Slováci vyhrali volejbalovú euroligu!
Halové športy

Zdroj: SITA/Jozef Hulka

Slováci zdolali Holandsko a stali sa víťazmi EL 2008!

Po úspešnom kvalifikovaní sa na budúcoročné majstrovstvá Európy tak Masný a spol. zaznamenali ďalší nesmierne cenný úspech pre slovenský volejbal. Slováci sa v tomto roku druhý raz v histórii Európskej ligy, v ktorej účinkujú od jej začiatku, prebojovali do Final Four. Tentoraz sa však neuspokojili s bronzom, ktorý získali vlani, cez Nemecko postúpili do finále a v ňom zdolali suveréna doterajšieho priebehu EL Holandsko. Pre zverencov trénera Petra Blangého to bola vôbec prvá prehra v tohtoročnej edícii Európskej ligy. Slováci si zásluhou výborných výkonov v krajine polmesiaca vyslúžili aj viaceré individuálne ocenenia. Najužitočnejším hráčom (MVP) celého Final Four sa stal smečiar Martin Sopko st., ktorého zároveň vyhlásili za najlepšie podávajúceho volejbalistu. Cenu pre najlepšieho blokára si prevzal zaslúžene Tomáš Kmeť.

Slovensko - Holandsko 3:1 (21, 18, -20, 23) za 105 minút

Slovensko: Masný, M. Sopko st., Kohút, M. Nemec, Janušek, Kmeť (libero Ochodnický, Ondrušek, Bencz, Zaťko, Joščák, Jakubov)
Holandsko: Van Harskamp, Rauwerdink, Snippe, Van Dijk, Lorsheijd, Van Der Mark (libero Maan, Rademaker, Klapwijk, Mast, Stoltz)

Prvý set rozhodujúceho duelu o celkové prvenstvo bol od začiatku veľmi vyrovnaný. Slováci však už počas druhého technického oddychového času viedli o tri body a tento svoj náskok nepustili až do konca úvodného dejstva (25:21). V tom druhom pokračovali reprezentanti spod Tatier v kvalitnom výkone podporenom dobrou obrannou hrou na sieti i v poli. Slováci sa veľmi rýchlo dostali do vedenia (4:1, 8:4 aj 12:10), ktoré postupom času dokázali ešte zveľadiť a napokon si na svoje konto úplne zaslúžene pripísali aj druhý set (25:18). Tretie dejstvo síce odštartovali v eufórii hrajúci Slováci dvoma úspešnými blokmi, v ďalšom priebehu sa však Holanďania prebudili a dokázali znížiť na 1:2 na sety z ich pohľadu. Štvrtý set bol opäť nesmierne vyrovnaný. Holanďania síce dokázali odskočiť na tri body (z 13:13 na 16:13), hneď vzápätí sa však hráči s dvojkrížom na prsiach na svojho súpera dotiahli (16:16). Slováci potom vytiahli prostredníctvom Nemca a Kmeťa opäť svoju najsilnejšiu zbraň v podobe bloku a vytvorili si dvojbodový náskok (21:19). Súper vzápätí získal tri body v rade, viedol 22:21, no najlepší blokár EL 2008 Tomáš Kmeť trikrát nekompromisne zaútočil a napokon práve on využil druhý mečbal v zápase na víťazstvo Slovenska.

Priebeh stretnutia (z pohľadu Slovenska):
1. set: 3:3, 6:6, 8:7, 10:10, 13:11, 16:13, 18:16, 22:19, 25:21
2. set: 4:1, 8:4, 10:7, 12:10, 16:13, 18:14, 20:14, 22:15, 25:18
3. set: 4:4, 5:8, 8:10, 10:14, 12:16, 15:19, 19:21, 19:24, 20:25
4. set: 3:4, 6:6, 7:8, 10:10, 13:13, 13:16, 16:16, 19:19, 21:21, 25:23

Hlasy po stretnutí:
Emanuele Zanini (tréner SR): "Toto je víťazstvo je veľmi dôležité pre slovenský volejbal. Dnes hrali veľmi dobre, najmä v úvodných dvoch setoch. V treťom dejstve sa Holanďanom začalo dariť na útoku, predvádzali naozaj skvelý volejbal. My sme sa však nevzdali a vo štvrtom sete sme to znova otočili v náš prospech. Chcel by som za tento úspech poďakovať všetkým mojim hráčom."

Martin Sopko (smečiar SR a najužitočnejší hráč Final Four): "Možno to nebol najkrajší volejbal, ale dokázali sme sa dostatočne sústrediť a zápas vyhrať. Po prehratom treťom sete som neveril, že by sa mohla zopakovať situácia zo včerajška, aby sa duel dostal až do piateho dejstva. Som veľmi šťastný, pretože sme tvrdo od mája pracovali a ukázalo sa, že to stálo za to."

Peter Blangé (tréner Holandska): "Som veľmi sklamaný. Nedokázali sme sa dnes ubrániť proti výborne hrajúcemu Slovensku, nevedeli sme sa presadiť v dôležitých výmenách. Chcem pogratulovať súperovi k zaslúženému víťazstvu."