5.5.2024
HIGHLIGHTY: Žilina je späť na hrote

Po utorkovom 22. kole Corgoň ligy sa na čelo tabuľky vrátila Žilina.

MŠK Žilina - MFK Košice 2:0 (0:0)

Góly: 59. Zjuzins, 69. I. Lietava, ŽK: 33. Šinglár, 40. Djokovič, 52. Čonka (všetci Košice), rozhodovali: Matúš - Somoláni, Tomčík, 2186 divákov

Žilina: Dúbravka - Angelovič, Ľ. Guldan (46. Škvarka), Šourek, V. Leitner - Zd. Štrba - Gergel, Bello, T. Majtán (46. Zjuzins) - M. Ceesay (90. Bokila), I. Lietava
Košice: Tofiloski - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Čonka - T. Dobias (60. K. Kuzma), Šinglár - Viazanko (73. Pačinda), U. Matič, Juhar - D. Škutka (81. Digoň)

V prvom polčase mali mierne navrch hostia, zatiaľ čo v druhej polovici prevzali iniciatívu domáci hráči a rozhodli o osude stretnutia. V 4. min Košičania prvýkrát ohrozili žilinskú bránku, Juharovu strelu však brankár Dúbravka chytil. Stredopoliar hostí opäť vypálil do priestoru Dúbravkovej svätyne v 20. min, aj tentoraz zlikvidoval jeho pokus žilinský gólman. Košičania mohli ísť do vedenia v 32. min, keď opäť Juhar približne z 22 metrov trafil do hornej žrde Dúbravkovej bránky. V prvej polovici domáci zaznamenali len niekoľko nepresných "lietadlových" pokusov.
Po zmene strán v 52. min zahral obranca hostí Čonka pred svojou šestnástkou rukou, ale následnú štandardnú situáciu domáci futbalisti prekombinovali a nepodarilo sa im ani ohroziť Tofiloského. Onedlho však už bola "štandardka" v podaní tímu MŠK oveľa vydarenejšia. Po jej rozohratí sa v pokutovom území dobre zorientoval striedajúci Lotyš Zjuzins a premiérovým gólom v žilinskom drese dokopol loptu do siete - 1:0. V 65. min nebezpečne hlavičkoval domáci stredopoliar Bello po Angelovičovom centri z pravej strany. O minútu neskôr sa dostal do brejku Lietava, spoza dvoch obrancov však mieril tesne vedľa. Žilinskému útočníkovi sa však predsa len podarilo zvýšiť skóre v 69. min, keď ho výborne uvoľnil Zjuzins a Lietava pomedzi nohy brankára hostí skóroval - 2:0. V 83. min opäť Lietava nebezpečne vystrelil z voleja z hranice veľkého vápna, ale jeho pokus letel tesne vedľa pravej žrde košickej bránky. V závere sa Košičania ešte snažili spraviť niečo s nepriaznivým skóre, ale do vyloženej gólovej šance sa nedostali. Úradujúci majster zo Žiliny si pripísal vo štvrtom jarnom zápase prvé víťazstvo.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "V prvom polčase nás Košice prevyšovali, hrali uvoľnenejšie. My sme boli zviazaní po troch nevydarených dueloch. V druhom polčase sme zmenili rozostavenie a boli sme aktívnejší. Vypracovali sme si dve šance, ktoré sme aj premenili. Výsledok nám hádam naleje do žíl novú krv a pôjdeme ďalej. Bol to jeden z našich najťažších zápasov."
Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Medzi šestnástkami sme boli domácim vyrovnaným súperom, trápi nás však kvalita v pokutovom území súpera. Nedokázali sme si vypracovať gólovú šancu, ohrozovali sme súpera len strelami zo strednej vzdialenosti. Žilinčania vyrážali do rýchlych protiútokov a podarilo sa im zlomiť zápas.

