19.4.2024
Highlighty: Zvolen zahanbil Bystricu, Košice majú 9-bodový náskok

Banská Bystrica - V 30. kole Tipsport extraligy sme aj pred kamerami HUSTE.tv boli opäť svedkami derby Bystrice so Zvolenom. Ďalšie zápasy boli napínavo remízové, aj šláger Košíc s Nitrou sa k tomu blížil.

Hokej - Tipsport extraliga 2013/2014 - 30. kolo:

HC‘05 Banská Bystrica - HKM Zvolen 1:6 (0:1, 0:2, 1:3)

Góly: 48. Handlovský - 15. P. Zuzin (Brabenec, Škvaridlo), 33. Síkela (M. Jurík), 35. L. Pokovič (Škvaridlo) , 44. Škvaridlo (V. Baláž, Hraško), 46. P. Zuzin (Brabenec), 58. Čanky (Mančák, Bortňák) Vylúčení: 4:3 na 2 min, navyše: M. Šimko (Zvolen) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Orolín, Kubuš - Korba, Rovenský, 1855 divákov

Banská Bystrica: Kalemba (46. Košarišťan) - Bambúch, Saracino, Macháček, Martin, Meland, Rosandič, T. Devečka, Styk - M. Hudec, White, Lunter - R. Macík, Heizer, Kadura - Matúš Chovan, Petro, Handlovský - D. Hegyi, Hamburg, Žilka
Zvolen: M. Šimko - Juraško, L. Pokovič, J. Hertl, Hraško, Ťavoda, J. Mucha, M. Pospíšil - P. Zuzin, Brabenec, Škvaridlo - V. Baláž, M. Jurík, Síkela - Mančák, Bortňák, Čanky - Ľ. Zuzin, V. Fekiač, Martin Ďaloga

Úvod zápasu nepripomínal derby. "Bitka o Hron" bola nudná, nezáživná, chýbala tvrdosť, viac sa taktizovalo. Menší vzruch nastal až v 8. min. Po chybe Martina sa dostal do zakončenia z pravej strany Síkela, ale nemieril dobre. Následne z protiútoku nepretlačil puk pri ľavej žrdi domáci Kadura. Bystričania potom nevyužili presilovku a majster trestal v 15. min po peknej akcii prvého útoku. Šikovnú prihrávku Brabenca zužitkoval strelou spomedzi kruhov P. Zuzin, keď puk poslal pod hornú žŕdku. V tej istej minúte mohol pridať druhý gól Zvolena Baláž, ak by uspel sám pred Kalembom z dvoch metrov.

Na začiatku druhej tretiny mohol vyrovnať z rýchleho prechodu do pásma Kadura, Šimko bol proti. Zvolenčania v ďalších minútach miestami pritlačili svojho rivala, najväčšiu šancu nevyužil Škvaridlo. Do ešte väčšej príležitosti sa však dostal po prihrávke novica v bystrickom tíme Hamburga pred prázdnou bránkou Hegyi, no puk do nej nedopravil. Postupne hráči spod Urpína pridali na dôraze, boli aktívnejší, ale nevedeli sa presadiť. A tak opäť pykali, tentoraz v 33. min v oslabení, keď si v početnej výhode nakorčuľoval od mantinelu pred Kalembu Síkela a prekonal ho. To ešte nebolo zo strany hostí všetko, pretože o dve minúty neskôr Škvaridlo pekne vysunul Pokoviča do úniku a na tabuli sa rozsvietil stav 0:3.

Na rozhraní tretín dostali domáci možnosť presilovky, ale inkasovať mohli z hokejky Škvaridla v 41. min - ten voľný z pravej strany neprestrelil Kalembu a následne faulom oslabil tím. Banskobystričania však nevyužili ani 28-sekundovú výhodu o dvoch hráčov, keď pred Šimkom pohoreli Macík s Heizerom. A tak opäť doplatili na tento jav, pretože keď Škvaridlo vykorčuľoval z trestnej lavice, majster bol v prečíslení, pričom zodpovednosť zobral na seba práve navrátilec a tvrdou strelou z kruhu zvýšil na 4:0 z pohľadu "bryndziarov". O necelé dve minúty v presilovke pridal spoza kruhov piaty gól hostí P. Zuzin, pomohol mu aj teč a z bránky "baranov" sa porúčal Kalemba, ktorého nahradil Košarišťan. Ten sa mohol tešiť z gólu svojho spoluhráča Handlovského, ktorý v 48. min nečakane od mantinelu vypálil a puk putoval efektne pod hornú žŕdku. Napokon však ani mladý gólman neobišiel s čistým kontom, keďže v 58. min stanovil konečný výsledok na 1:6 presnou strelou z pravého kruhu Čanky.

