25.4.2024
Japonsko štvrtýkrát získalo Ázijský pohár

Zdroj: TASR - Japonsko víťazom Ázijského pohára

Víťazom Ázijského pohára sa po štvrtý raz stali futbalisti Japonska, ktorí v sobotňajšom finále v katarskej Dauhe zdolali Austráliu 1:0 po predĺžení.

Jediný gól duelu zaznamenal na Khalifa Stadium v 109. minúte po dvanástich minútach na ihrisku náhradník Tadanari Lee.

Lee rozhodol o osude finále presným volejom z približne 10 metrov, keď mu obrana súpera nechala trestuhodne veľa času na ideálnu strelu ľavou nohou, na ktorú brankár Mark Schwarzer nestačil zareagovať. Pre 25-ročného útočníka to bol vôbec prvý reprezentačný gól. Tréner Japonska Alberto Zaccheroni po zápase neskrýval radosť. "Celý turnaj sme odohrali s veľkou odvahou a každým zápasom sme sa zlepšovali. Máme veľmi mladý tím. Náhradníci odviedli skvelú prácu, čo aj v tomto zápase dokázal Lee," uviedol taliansky kormidelník.

Najužitočnejším hráčom turnaja sa stal japonský stredopoliar Keisuke Honda.