Americký tím zložený z univerzitných hráčov pod vedením trénera Herba Brooksa šokoval celý hokejový svet víťazstvom na olympijskom turnaji v čase, keď svetovému amatérskemu hokeju vládla takmer bez obmedzenia sovietska škola. Podceňovaní Američania s favorizovanou Zbornou trikrát prehrávali, ale stále zrovnali krok až napokon v poslednej tretine rozhodol o americkom senzačnom triumfe Mike Eruzione. Dátum 22. február 1980 vošiel do histórie ako deň, po ktorom už bolo v hokeji všetko možné. Veľké americké víťazstvo sa zároveň stalo inšpiráciou pre množstvo hráčov v budovaní ich hokejovej kariéry. Americkí hokejisti na domácom turnaji v Lake Placid napokon stratili len jeden bod za remízu 2:2 proti Švédsku a zaslúžene sa stali olympijskými víťazmi. Paradoxne vyznieva fakt, že rovnakí Američania prehrali s tými istými Rusmi v príprave na ZOH 1980 hladko 3:10.

2. Rozhodujúci gól Kanaďana Paula Hendersona do siete Sovietskeho zväzu v ôsmom zápase Summit Series 1972.

Zrejme najpamätnejšia hokejová séria v histórii vyzvala proti sebe najlepších kanadských profíkov s najlepšími sovietskymi "amatérmi", ale aj dva antagonistické politické systémy. V septembri 1972 odohrali oba tímy proti sebe osem prestížnych stretnutí. Po zámorskej časti turné bol stav 2:1 pre nabudených Sovietov, pričom jeden duel sa skončil remízou. A keď aj prvý zápas na sovietskej pôde v Moskve zavŕšili domáci víťazstvom 5:4, zdalo sa, že je o šampiónovi série rozhodnuté. Opak bol pravdou.

Kanaďania vedení kapitánom Philom Espositom sa nevzdávali a zásluhou dvoch víťazných gólov Paula Hendersona vyrovnali stav série na 3:3. V Lužnikách sa musel hrať rozhodujúci ôsmy duel. V ňom viedli Sovieti pred záverečnou tretinou 5:3, ale ani to im nestačilo na celkový úspech. Esposito znížil na 4:5 a Cournoyer vyrovnal 5:5 gólom, pri ktorom nezasvietilo červené svetlo.

Kanaďania začali tušiť možnú konšpiráciu z domácej strany, ale rozhodcovia Baťa a Kompalla napokon gól uznali. Keď už všetko spelo k tomu, že súboj sa skončí nerozhodne 5:5 a Sovietsky zväz sa pripravoval na celkový triumf zásluhou väčšieho počtu strelených gólov (32:20), rozhodol pol minúty pred koncom o kanadskom triumfe opäť Henderson. Podľa viacerých ohlasov to bol najväčší gól kanadskej hokejovej histórie.

3. Sovietsky šok pre Kanaďanov v úvode Summit Series v roku 1972.

Sovietsky zväz pripravil na úvod očakávanej série Kanaďanov dokonalý šok, keď v montrealskej hale Forum triumfoval 7:3. Domáci síce viedli 2:0, ale v ďalšom priebehu už diktovali tempo skvelí sovietski hráči. Kanadský brankár Ken Dryden sa po zápase priznal, že nikdy predtým nelovil tak často puk zo siete v oficiálnom zápase vo svojom klube Montreal Canadiens. Kanaďania si po tomto zápase uvedomili, že ich profesionálny štatút im zďaleka nezaručuje bezproblémové víťazstvá nad reprezentáciami európskych krajín. Bol to začiatok profesionalizácie svetového hokeja.

4. Sovietsky triumf hneď v premiére na majstrovstvách sveta v roku 1954.

Rok 1954 je považovaný za začiatok modernej éry svetového hokeja. Dôvod je jednoducho šokujúci - v tom roku sa prvýkrát na majstrovstvách sveta, ktoré sa hrali v Štokholme, predstavili reprezentanti Sovietskeho zväzu a hneď si aj pripísali celkový triumf. Nad dovtedy suverénnou Kanadou zvíťazili 7:2, nad Československom 5:2 a Fínov zdolali 7:1. Tím okolo Vsevoloda Bobrova čiastočne zaváhal iba pri remíze 1:1 s domácim Švédskom. Kanada predtým v rokoch 1920 - 1954 našla premožiteľa na vrcholných podujatiach len dvakrát - v roku 1933 podľahla Američanom na majstrovstvách sveta a o tri roky neskôr Veľkej Británii na ZOH.