FC ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 0:0

ŽK: 32. Pavelka, 71. A. Candrák - 51. Komárek, 73. M. Ďurica, rozhodovali: P. Hrčka - Kubačka, E. Weiss, 1886 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - A. Candrák, M. Pavlovič, Pavol Majerník, Chren - Orávik (77. Janečka), Žilák (83. Brčák), M. Babic, Kuračka, Hruška (90. J. Kuráň) - Pavelka
Senica: Bolek - Gorosito, Komárek, J. Gajdošík, Lukšík - Strnad - Jaroslav Diviš, T. Kóňa, M. Ďurica (78. M. Poliaček) - Piroska (90.+ V. Gajdoš), O. Smetana

Takmer 2000 divákov videlo od úvodu taktickú šachovú partiu. Úvodnú strelu vyslal medzi žrde domáci Hruška, ale pozorný Bolek bol pripravený. V 11. min domáci útočník Pavelka priťukol Babicovi, jeho jedovatej strele však chýbali centimetre. Po polhodine hry mohli ísť futbalisti ViOn-u do vedenia. Orávik rozohral rohový kop, k lopte sa dostal Kuračka, ktorý však ani z piatich metrov nedokázal prekonať Boleka. Neúprosný boj o každý decimeter hracej plochy pokračoval až do konca prvého dejstva. V jeho závere sa pokúsil prekvapiť Kuciaka hosťujúci Piroska, ale domáci gólman vytiahol parádny zákrok a vyrazil dobre mierenú strelu senického útočníka k žrdi.
Ani po zmene strán sa nehral oku lahodiaci futbal. V 52. min skúšal šťastie z priameho kopu domáci Pavlovič, jeho strela len tesne minula bránku. Na opačnej strane Piroska spoza šestnástky nemieril presne. V 66. min domáci Hruška potiahol loptu až k bránkovej čiare, odtiaľ ju poslal do malého vápna, ale dobre bránený Pavelka sa nedokázal presadiť. V 70. min napriahol asi z 25 metrov Piroska, Kuciak s jeho strelou nemal problémy. Bolo jasné, že kto dá gól, zvíťazí. V 80. min mal k tomuto cieľu blízko senický stredopoliar Diviš, ale sám pred Kuciakom nezasiahol loptu. V záverečnej minúte mohol o všetkom rozhodnúť útočník ViOn-u Pavelka, ktorého poslal do samostatného nájazdu Kuračka, zoči-voči Bolekovi však poslal loptu vedľa. Vzhľadom na priebeh stretnutia je nerozhodný výsledok spravodlivý.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Zápas bol dobrý, bojovný. Poviem však, že jedno oko sa smeje a druhé plače, pretože v závere mohol Pavelka rozhodnúť duel v náš prospech. Ale tiež musím priznať, že remíza je napokon spravodlivá."
Stanislav Griga (tréner Senice): "Videli sme dobrý ligový zápas. Nebol krásny, ale bolo cítiť náboj, aký by mal mať ligový duel. Šancí nebolo veľa, po jednej príležitosti však bolo na každej strane. Chceli sme zvíťaziť, ale proti dobrému súperovi beriem aj remízu."

FC Nitra - 1. FC Tatran Prešov 1:0 (1:0)

Gól: 29. Rák, ŽK: 29. Rák - 50. Vršajevič, 79. Josl, 83. V. Macko, 83. Bašista, rozhodovali: Olšiak - Slyško, D. Hrčka, 1290 divákov

FC Nitra: L. Hroššo - Zelenický, Harbuľák, Martin Tóth, M. Kolmokov - Šimončič - Ľ. Kolár, I. Hodúr (84. M. Král), Glenda (77. R. Sloboda) - Rák, Matúš Mikuš (87. V. Schulmeister)
Prešov: Plánička - P. Petráš, Bašista, Čep, Josl - Piter-Bučko - Papaj (62. P. Katona), M. Vyskočil (46. V. Macko), Vršajevič - Mariano Bernardo, Žůrek (72. Kamenčík)

