25.4.2024
Basketbalisti v úvode kvalifikácie podľahli Estóncom

Slovenskí basketbaloví reprezentanti prehrali v stredu vo svojom úvodnom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 v základnej A-skupine s Estóncami v Tallinne vysoko 74:95 (42:51).

Zverenci Petra Bálinta nastúpia v druhom stretnutí v sobotu 18. augusta v Leviciach proti Islanďanom (18.00).

Výsledky - A-skupina - streda:

Čierna Hora - Izrael 75:69 (17:20, 20:14, 11:22, 27:13)

Estónsko - Slovensko 95:74 (27:20, 24:22, 24:18, 20:14)

Najviac bodov Estónska: Talts 16 (11 doskokov), Kangur 15, Arbet 14 (trojky 3/3)

Zostava a body SR: Vojtek 13, Pandula 10, Gavel 9, Sýkora 7, Baťka 0 (Nuber 12, Vido a R. Marko po 7, Mrviš 5, Morávek a Lošonský po 2)

TH: 28/19 - 22/16, fauly: 24 - 26, trojky: 10 - 6, 3500 divákov

Slováci odštartovali skvele, po Gavelovej trojke nasledovala Vojtekova dvojka a v 2. min viedli "bálintovci" 5:0. Dobrý vstup do duelu však vyprchal už po štyroch minútach. Za nepriaznivého stavu 5:7 potiahli domáci 9-bodovú šnúru, ktorou získali pôdu pod nohami. Ešte v prvej desaťminútovke si vypracovali dvojciferný náskok, keď Arbet upravil v 9. min na 26:15.

Výber SR však nezlomil ani nepriaznivo sa črtajúci vývoj. V druhej štvrtine strelecky zabral striedajúci Nuber, pridali sa hráči z lavičky Vido a Mrviš; kapitán Gavel v 18. min vyrovnal na 40:40. Už o minútu neskôr však Slováci, ktorých doháňanie manka stálo veľa síl, zaostávali o osem bodov 40:48. V úvodnom polčase napokon inkasovali až 51 bodov.

Po zmene strán si Estónci rýchlo znova vypracovali dvojciferný odstup, ktorý slovenskí reprezentanti nevedeli zlikvidovať. V úplnom závere tretej desaťminútovky Hallik trojkou natiahol estónsky náskok na 15 bodov - 75:60. Záverečná časť hry priniesla narastajúci náskok domácich basketbalistov. Keď v 38. min Arbet svojou treťou trojkou upravil na 93:66, Slováci si "koledovali" o stovku v ich koši. Túto hranicu síce Estónsko nepokorilo, no aj tak si pripísalo presvedčivé víťazstvo.

Peter Bálint (tréner SR): "Prvý polčas sme zvládli celkom dobre, v jeho závere sme dokonca vyrovnali na 40:40, no potom sme urobili niekoľko chýb my, niekoľko prišlo aj z 'inej strany', vďaka čomu súper ožil a utvoril si ešte pred prestávkou náskok. Po obrátke sme začali celkom dobre, ale zlomila nás nedisciplinovanosť v obrane. Zle sme sa vracali, Estónci skórovali po našich chybách, za tri body z rýchlych protiútokov. Keď natiahli náskok na rozdiel 15 bodov, hrali v pohode, verili si a my sme sa trápili."

Zostávajúci program stretnutí mužskej basketbalovej reprezentácie SR v kvalifikácii o postup na ME 2013 (časy sú SELČ):

18. augusta: Slovensko - Island (Levice, 18.00)

21. augusta: Slovensko - Srbsko (Levice, 18.00)

24. augusta: Slovensko - Izrael (Levice, 18.00)

27. augusta: Slovensko - Čierna Hora (Levice, 18.00)

30. augusta: Slovensko - Estónsko (Levice, 18.00)

2. septembra: Island - Slovensko (Reykjavík, 17.45)

5. septembra: Srbsko - Slovensko (Zrenjanin, 20.30)

8. septembra: Izrael - Slovensko (Tel Aviv, 20.00)

11. septembra: Čierna Hora - Slovensko (Podgorica, 20.30)