5. Rok 1972 - koniec sovietskej víťaznej série po deviatich rokoch.

Víťazná suverenita Sovietskeho zväzu trvala na svetových šampionátoch a olympijských hrách od roku 1962 spolu deväť rokov. V roku 1972 ešte Sovieti s prehľadom vyhrali olympijský turnaj v Sappore, ale na majstrovstvách sveta konečne zakopli. V rozhodujúcom súboji o titul podľahli v Prahe domácemu Československu 2:3. Hrdinami tímu ČSSR sa stali slovenský brankár Vladimír Dzurilla a český útočník Jaroslav Holík. Jeho gól na 3:1 sa považuje za jeden z najdôležitejších gólov v československej hokejovej histórii.

6. Premiérový ročník Kanadského pohára v roku 1976 rozšíril hokejový svet.

Kanaďania sa so svojím profesionálnym štatútom v 70. rokoch 20. storočia na celých sedem rokov izolovali od svetového hokeja. Výnimkou bol rok 1976, keď sa podarilo zorganizovať premiérový ročník Kanadského pohára. Bol to prvý turnaj v modernej ére hokeja, v ktorom sa zoči-voči postavili najlepší profesionáli aj amatéri. Okrem Kanaďanov a Američanov sa na ňom zúčastnila kompletná európska špička - Sovietsky zväz, Fínsko, Švédsko a Československo.

Bola to z veľkej miery zásluha nového šéfa IIHF Gunthera Sabetzkého, ktorý si dal za cieľ vrátiť Kanaďanov späť do medzinárodnej konfrontácie na reprezentačnej úrovni. V základnom kole, kde sa hralo systémom každý s každým, dokázalo Československo zdolať Kanadu 1:0. Pamätný shutout proti profíkom z NHL vtedy vychytal Vlado Dzurilla. Vo finále, ktoré sa hralo na dva víťazné zápasy, zvíťazili neskôr Kanaďania nad ČSSR 6:0 a 5:4 po predĺžení.

7. Historická prestávka v NHL a účasť najlepších hráčov na ZOH 1998 v Nagane.

Rok 1998 sa zapísal do histórie hokeja tým, že na olympijských hrách štartovali po prvý raz najlepší profíci z NHL. Najkvalitnejšia a najprestížnejšia súťaž na svete si počas ZOH v Nagane urobila prestávku, ale iba na 17 dní. Olympijský turnaj bol rozdelený do dvoch častí: v prvej kvalifikačnej ešte hráči z NHL nehrali (doplatili na to najmä Slováci), no v druhej, tzv. hlavnej súťaži, už posilnili svoje tímy. Víťazmi turnaja storočia sa napokon stali Česi na čele s Dominikom Hašekom, ktorý v semifinále vychytal Kanadu a vo finále aj Rusov.

8. Unikátne double v podaní Švédska v roku 2006.

Reprezentanti Švédska v roku 2006 triumfovali na ZOH v Turíne ako aj na MS v Rige. V histórii hokeja od roku 1992, keď sa v olympijských rokoch konali aj majstrovstvá sveta, sa to pred nimi nikomu nepodarilo. Tri korunky zvíťazili vo finále ZOH nad Fínskom 3:2 a v súboji o titul na majstrovstvách sveta si poradili s Čechmi hladko 4:0. Osem švédskych hráčov má zlaté medaily z oboch vrcholných podujatí v jednom roku. Sú nimi: Henrik Zetterberg, Jörgen Jönsson, Kenny Jönsson, Niklas Kronwall, Mika Hannula, Mikael Samuelsson, Ronnie Sundin a náhradný brankár Stefan Liv.

9. Sovietska kanonáda vo finále Kanadského pohára 1981.

Sovieti pripravili domácim hokejistom vo finále Kanadského pohára 1981 poriadny šok. Zdolali ich 8:1, keď v poslednej tretine nasúkali tímu vedenému Waynom Gretzkým päť gólov. Základným kameňom úspechu Sovietov bol v montrealskej hale Forum brankár Vladislav Treťjak, ktorý len v prvej tretine zneškodnil všetkých 12 striel kanadského tímu. Tento zápas bol vyhlásený za najlepší v histórii sovietskeho, resp. ruského hokeja. Zaskvel sa najmä prvý útok v zložení Viačeslav Fetisov, Alexej Kasatonov, Sergej Makarov, Igor Larionov, Vladimir Krutov.

10. České víťazstvo na prvej "otvorenej" olympiáde.

Prvú desiatku najmomentov storočia v hokeji uzatvára víťazstvo Česka na už spomínaných ZOH v Nagane 1998. Prvý olympijský turnaj v histórii s účasťou najlepších profesionálov z NHL vyhrali Česi na čele s brankárom Dominikom Hašekom, skvelým útočníkom Jaromírom Jágrom a kapitánom Vladimírom Ružičkom. Na finálovom víťazstve 1:0 nad Rusmi mal najväčší podiel Hašek, ktorý vychytal shutout. Ešte predtým v semifinále v rozstrele proti Kanade zneškodnil všetkých päť pokusov kanadských hviezd NHL.

Zdielať na