Hokejisti začínajú hrať ringette už aj na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: wikipedia.org
Na Slovensku sa začína s najrýchlejšou kolektívnou hrou na svete - ringette.
Šport s názvom ringette, ktorý je podobný hokeju, vznikol v Kanade. V tejto krajine je v súčasnosti registrovaných viac ako 70-tisíc hráčov a hráčok.
V Európe je najrozšírenejší v severských štátoch, ale priaznivcov má aj vo Francúzsku a Česku. Hoci tento nový druh športu je blízky najmä hokeju, nájdu sa v ňom aj prvky prebraté z iných športov. Napríklad z basketbalu pochádza časový limit na zakončenie akcie, ktorý je v ringette tridsaťsekundový.
Hrá sa na ľade, každý tím tvoria piati hráči plus brankár. Výstroj je podobný hokejovému, avšak hokejka nemá čepeľ, takže sa hrá v podstate len s palicou. Namiesto puku bojujú hráči o gumený krúžok, tzv. ring. Umožňuje jednoduchšiu prihrávku a streľbu švihom.
Po streľbe nedochádza pri zásahu hráča k bolestivým zraneniam. Nakoľko vedie hráč krúžok na palici, v plnej rýchlosti to umožňuje mať "hlavu hore" a tým sa vytvára možnosť dokonalej prihrávky lepšie postavenému spoluhráčovi.
Takisto vylúčením postavenia mimo hry na modrej čiare sa dosiahne plynulejšia hra, väčší počet gólov, čo prináša viac radosti z hry pre hráčov i divákov.
Prvý slovenské ringettové kluby vznikajú vo Zvolene a Banskej Bystrici. "Vlani v auguste sme vyslali štyri dievčatá na medzinárodný turnaj do Prahy. Boli tam dva kanadské tímy a jeden švédsky a fínsky. Mali tam tréningový tábor a naše hráčky sa do neho zapojili. Naučili sa pravidlá, skúsili si hru a začali ju šíriť v našich podmienkach. Ringette našlo dobrú odozvu u súčasných hráčkach ženského ľadového hokeja. Oslovili sme aj chlapcov a chceme vytvoriť nielen ženské, ale aj mužské družstvá," uviedol jeden zo zakladateľov ringettu na Slovensku Alan Bujdák. Druhou výraznou postavou v pozadí slovenského ringette je Pavol Gálus.
V Banskej Bystrici by mal klub niesť názov Iskra, vo Zvolene o ňom ešte len uvažujú. V lete príde do Zvolena a Banskej Bystrice skupina ringettistiek z Kanady.
Novovzniknutý klub chce pripraviť pre divákov a záujemcov o tento šport tri modelované zápasy. Odohrať by sa mohli nielen vo Zvolene a v B. Bystrici, ale aj v Žiline a v Budapešti. Kanaďanky potom odcestujú do Prahy na medzinárodný turnaj.
"Bola som vlani v Prahe a absolvovala som tréningy kanadského tímu. Okrem štyroch Sloveniek sa na nich zúčastnili aj jedna Češka a šesť Francúzok. Kanaďanky nám pomáhali pri zdokonaľovaní sa a štúdiu pravidiel ringettu. Po dvoch dňoch tréningu a niekoľkých odsledovaných zápasoch si mohli dve z nás zahrať v stretnutí proti Švédkam. Bolo to pre nás naozaj neočakávané, ale ten zážitok stál za to. Mať na sebe kanadský dres a hrať hru, ktorú sme trénovali dva dni, to bolo niečo neopísateľné," prezradila hokejistka Zvolena a teraz už aj ringettistka Martina Fáberová z Banskej Bystrice.
Ringette je veľmi jednoduchá hra na pochopenie, je neskutočne rýchla a vyžaduje si nesmiernu pozornosť a zodpovednosť. Nie je však tvrdá a brutálna ako niekedy hokej. "Pravidlá sú niekedy opačné ako v hokeji. Napríklad do útočnej tretiny najskôr musí prejsť hráč a až potom príde prihrávka cez modrú čiaru. Hra je tak rýchlejšia a myslím si, že aj ľahšia ako hokej. Krúžok mám na palici pod kontrolou a môžem sa pozerať na voľných hráčov. Nie je jednoduché získať krúžok, preto sa ťažšie bráni, väčšinou telom. Ak idú dvaja hráči na jedného, ľahšie môžu získať krúžok," prezradila banskobystrická hokejistka i ringettistka Andrea Bujdáková.
V roku 2009 sa uskutočnia v Prahe majstrovstvá sveta v ringette a už na tomto šampionáte chce Slovensko postaviť reprezentačný tím.