4.5.2024
Európska liga: Škrtel do osemfinále, Hamšíkov gól nestačil

Zdroj: TASR - EL, Liverpool-Sparta Praha

Futbalisti anglického klubu FC Liverpool potvrdili úlohu papierových favoritov a postúpili cez pražskú Spartu do osemfinále Európskej ligy.

Po bezgólovej remíze na Letnej zvíťazili "The Reds" v odvete 1/16-finále nad českým majstrom 1:0. Víťazný gól strelil v 86. minúte holandský krídelník Dirk Kuyt. Slovenský stopér Liverpoolu Martin Škrtel nastúpil v 85. minúte namiesto dánskeho beka Daniela Aggera.

Glasgow Rangers, v drese ktorého hral od 72. minúty stredopoliar Vladimír Weiss, si v hodine dvanástej vybojoval postup cez Sporting Lisabon. Po domácom výsledku 1:1 remizovali "jazdci" v odvete 2:2 a vďaka dvom streleným gólom na pôde súpera idú ďalej. O postupe škótskeho mužstva rozhodol v nadstavenom čase Edu. Líder francúzskej Ligue 1 Lille prehral na pôde PSV Eindhoven 1:3 a keďže pred týždňom doma iba remizoval 2:2, vypadol.

Ani gól slovenského futbalového reprezentanta Mareka Hamšíka nepomohol Neapolu k postupu medzi najlepšiu šestnástku Európskej ligy 2011. Taliansky tím uhral v prvom zápase s Villarrealom bezgólovú remízu, ale na pôde španielskeho tímu prehral 1:2.

Neapol mal pritom ideálny začiatok, keď Hamšík už v 18. minúte rozvlnil sieť. Dvadsaťtriročný stredopoliar si výborne nabehol na center Lavezziho a hlavou poslal loptu do siete. Do polčasu však domáci gólmi Nilmara a Rossiho otočili stav vo svoj prospech.

Úlohu favorita splnili hráči Manchestru City, ktorí na domácom štadióne zvíťazili nad gréckym Arisom Solún rozdielom triedy 3:0 a po remíze 0:0 v prvom súboji postúpili do osemfinále. Základ ich úspechu položil už v úvode prvého polčasu bosniansky kanonier Edin Džeko, ktorý v rozpätí piatich minút strelil dva góly a konečné skóre uzatvoril v 75. minúte Toure. Do ďalšej fázy prešlo suverénne aj Dynamo Kyjev. Ukrajinci v prvom zápase vyhrali nad Besiktasom vysoko 4:1 a doma zdolali istanbulský klub dokonca 4:0. Bez problémov pokračuje aj Ajax Amsterdam, ktorý v odvete zdolal Anderlecht Brusel 2:0 a celkovým skóre 5:0 si zaistil miestenku v osemfinále. Futbalisti Sportingu Braga dokázali zmazať jednogólové manko z úvodného zápasu a na domácej pôde vyradili Lech Poznaň, keď triumfovali 2:0.

EL, 1/16 finále - 2. zápasy:

Zenit Petrohrad - Young Boys Bern 3:1 (1:1)
Góly: 41. Lazovič, 52. Semak, 76. Širokov - 21. Jemal, prvý zápas: 1:2, postupuje Zenit

Bayer Leverkusen - Metalist Charkov 2:0 (0:0)
Góly: 47. Rolfes, 70. Ballack, prvý zápas: 4:0, postupuje Leverkusen

FC Liverpool - Sparta Praha 1:0 (0:0)
Gól: 86. Kuyt, M. Škrtel nastúpil v 85. minúte (Liverpool), prvý zápas: 0:0, postupuje Liverpool

PSV Eindhoven - OSC Lille 3:1 (0:1)
Góly: 55. Dzsudzsák, 67. Lens, 73. Marcelo - 23. Frau, ČK: 62. Frau (Lille), prvý zápas: 2:2, postupuje Eindhoven

Spartak Moskva - FC Bazilej 1:1 (0:1)
Góly: 90. McGeady - 15. Chipperfield, prvý zápas: 3:2, postupuje Spartak Moskva

Sporting Lisabon - Glasgow Rangers 2:2 (1:1)
Góly: 42. Mendes, 83. Djalo - 20. Diouf, 90.+2 Edu, V. Weiss hral od 72. minúty (Gl. Rangers), prvý zápas: 1:1, postupuje Glasgow Rangers

VfB Stuttgart - Benfica Lisabon 0:2 (0:1)
Góly: 31. Salvio, 78. Cardozo, ČK: 90. Kuzmanovič (VfB), prvý zápas 1:2, postupuje Benfica

Ajax Amsterdam - Anderlecht Brusel 2:0 (2:0)
Góly: 11. a 17. Sulejmani, prvý zápas 3:0, postupuje Ajax

Dynamo Kyjev - Besiktas Istanbul 4:0 (1:0)
Góly: 3. Vukojevič, 55. Jarmolenko, 64. Gusev, 74. Ševčenko, prvý zápas 4:1, postupuje Kyjev

FC Villarreal - SSC Neapol 2:1 (2:1)
Góly: 42. Nilmar, 45.+1 Rossi - 18. Hamšík, Hamšík odohral za hostí celý zápas a v 18. minúte skóroval, prvý zápas 0:0, postupuje Villarreal

Twente Enschede - Rubin Kazaň 2:2 (1:2)
Góly: 45. Janssen, 47. Douglas - 22. Ansaldi, 24. Noboa, prvý zápas 2:0, postupuje Twente