19.4.2024
Slovan deklasoval DAC 4:0, Trnava vyhrala v Moravciach

14.kolo, DAC-Slovan 0:4

Už v 1. min v čistej šanci zastavil Nlenda postranný rozhodca Kiško, keď ho pred brankárom "belasých" Bičíkom videl v ofsajde. V 8. min Slovák umnou pätičkou nabil Obžerovi a jeho volej spoza šestnástky opečiatkoval brvno. V 17. min zakročila na prvý pohľad nepochopiteľným spôsobom jedna z prítomných policajných zásahových jednotiek na sektor, kde sa zdržiavali väčšinou prívrženci DAC-u prichádzajúci z Maďarska. Vzápätí lietali na ihrisko zo sektora Slovanu petardy, svetlice a dymovnice, takže hlavný rozhodca musel prerušiť zápas, kým sa emócie utíšia. O chvíľu sa nad štadiónom objavil červený vrtuľník rýchlej záchrannej služby, ktorý prišiel po jedného z troch vážne zranených fanúšikov, ďalších 20 ošetrovali zdravotníci. Po takmer 20 minútach sa pokračovalo v hre. Najprv Boyovu jedovatú bombu Bičík vyrazil na roh a po Regedeiho priamom kope Nlendova nepresná dorážka skončila tesne vedľa pravej žrde bránky hostí. Dve minúty pred polčasovou prestávkou Slovákov priamy kop Valachovič umne hlavou posunul za seba a nikým nekrytý Hanek sa pred Novotom zorientoval a zachoval ako skvelý strelec a otvoril skóre.
Po tom, ako v 56. min Serranova dvojnásobne tečovaná strela skončila za chrbtom bezmocného domáceho gólmana a hostia tým zvýšili na 2:0, sa začal slovanistický koncert. DAC sa zložil kompletne v 77. min, keď Obžera obišiel Pinteho, prihral voľnému Masarykovi, ktorý poľahky skóroval do opustenej domácej svätyne. V závere mohol Slovan ešte výraznejším spôsobom vylepšiť skóre, keď sa mu zo štyroch tutoviek podarilo skórovať iba raz - Angelovičov center poslal pod brvno Černák - 4:0. V úplnom závere sa o kozmetickú úpravu skóre snažil domáci Nlend, ale dvakrát tesne minul Bičíkovu bránu.

DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava 0:4 (0:1)
Góly: 43. Hanek, 56. Serrano, 77. Masaryk, 81. Černák, ŽK: 44. Boya, 49. Abena - 76. Obžera, rozhodovali: Vlk - Slyško, Kéry, 6100 divákov

Dunajská Streda: Ján Novota - Adiaba, Pinte, K. Németh, Caha - Regedei, Abena (65. Landerl), Boya, Moughfire (28. Hassan) - Osei Opoku (46. Dragičevič), Nlend
Slovan: Bičík - Dobrotka, Valachovič, Hanek, Breznaník - Obžera, Serrano, Černák, Slovák (70. Angelovič) - Halenár (85. Botelho Gaúcho), Masaryk (82. Ľ. Meszároš)

FC ViOn Zlaté Moravce - Spartak Trnava 0:1 (0:1)
Gól: 7. M. Hruška, ŽK: 24. Peter Farkaš, 55. A. Candrák, 59. Jiří Liška, 88. klabal - 52. Devátý, 90. Kralj, rozhodovali: Pavlík - Ružbarský, Bóllo, 3962 divákov

Zl. Moravce: Bolek - A. Candrák (58. B. Bajza), Klabal, Peter Farkaš, Ujlaky - Ondrejka (75. Hözl), Náther, Kuračka, Jiří Liška - Bakongolia, Salomon Wisdom (11. Kožiak)
Trnava: Kralj - Lukáš Došek (46. Jakubička), Amdy Gueye, Doležaj, Ľ. Hanzel - Devátý (64. R. Procházka), Kopúnek, Jelenkovič, M. Hruška - Kožuch (75. Hlavatovič), Ľ. Bernáth

