14°
29.3.2024
Basketbalistky zdolali v kvalifikácii ME v Košiciach Slovinky

KOŠICE / Úspešne vstúpili do kvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 basketbalistky Slovenska, ktoré si v nedeľňajšom stretnutí základnej A-skupiny v košickej Infiniti aréne poradili so Slovinkami 74:58 (32:30).

Zverenky Maroša Kováčika sa od nepríjemného súpera odpútali až v druhom polčase, keď mu v závere tretej štvrtiny odskočili na rozhodujúci 13-bodový rozdiel 49:36. Do streleckej listiny sa zapísali všetky hráčky, ktoré zasiahli do stretnutia, najvýraznejšie 13-bodová Katarína Tetemondová. Domáce basketbalistky mali o 20 percent vyššiu úspešnosť streľby z hry a dominovali v bodoch spod koša. Slovensko nastúpi najbližšie v stredu 11. júna o 19.30 h v luxemburskom Oberanvene proti tamojšiemu výberu.

Ženy SR sa usilujú o jubilejnú desiatu účasť na ME. V poradí 35. kontinentálny šampionát sa na budúci rok uskutoční v Maďarsku a Rumunsku a predstaví sa na ňom až 20 krajín. Deväť účastníkov ME 2015 je známych: okrem usporiadateľskej dvojice aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko (postup si vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku). V hre je ešte 11 miesteniek, o ktoré bojuje 22 krajín. Družstvá sa v kvalifikácii stretnú systémom každý s každým doma - vonku, postup na ME si zabezpečia šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.

Kvalifikácia ME - A-skupina:

Slovensko - Slovinsko 74:58 (18:15, 14:15, 19:10, 23:18)

Zostava a body Slovenska: Jurčenková 12, Žirková 10 (7 asistencií), Hruščáková 7 (10 doskokov), Brezániová a Kiššová po 4 (Tetemondová 13/6 doskokov, Felixová 9, Bálintová 7, D. Baburová 6, Kmeťová 2)
Najviac bodov Slovinska: Baričová a Oblaková po 14

TH: 8/6 - 19/13, fauly: 23 - 17, trojky: 6 - 5, rozhodovali: Benczur (Maď.), Olaru (Rum.) a Mrdak (Srb.)

Maroš Kováčik (tréner SR): "Mali sme problém s obranným doskokom, kde nám súper v prvom polčase doskočil až osem lôpt. Tam sme trošku horeli. V druhom sme to napravili, Slovinkám sme dovolili len dve opakované šance a ešte viac sme zagresívnili obranu. Dostali sme iba desať bodov v tretej štvrtine a tam sa zápas zlomil."
Anna Jurčenková (pivotka SR): "Presne takýto zápas som očakávala. Slovinky bojovali pod košom, odohrávala sa tam veľká bitka. Z našej strany to bol rozpačitý začiatok, ale baby z lavičky sa výborne zapojili, potiahli to a víťazstvo je naše."

Poľsko - Luxembursko 66:33 (16:9, 12:8, 21:10, 17:6)

Ďalší program ženskej reprezentácie Slovenska v základnej A-skupine kvalifikácie ME 2015 basketbalistiek:

11. júna: Luxembursko - SLOVENSKO (19.30, Oberanven)
15. júna: Poľsko - SLOVENSKO (17.00, Wladyslawowo)
18. júna: Slovinsko - SLOVENSKO (15.00, Kranjska Gora)
22. júna: SLOVENSKO - Luxembursko (18.00, Košice)
25. júna: SLOVENSKO - Poľsko (18.00, Košice)