Žůrek našiel voľného Mariana Bernarda v šestnástke domácich už v 3. min, no jeho pokus Hroššo zneškodnil. V 14. min to skúšal na opačnej strane Zelenický strelou zblízka, ale Plánička situáciu kontroloval. Na druhej strane Prečovčan Vršajevič poslal v 19. min do brejku Žůreka, český legionár však svoju tutovku nedokázal premeniť. Dôležitý moment prišiel tesne pred uplynutím prvej polhodiny. Potom, ako Rák inkasoval v 29. min žltú kartu za predčasné zahratie priameho kopu, napriahol po pokyne rozhodcu ešte raz a tentoraz ukážkovo vymietol pravý horný roh bránky Tatrana - 1:0. V 40. min zakončoval Mikušov rohový kop Zelenický hlavou, no loptu nedostal za Pláničkov chrbát.
Po zmene strán domáci pokračovali v nasadenom tempe. Rovnako ako v prvom dejstve Nitrania púšťali súpera do šancí len sporadicky. Hráčom spod Zobora sa lepila smola na kopačky, čo zrejme zapríčinilo problémy a nepresnosti v koncovke. Takmer po polhodine druhého polčasu sa naskytla šanca Rákovi s Hodúrom, no skúsené duo svoju akciu až príliš prekombinovalo. Futbalisti oboch tímov to potom skúšali aj z diaľky: v 72. min Šimončič z 20 metrov a na opačnej strane v 82. min Macko z 30 metrov, no gól nepadol ani do jednej bránky. Hostia potom zahrávali rohový kop, ale hlavička Pitera-Bučka minula svoj cieľ. V 88. min po veľkej chybe Josla sa do brejku dostala dvojica domácich hráčov Sloboda a Rák. Striedajúci Sloboda chcel zakončiť sám, ale loptu doslova odovzdal súperovmu gólmanovi Pláničkovi. Nitra pod vedením nového hlavného kouča Cyrila Stachuru však napokon zvíťazila 1:0 a dosiahla tri cenné

Cyril Stachura (tréner Nitry): "Vedeli sme, že po troch predchádzajúcich prehrách nás čaká ťažký zápas, najmä po psychickej stránke. V dnešnom stretnutí sme však mali viac dobrých príležitostí a gólových šancí. Chcem chlapcom poďakovať, takto by sa malo bojovať za naše farby."
Ladislav Pecko (tréner Prešova): "Som presvedčený, že o výsledku rozhodol náš slabý výkon a vymyslená štandardka."

ŠK Slovan Bratislava - FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0)

Gól: 81. Milinkovič, ŽK: 19. Božič, 88. Králik - 76. Boya, 88. Pavol Ďurica, rozhodovali: Sedlák - R. Sluk, Brendza, 3100 divákov

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Kolčák, T. Hrdlička - Guédé, Božič - Milinkovič (86. Králík), Grendel (90.+ Štepanovský), Turčák (57. Kordič) - Šebo
Dunajská Streda: Ján Novota - I. Obert (63. Pavol Ďurica), Hrabáč, R. Konečný, Boya - Hílek - Helísek, Halimi (78. Melinho), Hassan (72. N´Kendo) - Matůš, Tomčák

Keďže v I. polčase brankár hostí Ján Novota predviedol svoje brankárske umenie, prvá časť tohto súboja sa na Pasienkoch skončila bezgólovou remízou. Opora DAC-u už v 11. min vyrazila na rohový kop strelu Šeba bez prípravy z 15 metrov, ktorému loptu hruďou prihral srbský legionár Milinkovič. V 14. min si Novota poradil s polovysokou strelou Milinkoviča z 22 metrov, ktorú so šťastím opäť vyrazil na rohový kop. V ďalšom priebehu prvého polčasu sa hra rozkúskovala na množstvo osobných súbojov, ktoré sa odohrávali najmä medzi oboma šestnástkami. Preto tomuto meraniu síl do 45. min chýbali vyložené gólové momenty.
Po zmene strán brankár hostí Novota v 65. min včasným vybehnutím zlikvidoval veľkú šancu kapitána domácich Šeba. O minútu neskôr na druhej strane Kolčák obetavo a v poslednej chvíli odkopol loptu na rohový kop po rýchlej akcii Helíska. Po rohovom kope Dunajskej Stredy sa vyznamenal výborným zákrokom brankár Putnocký, ktorý na bránkovej čiare chytil tečovanú strelu od Matůša. V 70. min si Novota zopakoval úspešný zákrok a opäť odkopol pred nabiehajúcim Šebom. O minútu neskôr sa v obranných radoch hostí nepresadil opäť kapitán Slovana po peknej akcii Milinkoviča. Najlepší hráč na ihrisku Milinkovič v 81. min pripravil šancu aj Božičovi, ale jeho strela tesne minula bránku DAC. Deväť minút pred koncom stretnutia sa Milinkovič a celý tábor belasých predsa len dočkali víťazného gólu. Tvorca hry z Pasienkov totiž presnou prízemnou strelou ku vzdialenejšej žrdi prekonal výborného brankára Novotu a rozhodol o cennom víťazstve favorizovaných domácich.

