Zatiahnuté
Marcel
20.4.2024
Basketbalistky vyhrali v Slovinsku a smerujú na ME

KRANJSKA GORA / Tretie víťazstvo vo štvrtom zápase kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 vybojovali v stredu basketbalistky Slovenska.

Zverenky Maroša Kováčika v odvetnom stretnutí zdolali Slovinky pod ich košmi v Kranjskej Gore 66:52 (38:29) a v záverečných dvoch domácich vystúpeniach v A-skupine by mali spečatiť svoj očakávaný postup na šampionát. V košickej Infiniti aréne privítajú v nedeľu 22. júna Luxemburčanky a o tri dni neskôr Poľky.

V stredu si už po minúte domáci tréner Tomo Orešnik bral oddychový čas za stavu 0:4. Pobabraný úvod sa so Slovinkami viezol počas celého zápasu. Už v 4. min mali Slovenky dvojciferný náskok (12:2) a kontrolovali vývoj. Domáce basketbalistky sa v druhej štvrtine síce ešte priblížili na 27:31, ale hostky im šnúrou siedmich bodov opäť odskočili na výraznejší rozdiel. Po zmene strán získali Kováčikove zverenky rozhodujúci 20-bodový náskok 55:35 na konci 28. min a aj vzhľadom na vysokú úspešnosť ich streľby nebolo pochýb, že sa stanú víťazkami dôležitého merania síl. Nič na tom nezmenila ani 11-bodová slovinská šnúra v záverečnej štvrtine zápasu. Najlepšou strelkyňou duelu bola nová členka základnej päťky Katarína Tetemondová (17 bodov).

Slovenky majú na dosah jubilejnú desiatu účasť na ME. V poradí 35. kontinentálny šampionát sa na budúci rok uskutoční v Maďarsku a Rumunsku a predstaví sa na ňom až 20 krajín. Deväť účastníkov ME 2015 je známych: okrem usporiadateľskej dvojice aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko (postup si vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku). V hre je ešte 11 miesteniek, o ktoré bojuje 22 krajín. Družstvá sa v kvalifikácii stretávajú systémom každý s každým doma - vonku, postup na ME si zabezpečia šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.