Valér
18.4.2024
Skvelý Tatar 1+2 pri obrate Detroitu, skóroval aj Gáborík

DETROIT / Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa výrazne zaslúžil o víťazný obrat Detroitu proti Bostonu vo štvrtkovom domácom súboji NHL Tatar zaznamenal gól a dve asistencie a aj vďaka nemu Red Wings otočili proti Bruins z 1:4 na 5:4 po nájazdoch.

"Ak chceme pomýšľať na play-off, musíme hrať každý večer naplno celých šesťdesiat minút, nestačí štyridsať. Bojovali sme a teraz sme veľmi šťastní," citoval web nhl.com Tatara.

Hostia vpadli do zápasu ako víchor a po deviatich minútach viedli 3:0, ale v 16. min Tatar prihral Larkinovi na prvý gól domácich. Na konci prvej tretiny bolo už 1:4, keď hráči Detroitu zdvihli hlavy. Práve Tatarov desiaty gól v sezóne v 35. min znamenal priebežné vyrovnanie na 4:4. Slovenský útočník v úniku rutinérsky zakončil z bekhendu pomedzi betóny fínskeho gólmana Tuukku Raska. Iba 21 sekúnd nato bol Boston zásluhou Adama McQuaida opäť bližšie k dvom bodom, ale v 57. min Gustav Nyquist aj zásluhou druhej asistencie Tatara poslal duel do predĺženia. Rozhodli napokon až nájazdy a v nich dánsky útočník Frans Nielsen, Detroit natiahol víťaznú sériu na tri zápasy.

Edmonton potreboval na víťazstvo nad Floridou predĺženie, v ktorom o triumfe domácich 4:3 rozhodol necelé tri sekundy pred koncom Connor McDavid. Mladučký kapitán Oilers si pripísal aj dve asistencie a s 54 bodmi (15+39) kraľuje produktivite NHL. Slovenský obranca vo farbách Edmontonu Andrej Sekera upozornil na seba asistenciou pri presilovkovom góle Marka Letesta na 2:0, celkovo odohral 23:22 min a okrem jednej mínusky zblokoval 4 strely súperových hráčov.

Zápas dvoch rivalov z Pacifickej divízie Los Angeles - San Jose sa skončil tesným triumfom hostí 3:2. V bránke domácich stál Peter Budaj, ktorý kryl 24 z 27 pokusov hostí. Útočník Marián Gáborík v 36. min strelil kontaktný gól na 2:3, keď sa k nemu výhodne odrazil puk a zakončil do odkrytej časti bránky súpera. Bol to štvrtý gól a deviaty bod Gáboríka v tejto sezóne, ale na body nestačil. Sharks v bezgólovej tretej tretine udržali tesné vedenie a zdolali Kings po tretí raz z piatich duelov v tomto súťažnom ročníku.

Sumáre NHL:

Montreal - Pittsburgh 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 39. Andrighetto (Jemelin, Lehkonen) - 15. Cole (Malkin, Hörnqvist), 26. Fehr (Kunitz, S. Wilson), 38. Guentzel (Gaunce, Hörnqvist), 56. Määttä (Sheary)

Detroit - Boston 6:5 po sam. nájazdoch (1:4, 3:1, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Larkin (TATAR, Sheahan), 25. Ouellet, 30. Athanasiou (Vanek, Green), 35. TATAR, 57. Nyquist (Larkin, TATAR), rozhodujúci nájazd F. Nielsen - 1. Vatrano (McQuaid, P. Bergeron), 3. Carlo (Marchand, P. Bergeron), 9. Vatrano (Backes, Spooner), 20. P. Bergeron (Krug, Marchand), 35. McQuaid (Krejčí)
Tomáš Tatar (Detroit) odohral 18:29 min, 1 gól, 2 asistencie, 2 strely, 4 plusky, 1 "hit" - Zdeno Chára (Boston) odohral 24:48 min, 5 "hitov", 1 zblokovaná strela, 3 mínusky

Winnipeg - Arizona 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)
Góly: 4. Little (Morrissey, Byfuglien), 24. Wheeler (Perreault, Little), 25. Copp (Thorburn, Petan), 33. Armia (Matthias, Byfuglien), 48. Trouba (Stafford, Scheifele), 49. Ehlers (Postma) - 3. Jooris (Crouse), 9. Ekman-Larsson (Doan), 55. Chychrun (Burmistrov, Vrbata)

Edmonton - Florida 4:3 po predĺž. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 7. Kassian (McDavid), 14. Letestu (McDavid, SEKERA), 58. Eberle (Nugent-Hopkins), 65. McDavid (Draisaitl) - 18. Trocheck (R Smith, Yandle), 39. Sgarbossa (Marchessault, Ekblad), 35. McKegg (Jágr, Ekblad)
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 23:22 min, 1 asistencia, 2 strely, 1 mínuska, 4 bloky, 1 "hit"

Los Angeles - San Jose 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Góly: 6. Pearson (Forbort, D. Brown), 36. GÁBORÍK (Clifford, D. Brown) - 4. Burns (J. Thornton, M. Karlsson), 16. Wingels (Haley), 30. Pavelski (J. Ward, Thornton)
Peter Budaj odchytal 58:46 min, mal 24 zákrokov z 27 striel, úspešnosť 88,9%, Marián Gáborík (obaja Los Angeles) odohral 17:26 min, 1 gól, 2 strely, 2 trestné minúty