Karel Jarolím (tréner Slovana): "Určite sme videli dobré stretnutie, lebo hostia boli húževnatým súperom, ktorý nám nič nedal zadarmo. Hostia mali viac času na regeneráciu síl, pretože minulé kolo hrali o deň skôr ako my. V prvom polčase sme mali niekoľko gólových šancí, ale sme ich zle riešili. Napríklad Filip Šebo, ktorý vyšiel strelecky naprázdno, si zle prikryl loptu, respektíve nevolil dobré riešenie v tých možnostiach, v ktorých sa ocitol. Do druhého polčasu sme vymenili krajných stredopoliarov. Milinkovič sa presunul na ľavú stranu a práve z tohto priestoru sme dali rozhodujúci gól, takže toto riešenie sa ukázalo ako stopercentne úspešné."
Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): "Odohrali sme kvalitné stretnutie, no zostali sme bez bodov. V prvom polčase sme hrali veľmi dobre. Domácich sme nepustili prakticky do žiadnej vyloženej šance. Po zmene strán sme opäť podali kvalitný výkon, no v závere stretnutia sme urobili v 81. min veľkú chybu - úplne sme vyprázdnili pravú stranu, čo domáci okamžite využili. Góly padajú po hrubých chybách, takže mi neostáva nič iné len domácim zablahoželať k cennému víťazstvu."

FK Dukla Banská Bystrica - MFK Dubnica 1:0 (1:0)

Gól: 15. Brašeň, ŽK: 20. Kupčík, 48. Uškovič, 90.+ Pleva - 50. Šulek, 85. J. Zápotoka, rozhodovali: Kružliak - Mókoš, Rendko, 1630 divákov

Banská Bystrica: Boroš - Pleva, Kupčík, Marek Hlinka, Brašeň (81. Savič) - M. Pančík (90.+ M. Turňa), Pečovský, Prekop, T. Hučko - Uškovič (66. A. Hesek), Jakubko
Dubnica: P. Kováč - M. Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo (72. T. Zápotoka) - Šulek - J. Vavrík, Bruško (63. J. Zápotoka), Grabež - M. Kuzma, Gorelka (63. Polách)

Pod Urpínom videli diváci v prvom polčase zaujímavý futbal s množstvom šancí najmä v podaní domácich. V 5. min Nosek zle hlavičkoval a Brašeň z hranice šestnástky mieril tesne vedľa. V 10. a 11. min to skúšal Jakubko, ale lopta šla tiež vedľa žrde. V 13. min pohrozili aj hostia. Po Bruškovom rohovom kope preveril Boroša zo šestnástky Marek Kuzma. Banskobystričania sa ujali vedenia po štvrťhodine hry. Navrátilec Jakubko pekne vysunul na ľavej strane Uškoviča, ktorý poslal loptu do malého vápna, kde ju najprv Jakubko minul, ale dobiehajúci Brašeň, aj keď tiesnený, ju napokon dopravil za čiaru - 1:0. Inkasovaný gól Dubničanov nenakopol. Práve naopak bola to Dukla, ktorá si naďalej vypracovala niekoľko dobrých príležitostí. V 26. min namieril Hučko z 25 metrov do brvna. O dve minúty neskôr nebol úspešný Uškovič z priameho kopu z hranice šestnástky, keďže trafil hlavu Grabeža. V 37. min po centri Plevu nevyšlo zakončenie v šestnástke Jakubkovi. V 40. min našiel aktívny útočník Banskej Bystrice vpravo Pančíka, ktorý mieril tesne vedľa. V závere prvého dejstva po rohovom kope Uškoviča posunul Hučko hlavou loptu do päťky Pančíkovi, ktorý však opäť neuspel.
Na začiatku druhého polčasu mali hostia vyloženú šancu na vyrovnanie. V 52. min Bruško vysunul na pravej stane Marka Kuzmu, ktorý sa dostal do šestnástky, ale neprekonal Boroša. Po hodine hry opäť dominovala na ihrisku Dukla, keď najprv Hučko hlavou mieril tesne vedľa a v 70. min striedajúci Hesek nepretavil svoj únik do gólu. O dve minúty neskôr sa mohol v pokutovom území Jakubko brankára spýtať, kam chce loptu a tvrdo napriahnuť, no strieľal slabo. V 77. min Brašeň natiahol Pavla Kováča strelou spoza šestnástky, ale nepripísal si na svoje konto druhý gól v zápase. V 86. min dokumentoval streleckú smolu Jakubko, keď si nabehol na loptu od Plevu, ale mieril tesne vedľa. Víťazstvo Dukly však bolo zaslúžené.

