25.4.2024
Slovenky podľahli Maďarkám, ale postúpili na ME

PIEŠŤANY / Slovenské basketbalové reprezentantky v stredu v Piešťanoch podľahli Maďarkám 49:68 (19:34) vo svojom záverečnom stretnutí kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2017 do Česka, ale napriek prehre si vybojovali miestenku na šampionát ako jedno zo šiestich najlepších družstiev na 2. mieste tabuľky.

Zverenky trénera Maroša Kováčika skončili v E-skupine druhé s bilanciou 4-2. V rozhodujúcom súboji o 1. priečku ťahali Slovenky v piešťanskej Diplomat aréne od úvodu duelu za kratší koniec. V I. polčase premenili iba 8 z 30 streleckých pokusov z hry (úspešnosť len 26,7 percenta) a stratili až 9 lôpt. Hostky vedené slovenským koučom Štefanom Svitekom po zmene strán bezpečne kontrolovali svoj dvojciferný náskok a s prehľadom dokráčali k zaslúženému víťazstvu a rovnako k postupu na budúcoročné ME.

Výsledok - E-skupina:

Slovensko - Maďarsko 49:68 (9:18, 10:16, 18:17, 12:17)
Najviac bodov SR: Hruščáková 11, Slamová 10

Slovenky nezačali dobre, v úvode zaostávali 0:4 aj 6:10, a tak si tréner Kováčik už v 5. min bral oddychový čas. Domácim však veľmi nepomohol, nevedeli zastaviť najmä hosťujúcu strelkyňu Krivačevičovú a v 9. min prehrávali už 6:16. Aj v polovici druhej štvrtiny mali hostky dvojciferný náskok - 22:11. Keď Maďarky v 19. min zvýšili na 32:13, začalo sa už vážne črtať ich víťazstvo. Bezpečne 46:27 stále viedli aj v 26. min, a hoci Slovenky predviedli po zmene strán zlepšený výkon, k súperkám sa bodovo tesnejšie ani raz nepriblížili.