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Ťažko sa mi to hodnotí. V prvom rade sa chcem ospravedlniť fanúšikom, ktorí prišli v hojnom počte, a fan-klubu, ktorý nás povzbudzoval aj za nepriaznivého stavu. Také výkony, aké predvádzame, sú neakceptovateľné. Je to aj moja zodpovednosť, pretože som tréner a pripravujem taktiku, vyberám si hráčov. Momentálne sa nám nedarí, sme v kríze. Žiaľ, súper chcel v tomto zápase viac, a preto si aj odváža body."
Július Šupler (tréner Zvolena): "Vedeli sme, že to nebude jednoduché. Preto som rád, že sa chalani dobre pripravili na tento zápas. Splnili všetky taktické pokyny, ktoré sme si dali. Som rád, že to v podstate zrealizovali do bodky. Dohodli sme sa na spôsobe rozohrávky a prechodu ako aj zakončení. Chalani dobre zrealizovali obranu i protiútoky, za čo im patrí vďaka. Odviedli v Banskej Bystrici kus poctivej roboty."

MsHK DOXXbet Žilina - ŠHK 37 Piešťany 3:4 po sam. nájazdoch (3:1, 0:1, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 11. R. Tomas (Klouda, Kalla), 15. R. Tomas (Klouda, Drevenák), 17. R. Tomas (Kalla, Marcel Šterbák) - 12. S. Saliji (Drgoň, R. Lelkeš), 38. Holovič (Stupka, Lušňák), 55. Stupka (Lušňák, Holovič), rozhodujúci sam. nájazd S. Saliji
Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše T. Tomek (Piešťany) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura - Bogdáň, Tornay, 823 divákov

Žilina: Koutský - Rúfus, Marcel Šterbák, Ostrčil, Martin Chovan, Leško, Salajka - Drevenák, Klouda, R. Tomas - D. Buc, Marek Slovák, T. Varga - A. Lipovský, Valášek, Kalla
Piešťany: T. Tomek - Bučka, Cuník, Brňák, Škadra, R. Filip, Drgoň, A. Hruška - S. Saliji, Melichárek, V. Nemec - Lušňák, Holovič, Stupka - R. Lelkeš, Peško, J. Ručkay

Žilinčania nastúpili s troma novými hráčmi - brankárom Vladislavom Koutským, obrancom Martinom Chovanom a útočníkom Marekom Slovákom. V úvodných minútach sa toho veľa neudialo. Stav sa zmenil až v druhej polovici úvodnej tretiny. Domáci zásluhou Tomasa využili v 11. min presilovku piatich proti trom, ale vzápätí inkasovali z hokejky Samira Salijiho, ktorý naskočil na ľadovú plochu - 1:1. Najlepší strelec Žiliny Tomas sa znova presadil v 15. min, keď po prihrávke od Kloudu prekonal gólmana hostí Tomeka. Tomasovi to v prvej tretine sypalo a Žilina v 17. min viedla už rozdielom dvoch gólov.

Druhá tretina strelecky aj gólovo zaostala za vstupnou. Bola najmä v znamení vylúčení, ktoré však ani jedno mužstvo nedokázalo využiť. V závere tejto časti mali dobré príležitosti domáci Varga a Lipovský, ale boli to hosťujúci "havrani" z Piešťan, ktorí skórovali. Radovali sa po presnom zásahu Holoviča a prehrávali už len 2:3.

Úvodné minúty tretej tretiny boli obojstranne slabé. S pribúdajúcim časom mali navrch Piešťanci, nový brankár v drese Žiliny Koutský bol pozorný. V 52. min unikol Slovák, jeho prihrávku však Varga nezužitkoval. O dve minúty neskôr dvakrát od modrej čiary vystrelil hosťujúci Cuník, ale gól padol až o minútu neskôr, keď Stupka príklepom vyrovnal na 3:3. V záverečnej minúte riadneho hracieho času opäť unikol Slovák, ale gól z toho nebol, a tak sa zápas dostal do predĺženia. Žilinčania v ňom mali presilovku, nevyužili ju. V samostatných nájazdoch boli úspešnejší hostia, ten rozhodujúci premenil Samir Saliji.

