Husté! Bitka na basketbale v Nitre

Zdroj: sita - Play-off, Nitra-B.Bystrica basketbal

Boj o basketbalové semifinále bol poriadne hustý. V Nitre dokonca lietali priamo na palubovke päste. Všetko pred našimi kamerami!

Kvarteto semifinalistov tohtosezónnej edície slovenskej extraligy tvoria basketbalisti Nitry, Spišskej Novej Vsi, Levíc a Žiliny.

Posledný menovaný tím mal istotu účasti v semifinále už pred týždňom po vyradení Komárna 3:0 na zápasy, o zostávajúcich troch úspešných štvrťfinalistoch sa však rozhodlo až v piatych zápasoch.

Na všetkých troch palubovkách to bola v stredu poriadna dráma. Najtesnejší výsledok sa zrodil v metropole Tekova, kde domáci Levičania zdolali MBK Handlová o tri body 75:72, hoci ešte štyri minúty pred konom o šesť prehrávali. Astrum otočil sériu, v ktorej viedli "baníci" už 2:0 na zápasy a potvrdil, že rozhodujúca bola výhoda domácej palubovky v piatom meraní síl.
Do semifinále sa prebojovali aj dvaja najväčší papieroví favoriti na zisk titulu - BK SPU Nitra a BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Najlepší tím po základnej časti privítal pod Zoborom hráčov Banskej Bystrice. Tí boli dlho prekvapujúco bližšie k postupu, ktorý by sa rovnal riadnej senzácii. V závere sa však zverenci trénera Ľubomíra Urbana vyburcovali, premenili dôležité koše a napokon svojho súpera zdolali 75:71 a v celej sérii dominovali 3:2 na stretnutia, pričom z triumfu sa zakaždým tešil domáci tím. Stredajší duel poznačila šarvátka Pavla Bosáka z Nitry a Maroša Rendlu z ŠKP, obaja svoje účinkovanie v tomto súboji vo štvrtej štvrtine predčasne skončili.

Spišiaci síce nezvládli proti bojovnej Prievidzi úvod stretnutia, v ďalších troch štvrtinách však boli lepším tímom a napokon zaslúžene pokračujú vo vyraďovacej fáze. Najlepším mužom na palubovke bol domáci Corey Jefferson, naopak, na hosťujúcej rozohrávke vyhorel Christopher Jones. Spišská Nová Ves zvíťazila v rozhodujúcom piatom zápase 69:60 a v semifinále sa stretne s Levicami. Nitra si zmeria sily so Žilinou.

Súhrn výsledkov stredajších rozhodujúcich piatych stretnutí štvrťfinále play-off extraligy basketbalistov (hralo sa na 3 víťazstvá):

BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica 75:71 (17:19, 12:18, 24:13, 22:21)
konečný výsledok série: 3:2, Nitra postúpila do semifinále
Najviac bodov: Tkáč 18, Moore 17, Montgomery 13 - Grznár 18, Immink a Velčič po 13
TH: 39/25 - 29/17, trojky: 2 - 4 , fauly: 23 - 36, rozhodovali: Gabara, Hančík a Szibilla, 750 divákov

V rozhodujúcom piatom zápase mali domáci hráči zviazané ruky, a tak hostia zaslúžene vyhrali prvý polčas 37:29. Po zmene strán začali domáci ukrajovať z náskoku Banskobystričanov a Bosák v záverečnej minúte tretieho dejstva piatimi bodmi otočil nepriaznivý stav v prospech Nitry (53:50). V záverečnej štvrtine videli diváci boj o každú loptu. Svoju nervozitu neudržal na uzde hosťujúci Rendla, ktorý predviedol divákom boxerskú bodku, keď na zemi napadol Bosáka. Rozhodcovia tento výkon ocenili vylúčením oboch hráčov. Od tejto minúty sa hral zápas plný vybičovaných emócií, ktorý napokon Nitrania dotiahli do úspešného konca.

Astrum Levice - MBK Handlová 75:72 (27:17, 14:24, 12:10, 22:21)
konečný výsledok série: 3:2. Levice postúpili do semifinále
Najviac bodov: English 16, Henderson 14, Toroman, Koštomaj a Bernard po 12 - Barišič 17, Madaj a Delič po 15
TH: 30/22 - 9/7, trojky: 7 - 9 , fauly: 16 -24, rozhodovali: J. Janáč, Pipíška a Tomašovič, 2300 divákov

V úvode boli lepší domáci a získali desaťbodový náskok - 27:17. Druhá štvrtina patrila Handlovčanom, ktorým sa darila streľba najmä z trojbodovej vzdialenosti. Na polčasovú prestávku odchádzali tímy za nerozhodného stavu 41:41. Tretia štvrtina bola vyrovnaná, Levičania po nej viedli tesne 53:51. V záverečnej štvrtine sa družstvá striedali vo vedení. V 36. min viedli hostia už o šesť bodov 68:62, ale 2:30 min pred koncom dvoma úspešnými trojkami vyrovnal English. V závere rozhodli trestné hody, domáci Koštomaj ich premenil a stanovil konečné skóre na 75:72 v prospech Levíc.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - BC Prievidza 69:60 (23:20, 21:15, 8:10, 17:15)
konečný výsledok série: 3:2, Spišská Nová Ves postúpila do semifinále
Najviac bodov: Jefferson 19, Mielczarek 14, Mróz 13 - Uhlíř 14, Štorcel 11, Ch. Jones 9
TH: 18/12 - 9/5, trojky: 5 - 7 , fauly: 19 - 19, rozhodovali: Lukáč, Karniš a Matejčík, 1200 divákov

Rozhodujúci zápas tejto série začali vďaka úspešnej streľbe lepšie hostia. V domácom tíme však stačil kontrovať Mielczarek a prvú štvrtinu Spišiaci vyhrali 23:20. V druhej desaťminútovke rozpútali strelecký uragán hostitelia a v 14. min viedli už o 14 bodov (38:24). Baníci však neúnavne bojovali a polčasový stav upravili na 44:35. Domáci v tretej štvrtine viedli už o 15 bodov, hostia však využili nervozitu Spišiakov, bodovo sa dotiahli, no infarktový záver zvládli lepšie Novovešťania a po vyrovnanej sérii postúpili do semifinále.