V skvelej futbalovej kulise sa hral od úvodu obojstranne otvorený futbal. Spartak išiel do vedenia už v 7. min, keď Hruška dostal nezištnú prihrávku za obranu a zoči-voči Bolekovi nezaváhal. V 20. min z dobrých 25 metrov napriahol Jelenkovič, ale domáci gólman jeho strelu kryl. Prebiehala 22. min, Devátý z 20 metrov vyslal prudkú strelu, ktorú Bolek vyrazil, aby následnú strelu Amdyho Gueyeho domáci obrancovia odvrátili na rohový kop. V nadstavenom čase prvého dejstva Ujlaky vybojoval loptu na stredovom kruhu, posunul na Kožiaka, ktorý našiel Bakongoliu. Jeho strelu však Kralj kryl. Obraz hry sa nezmenil ani po zmene strán. V 49. min sa Bernáth ocitol v čistej príležitosti pred Bolekom, ten však skvele zachránil. Po hodine hry domáci vsadili všetko na jednu kartu s úmyslom vyrovnať. Prišla 63. min, keď sa do otvorenej obrany rútili štyria Trnavčania, ale Jelenkovič v čistej šanci netrafil bránku. V 65. min po priamom kope Ujlakyho vznikol veľký závar v malom vápne, ale Bakongolia ani z jedného kroka neposlal loptu do siete. Identická situácia prišla vzápätí, keď Bakongolia poslal loptu do päťky, ale Liška zblízka nedal. V 75. min mohol vedenie Spartaka poistiť Bernáth, no v čistej pozícii mieril vedľa. Keď ani záverečné úsilie Zlatomoravčanov vyrovnanie neprinieslo, z tesného víťazstva sa tešili hostia.

Ľubomír Moravčík
(tréner Zlatých Moraviec): "Pred zápasom by som bral aj remízu. Škoda, že sa nám v druhom polčase nepodarilo vyrovnať, pretože na ten bod sme skutočne siahali."

Karol Pecze
(tréner Trnavy): "Stretnutie bolo veľmi zaujímavé a dramatické, lebo výsledok bol až do konca na vážkach. Prvý polčas sme hrali to, čo sme chceli. Po prestávke sme zahodili obrovské príležitosti a súper nás mohol za to potrestať. Cieľ, ktorým bolo v tomto stretnutí víťazstvo, sme napokon splnili."

Dukla Banská Bystrica - MFK Ružomberok 0:2 (0:0)
Góly: 56. Bakoš, 73. Mašek, ŽK: 11. Miroslav Tóth - 8. Peter Majerník, 50. Vajda, rozhodovali: Tomčík - Sluk, Benko, 1876 divákov

B. Bystrica: J. Ďurčo - Janečka (61. Gottwald), Debnár, Poljovka, M. Pančík ml. - Pečovský - Miroslav Tóth, Bruško (46. Vajda, 69. Adámik), V. Gajdoš, T. Pančík - Ľ. Vyskoč
Ružomberok: Hajdúch - Siva, J. Maslo, Peter Majerník, Palát - P. Maslo (79. I. Hodúr), Sivčevič - Božok, Kucka, Zošák (89. Ďubek) - M. Bakoš (58. Mašek)

Pod Urpínom sa hral od začiatku zápasu nudný futbal s minimom šancí. Útočnejší boli hostia, ktorí hrozili najmä zo štandardných situácií. Po štvrťhodine hry rohový kop Bakoša našiel Paláta, ktorý hlavou mieril vedľa. Dukla mohla kontrovať Pečovským, ktorý sa odhodlal k strele z dvadsiatich metrov, no lopta išla po zemi taktiež vedľa žrde hosťujúcej bránky. Bakoš zahrával väčšinu štandardiek MFK. Po jednej z nich našiel centrom v pokutovom území Sivu, ktorý hlavičkoval tesne vedľa. Banskobystričania predviedli peknú akciu po ľavej strane. Tomáš Pančík vysunul svojho bratranca Michala Pančíka, ktorý sa dostal s loptou do šestnástky, ale mieril nepresne k vzdialenejšej žrdi. Pred koncom polčasu mohol zmeniť skóre stopér hostí Ján Maslo. Jeho strela z priameho kopu z dvadsiatich metrov skončila s prispením teču banskobystrickej defenzívy tesne nad brvnom. Na začiatku druhého polčasu futbalisti Dukly naznačili svižnejšiu hru. Dostali sa aj do šance, keď T. Pančík poslal center do ohňa. Janečka loptu posunul Pečovskému, ktorý z hranice šestnástky mieril tesne vedľa. Potom však prišli kvalitné štandardky Zošáka. V 56. min takmer z polovice ihriska centroval loptu do pokutového územia, kde najvyššie vyskočil Bakoš, ktorý aj napriek nedoliečenému zraneniu poslal loptu hlavou pod brvno - 0:1. O tri minúty neskôr zahrával Božok rohový kop a efektne zakončoval Ján Maslo, avšak nemieril presne. V 73. min vyšiel Zošákovi aj ďalší center zo štandardnej situácie. Tentoraz poslal loptu od postrannej čiary približne zo štyridsiatich metrov a v šestnástke sa hlavou presadil striedajúci Mašek. Domáci sa nezmohli na odpoveď. Zmeniť skóre mohli iba v 80. min po Gajdošových rohoch. M. Pančík mieril iba do nôh Hajdúcha a Gottwald hlavičkoval vedľa. Fanúšikovia vyprevadili domácich futbalistov po zápase piskotom.