Róbert Kaláber (tréner Žiliny): "Do zápasu sme vstúpili s troma novými hráčmi a na ľade to bolo cítiť. Išli sme za naším cieľom a po prvej tretine sme viedli 3:1, išlo to presne podľa predstáv. V druhej časti sme však inkasovali gól, ktorý neviem pochopiť. V poslednej tretine sme sa zamerali na pozorné bránenie, ale v závere sme opäť inkasovali. Hráči mali viacero ťažkých zápasov v nohách v rade, preto im v závere trocha dochádzali sily. Napriek prehre im chcem poďakovať za bojovnosť. Verím, že v budúcich zápasoch urobíme všetko pre to, aby sme bodovali."
Roman Sýkora (asistent trénera Piešťan): "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Žilina totiž nastúpila s troma novými hráčmi. Prvá tretina nám nevyšla, inkasovali sme v nej tri góly. V druhej sme začali lepšie korčuľovať, utvorili sme si šance a znížili na 2:3. V poslednej sme chceli streliť vyrovnávajúci gól, čo sa nám aj podarilo. Nájazdy sú len lotéria a v tej sme napokon uspeli. Mrzí nás však, že sme nebodovali naplno."

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 59. Fujerík (Markovič) - 21. Štals, rozhodujúci sam. nájazd Hrehorčák
Vylúčení: 2:9 na 2 min, navyše: A. Kroták (Poprad) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - Gavalier, Smerek, 1500 divákov

Martin: J. Čech - I. Ďatelinka, Nitriansky, J. Perniš, A. Novotný, Brcko, Tupý, Fillo, Pacalaj - Markovič, Galamboš, Fujerík - Rožník, Jurášek, L. Klíma - Themár, Dírer, J. Cíger - Žáčik, Šugár, Vlach
Poprad: Sidor - R. Suchý, Gaborčík, Fabian, Makovský, D. Šterbák, Jáchym - T. Sýkora, Štals, Lapšanský - A. Kroták, Mlynarovič, Vaic - Štrauch, S. Takáč, Hrehorčák - Belluš, L. Paukovček, Drábek

Obe mužstvá nastúpili s oklieštenými zostavami. Domácim chýbalo šesť tradičných hráčov, hosťom traja. Prvú vážnejšiu šancu mal v 11. min Popradčan Hrehorčák, ktorého nebezpečnú strelu vyrazil brankár Čech nad. Z akcií martinského mužstva volali po góle dve šance. V 15. min sa uvoľnil Galamboš, ale Markovič dostal prihrávku na päty, a tak z tohto mraku nezapršalo. O dve minúty to bol znova Galamboš, ktorý po peknej individuálnej akcii poslal do gólovej situácie Fujeríka, ten však v rozhodujúcej chvíli netrafil puk.

Úvod druhej tretiny vyšiel lepšie hosťujúcim "kamzíkom". V 21. min presne namieril Štals a otvoril skóre - 0:1. V 23. min sa najlepšie zorientoval pred bránkou Popradu Markovič, ale zblízka trafil iba do žŕdky. Hra bola naďalej plná nepresností na oboch stranách. V 32. min Vaic v oslabení minul Čechovu bránku. V 36. min hrali "kosačky" presilovku piatich proti trom, mali však problém aspoň ohroziť gólmana Sidora. Minútu pred druhým klaksónom domáci Brcko opečiatkoval konštrukciu bránky.

Na začiatku tretej tretiny držal domácich v nádeji na dobrý výsledok brankár Čech. Ten sa vyznamenal pri šanciach Štalsa a Hrehorčáka a potom Lapšanskému zázračne zobral gól z hokejky. Veľkú šancu mal v 56. min hosťujúci Paukovček, ktorý sa po chybe domácich objavil sám pred Čechom, ale gól z toho nebol. Záverečná snaha domácich napokon priniesla ovocie. Vyrovnávajúci gól Martinčanov padol 88 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času z hokejky Fujeríka v presilovke a zároveň pri hre bez brankára.

Zápas sa teda dostal do predĺženia, v ktorom gól nepadol, a tak o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. Po nich sa radovali hostia.

