20.4.2024
Basketbalistky po predĺžení prehrali v Poľsku

WLADYSLAWOWO / Basketbalistky Slovenska prehrali v poľskom Wladyslawowe 70:75 po predĺžení (25:34, 61:61) s domácimi reprezentantkami v nedeľňajšom kvalifikačnom stretnutí základnej A-skupiny o postup na majstrovstvá Európy 2015.

Zverenky Maroša Kováčika zaostávali v dueli aj o 17 bodov, ale zdramatizovali ho a v záverečnej minúte aj siahali po víťazstve. Tri sekundy pred konečným hvizdom naturalizovaná posila Toliverová dvojkou vyrovnala na 61:61 a vynútila pre hostky predĺženie, v ktorom však ťahali za kratší koniec (9:14).

Kuriózne 19-ročná pivotka Žofia Hruščáková dala všetkých 12 bodov Sloveniek v prvej štvrtine, ale tie v nej zaostávali aj 10:19. Dvojciferné manko mali už v 12. min (16:26). Zle-nedobre to s Kováčikovými zverenkami začalo vyzerať o chvíľu neskôr, keď Skobelová trojkou upravila na 33:16, ale 7-bodová šnúra výberu SR pribrzdila hrozivo vyzerajúci trhák.

Po zmene strán vyšla hosťujúcim basketbalistkám tretia štvrtina, v jej závere sa dotiahli až na 45:47. Potom však inkasovali sedem bodov po sebe a znova museli likvidovať manko. To sa im takmer podarilo, v 37. min Hruščáková dvojkou znížila až na 55:56. Rozdiel jediného bodu bol aj 1:13 min pred koncom poslednej časti hry a vykúpenie prišli tri sekundy pred koncom, keď Toliverová dvojkou vyrovnala na 61:61. V predĺžení mali navrch Poľky (14:9). Žirková a spol. najbližšie nastúpia v stredu 18. júna v Kranjskej Gore proti Slovinsku (15.00).

Slovenky sa usilujú o jubilejnú desiatu účasť na ME. V poradí 35. kontinentálny šampionát sa na budúci rok uskutoční v Maďarsku a Rumunsku a predstaví sa na ňom až 20 krajín. Deväť účastníkov ME 2015 je známych: okrem usporiadateľskej dvojice aj Grécko (víťaz I. fázy kvalifikácie), Španielsko, Francúzsko, Turecko, Srbsko, Bielorusko a Česko (postup si vybojovali na ME 2013 vo Francúzsku). V hre je ešte 11 miesteniek, o ktoré bojuje 22 krajín. Družstvá sa v kvalifikácii stretnú systémom každý s každým doma - vonku, postup na ME si zabezpečia šiesti víťazi skupín a päť krajín na druhom mieste s najlepšou bilanciou.

Výsledky - A-skupina:

Poľsko - Slovensko 75:70 po predĺžení (19:12, 15:13, 15:20, 12:16 - 14:9)

Najviac bodov Poľska: Kobrynová 23, Žurowská 19
Zostava a body Slovenska: Toliverová 17 (8 asistencií), Hruščáková 16 (10 doskokov), Jurčenková 12 (10 doskokov), Žirková 4, Kiššová 0 (Krč-Turbová 12, Tetemondová 6, Felixová 2, D. Baburová 1, Bálintová 0)

TH: 26/21 - 12/9 , fauly: 16 - 22, trojky: 4 - 5

Peter Jankovič (asistent trénera SR): "Najväčším problémom bol náš veľmi nekoncentrovaný vstup do zápasu. Domácim sme dovolili rozbehnúť sa, v obrane sme spravili veľa individuálnych chýb, z čoho vyplynul náskok Poliek. V druhom polčase sme ich však zastavili zónovou obranou, hoci to nie je naša silná stránka. Po zmene strán sme predviedli zlepšený výkon, aj keď sa v ňom objavili chyby. Poľský tím má svoju silu, ale ťažko povedať, či vyhral lepší alebo šťastnejší tím. Tesná prehra nie je tragédia, aj keď mrzí, lebo sme boli blízko víťazstva. V odvete urobíme všetko, aby sme vyhrali vyšším rozdielom. Dievčatá na to rozhodne majú."