Anton Jánoš
(tréner Bynskej Bystrice): "Bol to zápas o dvoch závažných chybách. Súper neinkasoval a naša obranná formácia mala na štandardné gólové situácie reagovať úplne inak. V zápase sme si vytvorili málo šancí. Ružomberčania boli pohyblivejší a futbalovejší. My sme im k tomu dopomohli našou slabou hrou. Výkon chlapcov si preberieme v pondelok s vedením a majiteľom klubu. O trestoch hovoriť nechcem, musím sa z toho vyspať, ak vôbec spať budem."

Michal Bílek
(tréner Ružomberka): "Vedeli sme že nebude jednoduché presadiť sa v Banskej Bystrici. Jej hra je postavená na poctivej dezenzíve, nedostávali sme sa cez obranný val, ktorý domáci vytvorili. Hráčom som prízvukoval, aby boli trpezliví, že príležitosti prídu a to sa aj potvrdilo. Moji zverenci siahli na dno síl, hrali spoľahlivo až do konca. Je to naše prvé víťazstvo na súperovom ihrisku v tejto sezóne a je podľa mňa aj zaslúžené."

MFK Dubnica - MFK Košice 3:1 (1:0)
Góly: 32. T. Zápotoka, 55. Porázik, 58. J. Zápotoka - 49. Milinkovič, ŽK: 24. Pleva, 25. Jánošík, 26. Nosek, 89. Porázik (všetci Dubnica), ČK: 28. Jánošík za faul - 25. Viazanko za faula, rozhodovali: P. Hrčka - T. Somoláni, Csabay, 1935 divákov

Dubnica: R. Zajac - I. Obert, Jánošík, Nosek, Pleva - T. Zápotoka (75. M. Kuzma), Držík, J. Zápotoka (90. J. Vavrík), Grendel (68. Chmelík) - Seye, Porázik
Košice: Pulen - Školník, Kaminský (22. K. Kuzma), Džogan, Smrek - R. Cicman - Viazanko, Kolbas (63. L. Janič), N. Matič, Milinkovič (79. Škutka) - J. Novák

Domáci vedeli, že proti silným Košiciam musia vyvinúť mimoriadne úsilie. Zápas sa začal v opatrnejšom tempe. Medzi 24. a 28. min rozhodca napomínal troch hráčov žltými kartami a hosťujúceho Viazanka a domáceho Jánošíka po fauloch na protihráčov vylúčil. Na hernom prejave to neubralo ani na jednej strane. V 32. min sa blysol akciou Seye, predĺžil na Grendela, ten našiel T. Zápotoku, ktorého zakončenie znamenalo prvý gól zápasu - 1:0. Minútu pred koncom prvého polčasu spálil tutovku Grendel. Dostal sa príliš blízko k Pulenovi, ktorý pri odvracaní lopty nezaváhal. Keď Porázik nepremenil v úvode druhej polovice hry ponúkanú šancu, udreli hostia. O vyrovnanie sa postaral v 49. min Milinkovič. Domáci prebrali taktovku zápasu do svojich rúk v 55. min. J. Zápotoka vystrelil a odrazenú loptu šikovne podvihol Porázik a preloboval hosťujúceho gólmana. O tri minúty sa tešili Dubničania opäť. Využili výhodu za faul na T. Zápotoku, skóroval mladší z bratskej dvojice - Ján. Dvojgólový rozdiel dával Dubnici nádej na výhru. Veľa šancí si už hráči na oboch stranách pred koncom stretnutia nevytvorili. Sily im po vylúčeniach ubúdali. V 88. min Ján Novák síce dobre namieril, ale R. Zajac bol pripravený. Skóre sa už do konca duelu nemenilo. Dubnica zvíťazila nad Košicami 3:1.

Peter Gergely
(tréner Dubnice): "Po štyroch prehrách v lige a jednej v Slovenskom pohári sme sa potrebovali chytiť hlavne výsledkovo. Vedeli sme, že budeme hrať proti konsolidovanému mužstvu zo špice tabuľky. Košičania to na trávniku predviedli veľkým sebavedomím. Zápas ovplyvnili vylúčenia, našťastie sme dali rýchlo gól. Súper však v úvode druhej polovice znenazdajky vyrovnal. Potom sme skórovali už iba my a celý priebeh sme zvládli. Získali sme vytúžené víťazstvo."

Ján Kozák
(tréner Košíc): "Dnes som videl hrať veľa talentovaných hráčov, ktorí už v mladom veku vedia z futbalu veľa, čo je pozitívne a to ma pri futbale drží. Celý posledný mesiac sme neprehrali súťažné stretnutie. Všetky štyri skončili remízou. Teraz sme prehrali, lebo súper dal góly. Budeme s našimi hráčmi ďalej pracovať a veríme v ďalšie úspechy."