Daniel Babka (tréner Martina): "Z našej strany to bol upracovaný hokej, a hoci sme si vytvorili dosť šancí, niekoľkokrát sme netrafili prázdnu bránku a nastrelili aj žŕdky. V koncovke sme sa trápili. Inkasovali sme gól po strate puku v obrannom pásme, čo súper potrestal. Napokon sa nám podarilo vyrovnať aj vďaka tomu, že sme v závere zlepšili pohyb a dôraz. Nájazdy sú vždy lotéria, teraz v nich boli úspešnejší hostia."
Milan Jančuška (tréner Popradu): "Do Martina sme prišli s úmyslom zvíťaziť. Mohli sme rozhodnúť už v riadnom hracom čase, ale to by sme museli byť efektívnejší vo finálnej fáze. Vedenie sme si neudržali, ale napokon si odvážame aspoň dva body. Som rád, že o našom víťazstve v samostatných nájazdoch rozhodol práve Hrehorčák, pre ktorého to bol prvý extraligový gól hneď pri debute."

Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 4:5 (1:0, 2:2, 1:3)

Góly: 15. Bobček (O. Rusnák, Komínek), 25. M. Toman (O. Mikula, Troliga), 34. Kútny (Bobček, O. Rusnák), 46. Troliga (Šišovský, O. Mikula) - 27. R. Kropáč (Vyrůbalík, R. Školiak), 36. Lažo (M. Preisinger), 53. Obdržálek (L. Kozák), 55. Vyrůbalík (Obdržálek, L. Kozák), 60. Obdržálek (R. Školiak, M. Kuľha)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Lažo (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Staňo - J. Tvrdoň, Výleta, 1042 divákov

Trenčín: Lašák - M. Nemčík, Bobček, Novajovský, Čerešňák, E. Bagin, E. Bednár - Kútny, O. Rusnák, Komínek - O. Mikula, Troliga, Šišovský - M. Toman, F. Nemček, T. Klíma - D. Hudec, Michal Hlinka, T. Lipták
Skalica: P. Romančík - Vyrůbalík, L. Kozák, Trška, Mikéska, Srnec, Krejčiřík - Lažo, R. Školiak, Obdržálek - M. Kuľha, M. Preisinger, M. Sloboda - Kutálek, B. Mráz, Šátek - B. Jankovič, Stieler, R. Kropáč

Väčšiu snahu v prvej tretine predviedli domáci Trenčania, ktorí zo svojich šancí premenili jednu - v 15. min po prihrávke spoza bránky Bobček strelou z prvej zužitkoval presilovku. Hostia sa tiež útočne snažili, no stroskotávali na nedôraznom zakončovaní. Zápasu síce chýbala väčšia herná kvalita, ale mužstvá aspoň hrali s dobrým nasadením a hokej mal spád.

V 23. min hosťujúci Kuľha napálil do hornej žŕdky, trenčianska odpoveď prišla o dve minúty: Toman z pravého kruhu prestrelil brankára Romančíka, takže domáci viedli už 2:0. Skalica však zakrátko dokázala zareagovať, keď v 27. min využil presilovku tečom tesne pred bránkou Kropáč. Ďalšiu početnú výhodu zužitkovali aj domáci: v 34. min sa presadil Kútny a vrátil Trenčínu stratený dvojgólový náskok - 3:1. Pri priebežnej gólovej prestrelke však "vojaci" oň onedlho opäť prišli, pretože v 36. min Lažo strelou z uhla upravil na 2:3 z pohľadu Skalice.

Domácim sa v 46. min podarilo viac sa priblížiť k víťazstvu: v neprehľadnej situácii pred bránkou sa najlepšie zorientoval Troliga, ktorý poslal puk popod ležiaceho gólmana do siete - 4:2. Aj do tretice sa však Skalici podarilo skorigovať na rozdiel gólu - v 53. min zavesil pod hornú žŕdku Obdržálek. Scenár z druhej tretiny sa však nezopakoval, pretože hostia sa už nezastavili a tentoraz sa im podarilo v strieľaní gólov pokračovať. V 55. min po tečovanej strele od modrej čiary prišlo vyrovnanie na 4:4, autorom bol Vyrůbalík. Navyše, v posledných dvoch minútach riadneho hracieho času mali Záhoráci výhodu presilovky, v závere dokonca o dvoch hráčov, čo im pomohlo dokonať obrat: 41 s pred sirénou Skaličania vyšachovali domácu obranu a Obdržálek zblízka do odkrytej bránky dal ich víťazný gól.

