Zatiahnuté, dažďové prehánky
28.3.2024
Florbalisti zdolali domácich Lotyšov. Na MS vyhrali posledný zápas

RIGA / Slovenskí florbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom záverečnom vystúpení na MS 2016 v Rige (3. - 11. decembra), v zápase o konečné 9. miesto zdolali favorizovaných domácich Lotyšov 6:5 po predĺžení.

Slovenskí florbalisti sa na svetovom šampionáte predstavili tretíkrát, MS sa konajú v dvojročnom intervale od roku 1996. Vo Švédsku 2014 obsadili Slováci 10. priečku, vo Švajčiarsku 2012 ôsmu pozíciu.

Zverenci českého trénera Petra Koutného inkasovali ako prví, v 15. min otvoril skóre Gints Klegers. V 25. min zužitkoval presilovku Morics Krumiňš, ale Slováci dokázali zmazať manko presnými zásahmi Martina Kuboviča a Václava Komačku - 2:2. Tesne pred koncom druhej tretiny poslal domáci tím opäť do vedenia Karlis Bulaňš. Po zmene strán zvýšil na rozdiel dvoch gólov Andris Rajeckis, no v 47. min skorigoval Peter Nehila a o 15 sekúnd mohol vyrovnať Filip Čonka-Skyba, trafil však len žŕdku. Jeho zaváhanie potrestal Klegers, ktorý udrel na druhej strane palubovky - 5:3 pre Lotyšsko. Hráči s dvojkrížom na hrudi nezložili zbrane a gólmi Lukáša Řezaninu a Ladislava Gála si vynútili predĺženie. V 62. min o ich triumfe rozhodol 17-ročný Michal Dudovič, s 12 bodmi (6+6) najproduktívnejší Slovák na MS.

Slovensko - Lotyšsko 6:5 po predĺžení (0:1, 2:2, 3:2 - 1:0)
Góly: 26. Kubovič (Gál), 39. Komačka, 47. Nehila (Dudovič), 54. Řezanina (Komačka), 57. Gál (Řezanina), 62. Dudovič (Komačka) - 15. Klegers, 25. Krumiňš (Rajeckis), 40. Bulaňš, 45. Rajeckis, 48. Klegers (Akmenlauks)
   Vylúčení: 1:0 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: K. Sojka a T. Sojka (obaja ČR), 1889 divákov
   Zostava SR: Mazák (Turek) - Řezanina, Komačka, Szabo, Bulko, Koščo, Ľ. Šefčík, Kročko, Sikorjak - Gál, Matejka, Kubovič - Nehila, Joščák, Dudovič - Čonka-Skyba, Grlický, Ujhelyi - Heleš