Artmedia Petržalka - FC Nitra 1:1 (1:1)
Góly: 30. J. Kozák ml. (z 11 m) - 41. Rák, ŽK: 8. Dosoudil - 85. Harbuľák, rozhodovali: Samotný - Balko, Palušák, 212 divákov

Artmedia: Kamenár - Velický, Dosoudil, Pavol Farkaš, Burák (77. Partik Mráz) - Czinege, Guédé - Pavol Ďurica (80. Mikulič), J. Kozák ml., Szabó (70. Piroska) - Zb. Pospěch
Nitra: Hroššo - Harbuľák, Čeman, Štajer, Karlík - Martin Tóth, Sailer - Liluašvili (61. Racko), Barčík, Kolár (72. S. Bališ) - Rák (84. M. Babic)

Od úvodných minút mal v Senci pred vôbec najnižšou ligovou návštevou v aktuálnej sezóne (212 divákov) viac z hry úradujúci majster. V 10. min prvýkrát ohrozil nitriansku bránku Velický, Hroššo nemusel zasahovať. Potom sa po Kozákovej typickej prihrávke rútil Pavol Ďurica sám na Hrošša, no netrafil medzi tri žrde. Na druhej strane v 20. min poslal kapitán hostí Štajer svoj priamy kop tesne nad. Vzápätí unikli po krídlach Burák aj Ďurica, ich centre však nenašli adresátov. Prvý dôležitý okamih úvodného dejstva prišiel v 29. min, keď po súboji Dosoudila so Sailerom domáci obranca spadol a hlavný arbiter ukázal na biely bod. Následný pokutový kop bezpečne premenil kapitán Kozák a načal druhú päťdesiatku svojich ligových gólov. Nitranom sa ešte do prestávky podarilo vyrovnať na 1:1, keď v 41. min po ich treťom rohovom kope prekonal Kamenára z bezprostrednej blízkosti hlavou kanonier Rák. Išlo vôbec o prvú strelu hostí do priestoru petržalskej bránky. Po zmene strán boli hostia mierne aktívnejší, no do vyložených príležitostí sa dlho nedostávali. V 61. min vystrašil Kamenára strelou tesne vedľa pravej žrde Barčík. O päť minút neskôr sa do sľubnej šance dostával Rák, záchrannú brzdu zatiahol Pavol Farkaš. V 72. min prenikol za hosťujúcu obranu Pospěch, ľavačkou však netrafil dobre loptu. Osem minút pred koncom mal po Barčíkovej "uličke" možnosť rozhodnúť Rák, no trafil len do pravej žrde. Hneď o niekoľko desiatok sekúnd sa na druhej ocitol v dobrej pozícii Guédé, ale tiež netrafil. V záverečných minútach sa obe mužstvá snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, no ani jednému z nich sa to nepodarilo. Artmedia po remíze 1:1 má aj naďalej na svojom konte len jedno domáce víťazstvo.

Michal Hipp (tréner Artmedie): "Príprava na tento zápas nebola podľa mojich predstáv, pretože počas týždňa si okrem predchádzajúcich maródov privodili zranenia aj Oravec a Piroska. Začali sme aktívne, vytvorili sme si tlak a šance. Naša prevaha logicky vyústila do vedúceho gólu. Po ňom sa však začal presadzovať aj súper a po rohovom kope a našej hrubej taktickej chybe vyrovnal. Keďže v druhom polčase ani jedno z mužstiev nestrelilo gól, zrodila sa logicky remíza."

Ján Ilavský (tréner Nitry): "Bol to bojovný a vyrovnaný zápas. Obe mužstvá sa snažili strhnúť vedenie na svoju stranu a keďže sa to ani jednému nepodarilo, remíza je spravodlivá. Chlapci siahli na dno svojich síl, dobre dodržiavali taktické pokyny. Za výkon, ktorý predviedli, si zaslúžia pochvalu. Verím, že od tohto duelu sa pozitívne odrazíme do ďalších zápasov."

Aktuálna tabuľka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže - Corgoň ligy 2008/2009 po sobotňajších zápasoch 14. kola:

1. Slovan Bratislava 14 9 3 2 29:11 30

2. MŠK Žilina 13 8 3 2 25:7 27

3. Spartak Trnava 14 7 5 2 18:10 26

4. MFK Košice 14 7 4 3 22:18 25

5. MFK Ružomberok 14 5 5 4 18:13 20

6. DAC Dunajská Streda 14 5 4 5 17:18 19

7. 1. FC Tatran Prešov 13 5 2 6 16:25 17

8. MFK Dubnica 14 4 2 8 19:23 14