Milan Staš (tréner Trenčína): "Žiaľ v tomto zápase sme ukázali dve rozdielne tváre. Tú dobrú pracovitú, vďaka ktorej sme si utvorili vedenie 4:2 a mali sme si ho už udržať až do konca zápasu. Potom sme však ukázali tú horšiu tvár, keď sme vlastnou nedisciplinovanosťou nechali súpera zvrátiť stav, takže tento zápas sme napokon stratili. Je na zváženie, či niektorí hráči, ktorí robia hrubé chyby, majú na to, aby hrali v extralige. Potrebujeme zbierať body na postup do play-off."
Andrej Výboh (tréner Skalice): "Súper mal spočiatku tlak a vypracoval si dostatok gólových šancí, z ktorých sa mu podarilo skórovať, a to v rovnovážnom stave aj presilových hrách. My sme až postupne zlepšili náš prístup k zápasu, vďaka čomu sa nám na jeho konci podarilo dosiahnuť obrat. Víťazstvo si ceníme, pretože Trenčín nebol jednoduchým súperom a väčšiu časť zápasu hral pomerne dobre."

HC Košice - HK Nitra 4:3 (3:1, 1:1, 0:1)

Góly: 8. T. Marcinko (Sojčík, Bicek), 9. Hrnka (Hinďoš, Štrbák), 17. R. Jenčík (M. Kolba, Štrbák), 24. Hinďoš (Hrnka, Jokeľ) - 14. Ordzovenský (Stümpel, R. Tománek), 25. Martin Segľa (D. Milo, Pavlíček), 52. L. Novák (tr. strieľanie)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: M. Novák, Jonák - Holienka, Valach, 4123 divákov

Košice: Hylák - Klouček, M. Macejko, Štrbák, Deyl, Šeda, Cebák, M. Kolba - Sojčík, T. Marcinko, Bicek - R. Jenčík, P. Bartoš, Spilar - Jokeľ, Hinďoš, Hrnka - Matis, Češík, R. Konečný
Nitra: Kristan (24. Zima) - Nádašdi, Ordzovenský, D. Milo, Pavlíček, M. Novák, Ďurkech, od 43. Pupák - R. Tománek, Stümpel, L. Novák - M. Kováčik, T. Chrenko, H. Ručkay - Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek - od 23. Štumpf

Úvodné minúty boli z oboch strán opatrné, lepší štart do stretnutia mali Košičania. V 8. min milimetrová prihrávka Sojčíka našla nekrytého Marcinka, ktorý otvoril účet zápasu. Prese o 60 s to bolo už 2:0 po tom, ako brankár Kristan neudržal strelu Štrbáka od modrej a Hrnka bez problémov doklepol. Nitra strelila kontaktný gól v 14. min, počas presilovky zakončil Ordzovenský. Z dobrej pozície potom mieril Štrbák nad bránku. Aj "oceliari" ťažili z početnej výhody, keď v 17. min Jenčík dorazil Kolbovu strelu - 3:1.

V 24. min sa ujala Hinďošova strela z uhla, po ktorej vystriedal Kristana v bránke hostí Zima. V 25. min unikol Macejkovi Segľa a znížil na rozdiel dvoch gólov z pohľadu hostí (2:4). V polovici stretnutia mal Sojčík nepresnú koncovku. V presilovke to márne skúšal Jenčík a v početnej výhode sa nepresadil ani Bartoš.

Nitra v tretej tretine zvýšila úsilie, v 51. min Ručkayovu strelu ešte Hylák vyrazil, ale o minútu neskôr inkasoval. Macejko nedovolene zastavil Lukáša Nováka, ktorý pri trestnom strieľaní našiel medzeru medzi Hylákovými betónmi. V poslednej minúte sa hostia v hre bez brankára napokon márne pokúšali o vyrovnanie, predĺženie si nevynútili.

Anton Tomko (tréner Košíc): "Od začiatku sme mali prevahu, prvá aj druhá tretina bola v našej réžií. Za stavu 4:1 sme mali množstvo šancí, mali sme Nitru doraziť. Namiesto toho sme urobili chybu v útočnom pásme a súperovi dovolili znížiť na 2:4. V tretej tretine sme chceli hrať aktívne, znova prišla nepochopiteľná chyba na modrej čiare, následne trestné strieľanie. Bola z toho dráma a sme radi, že sme zvíťazili, čo bol náš cieľ."
Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Na to, aby sme v Košiciach uhrali dobrý výsledok, je potrebné 60 alebo 65 minút hrať naplno. Naši hráči sa však do tohto zápasu dostali až za stavu 1:4, a to už bolo na úspech málo."