Ingrida
8.5.2024
EP:Ružomberok zradila streľba, podľahol Novosibirsku

Zdroj: sita, Ružomberok - Novosibirsk

Slovenské basketbalové vicemajsterky z tímu MBK Ružomberok prehrali vo štvrtkovom prvom stretnutí osemfinále Európskeho pohára FIBA 2012/2013 s ruským družstvom Dinamo-GUVD Novosibirsk tesne 57:60 (28:34).

Zverenky Štefana Sviteka zradila streľba z hry, ktorá sa pohybovala nad úrovňou 30 percent. Odveta v približne 4500 km vzdialenom meste na Sibíri je na programe o týždeň neskôr 13. 12. o 13.00 h SEČ. Vo vyraďovacej fáze rozhoduje počet víťazstiev, resp. súčet skóre z oboch stretnutí.

Liptáčky to v minulosezónnej edícii EP FIBA dotiahli až do štvrťfinále play-off, kde ich len veľmi tesne vyradil neskorší víťaz tejto súťaže takisto z Ruska Dinamo Kursk - doma mu podľahli 80:81, pod jeho košmi 69:74.

Výsledok -osemfinále - prvý zápas:

MBK Ružomberok (SR) - Dinamo-GUVD Novosibirsk (Rus.) 57:60 (17:21, 11:13, 10:8, 19:18)

Zostava a body Ružomberka: Holmesová 15, K. Tetemondová 8, Minčíková, Kmeťová a D. Baburová po 0 (Lukačovičová 14, Černáková 13, Anderssonová 4, Brezániová 3)
Najviac bodov Novosibirska: Poťominová a Turnerová (3 trojky) po 14, Miasojedovová 11

TH: 14/11 - 23/16, fauly: 20 - 20, trojky: 4 - 6, Kudlicki (Poľ.), Eger (Rak.) a Szczerba (Poľ.), 1500 divákov

Ružomberčanky zle vstúpili do dôležitého stretnutia. V prvej štvrtine zaostávali za favorizovaným súperom 0:5 aj 6:17 v 6. min. V závere úvodnej časti hry však zabrali, navrátilkyňa Lukačovičová dvojkou znížila na 17:19. A krátko po vstupe do druhej desaťminútovky už zavládla v ružomberskej Koniarni radosť - Tetemondová trojkou preklopila skóre na stranu MBK (22:21). O krôčik vpred však boli zverenky Štefana Sviteka iba chvíľku. Hostky využili slabú streľbu Liptáčok (v prvej polovici zápasu iba 28 percent) a na konci prvého polčasu si napriek dovedna 12 strateným loptám utvorili "varovný" 8-bodový náskok 34:26.

Po obrátke si Novosibirsk udržiaval mierny odstup, ktorý v 26. min narástol na dvojciferný rozdiel 42:32. Do konca tretej štvrtiny však domáce basketbalistky zodvihli hlavy, ich úsilie o zmazanie manka korunovala trojka Tetemondovej 5 sekúnd pred naplnením 30. minúty - 38:42.

Záverečná desaťminútovka nepriniesla pre Ružomberčanky víťazné rozuzlenie. Holmesová v 34. min znížila na 48:49, ale "Ruži" potom opakovane chýbal jeden krôčik k zvráteniu nepriaznivého vývoja. Za stavu 50:51 v 36. min potiahli Rusky rozhodujúcu 7-bodovú šnúru na 58:50 a z Koniarne si odniesli tesné víťazstvo.

Štefan Svitek (tréner Ružomberka): "Bol to veľmi ťažký zápas. Nezačali sme dobre, už v 6. min sme zaostávali o 11 bodov, čo sa potom len veľmi ťažko doťahuje. Zvlásť proti tímu, ktorý hral 35 minút zónovú obranu. Opäť sme mali nízku úspešnosť streľby. Výsledok proti silnému súperovi je pre nás vcelku lichotivý, aj keď konečný bodový rozdiel mohol byť ešte menší. Neskladáme zbrane, do Ruska odcestujeme s cieľom pobiť sa o postup."

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.