Štefan Zaťko (tréner B. Bystrice): "Stavili sme na dôraz, agresivitu, a to nám prinieslo úspech. Mrzí ma, že sme nepridali ešte jeden či dva góly, lebo moje mužstvo si vypracovalo v ofenzíve veľa gólových príležitostí. Verím, že nám to už začne padať, aby sme sa nemuseli do poslednej minúty strachovať o víťazstvo. Podali sme dnes kvalitný výkon v určitých fázach hry. Škoda, že sme niektoré akcie nedotiahli do konca. Verím, že ešte ukážeme lepšiu futbalovú tvár."
Peter Gergely (tréner Dubnice): "Banská Bystrica vyhrala úplne zaslúžene, pretože mala veľa gólových príležitostí. My sme vstúpili aktívne do zápasu, v úvodnej štvrťhodine sme mali nejaké šance, bolo to otvorené. Potom sme však začali strácať lopty v strede ihriska a začali sme prehrávať osobne súboje. Po vedúcom góle sa domáci futbalisti upokojili a s prehľadom dotiahli zápas do víťazného konca. Bolo to o súbojoch, my sme ich prehrávali a musím povedať, že to bol aj náš najslabší výkon na jar."

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava 0:0

ŽK: 7. Kostelný, 23. Jurč, 77. J. Maslo - 70. Ľ. Hanzel, rozhodovali: Chmura - Chládek, Benko, 1531 divákov

Ružomberok: P. Penksa - Jurč (69. Gallo) - J. Maslo, Kostelný, P. Maslo - Bielák - Ivan Kotora (75. Pilár), A. Sloboda, Hoferica - A. Lovás (62. T. Chovanec), J. Chovanec
Trnava: Raška - P. Čarnota, Kaprálik, P. Gross, Ľ. Hanzel - M. Kaščák - Bicák (81. L. Kováč), Higor de Sales Coimbra, R. Procházka, Machovec - Tomaček (89. Ľ. Bernáth)

Pod Čebraťom sa hralo dlho bez šancí a zaujímavejších momentov. V 28. min hľadisko konečne spozornelo, keď Lovás vnikol do malého obdĺžnika hostí, ale zľakol sa ponúknutej príležitosti. Po polhodine hry si s prudkým trestným kopom trnavského Tomačeka z 20 metrov poradil domáci gólman Pavol Penksa, vzápätí na druhej strane Ján Chovanec zblízka trafil len do trnavského brankára Rašku. V závere prvého dejstva sa po ľavej strane uvoľnil Hoferica, prihral J. Chovancovi, ktorý však z dobrej pozície zakončil málo dôrazne.
Päť minút po zmene strán sa zrodila najväčšia šanca zápasu, krásna ďalekonosná strela J. Chovanca však skončila iba na brvne trnavskej bránky. V 55. min zvnútra ružomberskej šestnástky vyslal prízemnú strelu Machovec a Penksa s ňou mal veľké problémy. V ďalších fázach sa hralo väčšinou na polovici Spartaka, ale ružomberská snaha spravidla končila ešte pred pokutovým územím. Priebeh stretnutia len potvrdzoval, že najbolestivejším miestom v hre Liptákov je pretrvávajúce žalostné zakončovanie. V 73. min sa domácim naskytla ďalšia príležitosť. Po odrazenej lopte pálil z prvej agilný J. Chovanec, ale Raška loptu reflexívne vyrazil. Ružomberčania veľmi túžiaci po víťazstve zovreli súpera pred jeho bránkou, trnavská obrana však stála na pevných nohách. Ružomberok bol najmä v druhom polčase lepším tímom, z tohto pohľadu je remíza ziskom pre Spartak.

Goran Milojevič (tréner Ružomberka): "Som spokojný s hrou, nie však s výsledkom. Neviem prečo, ale zo súpera sme mali až priveľký rešpekt. Vypracovali sme si dve - tri šance, no gól sme opäť nedali. Chceli sme zvíťaziť, ale napokon to beriem tak, že pre nás je dobrý každý bod."
Dušan Radolský (tréner Trnavy): "Dnes to bolo z našej strany predovšetkým o bojovnosti. A práve vďaka nej sme získali bod. Domáci nás väčšinu zápasu zatlačili, my sme sa skôr bránili, no v defenzíve sme obstáli."