Skoro jasno
22°
Bratislava
Kamil
14.7.2025
Okoličány s Cenou Paula Loicqa, cíti satisfakciu
Zdielať na
Hokej

Okoličány s Cenou Paula Loicqa, cíti satisfakciu

juraj okolicany s cenou

Zdroj: SITA/ Peter Jesenský

Do Siene slávy IIHF uviedli vo štvrtok aj prvé tri hokejistky a okrem nich tiež Maria Lemieuxa, Igora Larionova a Philippa Bozona

Bývalý hokejový rozhodca, člen rozhodcovskej komisie IIHF a SZĽH Juraj Okoličány, si prevzal počas štvrtkového voľného dňa hokejových majstrovstiev sveta v kanadskom Québecu Cenu Paula Loicqa za mimoriadny prínos pre medzinárodný hokej.

Šesťdesiatštyriročný hokejový funkcionár, ktorý je jedným z rozhodcovských supervízorov na svetovom šampionáte v Kanade, sa stal celkovo jedenástym držiteľom Ceny Paula Loicqa, ale prvým zo Slovenska. "Keď som sa pred Vianocami prvýkrát dozvedel, že som nominovaný, až ma zamrazilo. Táto cena sa udeľuje ľuďom, ktorí naozaj pomáhajú hokeju vo svete. Dostať túto trofej pri príležitosti stého výročia založenia IIHF je pre mňa obrovskou satisfakciou a nevyváži to nič na svete," vyznal sa krátko po prevzatí trofeje pre agentúru SITA Juraj Okoličány.

Rodák zo Žiliny bol takmer štvrťstoročie aktívnym arbitrom, rozhodoval na štyroch svetových šampionátoch do dvadsať rokov a dvoch MS B-kategórie. V polovici 90-tych rokov sa stal jedným z najuznávanejších supervízorov na veľkých podujatiach - v tejto pozícii absolvoval 11 majstrovstiev sveta, dvoje olympijské hry a približne 45 menších šampionátov pod záštitou IIHF.

IIHF prelomila v deň, keď oslavovala presne 100 rokov od svojho zakladajúceho kongresu, v Québec City aj jednu z dlhoročných bariér. Do Siene slávy IIHF uviedla okrem bývalých hviezdnych hokejistov Maria Lemieuxa, Igora Larionova, Philippa Bozona a funkcionára Arta Berglunda (kategória budovatelia hokeja) aj trojicu hráčok - Američanku Cammi Granatovú, resp. Kanaďanky Angelu Jamesovú a Geraldine Heaneyovú.

Toto trio je vôbec prvým ženským zastúpením v prestížnej dvorane. "Sme veľmi šťastné, toto je ocenenie našej hry. Vnímam to veľmi citlivo. Hokej mi naplnil viaceré moje sny, aj keď som si nikdy nemohla zahrať v NHL v tíme Chicaga. Nezabudnuteľná je cesta do Číny, kde sme hrali s reprezentačným tímom. Hokeju ďakujem za mnohé zážitky," uviedla vo svojom príhovore Američanka Cammi Granatová, sestra známejšieho Tonyho.

Na slávnosti sa z laureátov nezúčastnil iba Kanaďan Mario Lemieux. Bývalá legenda NHL sledovala vo štvrtok zápas Pittsburghu, ktorého je vlastníkom, vo Philadelphii vo finále Východnej konferencie. Veľké ovácie si vyslúžil najmä Rus Igor Larionov.

Člen legendárneho útoku sovietskej zbornej prišiel do Québecu v sprievode početnej rodiny, ktorej nezabudol poďakovať za veľkú podporu.
"Tento vstup do Siene slávy venujem najmä mame, ktorá nás pred desiatimi dňami nečakane opustila," zakončil svoj príhovor Larionov.

Sieň slávy IIHF vznikla v roku 1997 a v súčasnosti zahŕňa mená 150 hokejových velikánov z 22 krajín. Zo Slovenska v nej majú svoje miesto iba hokejové legendy - Vladimír Dzurilla (od roku 1998), Jozef Golonka (1998), Ladislav Horský (2004), Ján Starší (1999) a Peter Šťastný (2000).

Zdielať na