28.3.2024
Bystričania dali gól a hneď vyhrali

Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 5. kola

MFK Ružomberok - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2 (2:1)
Góly: 33. M. Bakoš, 42. Kucka - 6. a 90. Kweuke, ŽK: 32. Abena, 33. Boya (obaja D. Streda), rozhodovali: Richtárik - Laskovský, Benko, 3124 divákov
Ružomberok: Hajdúch - P. Maslo, J. Maslo, Peter Majerník, Jurč - Zošák (77. Macko), Kucka, I. Hodúr, Božok - M. Bakoš (87. Lačný), Mašek
Dunajská Streda: Ján Novota - Regedei (87. Vasas), Adiaba, K. Németh, Gerich - Plantič (70. Osei Opoku), Matej Kováč (62. Hassan), Boya, Moughfire - Kweuke, Abena
Už po pár sekundách hry sa v gólovej pozícii ocitol domáci Božok, zblízka však mieril nepresne. Ružomberské ofenzívne chute pokračovali aj ďalej a pred Novotom bolo často rušno. V 6. min nečakane udrelo na druhej strane. Kweuke sa v strede ihriska poľahky zbavil Majerníka a strelou z hranice šestnástky prekvapil Hajdúcha - 0:1. Domáci boli blízko k vyrovnaniu v 17. min, no Hodúrov pokus stihol odkopom odvrátiť Kováč. O chvíľu neskôr mohli hostia svoje vedenie zvýšiť, Abenova technická strela letela len niekoľko centimetrov vedľa ľavej žrde. Ružomberčania aj potom pokračovali v úsilí skorigovať skóre. Kuckovu strelu obrana DAC ešte odvrátila, Bakošovmu krížnemu pokusu v 33. min však už nezabránilo nič na ceste do siete - 1:1. V 42. min našiel trestný kop Bakoša presne hlavu Kucku, ktorý nedal Novotovi najmenšiu šancu - 2:1.
V nasadenom trende pokračovali Liptáci aj po zmene strán. V 47. min sa do nebezpečnej pozície dostal Bakoš, loptu však dobre netrafil. Ďalšie fázy stretnutia mali v zásade rovnaký obraz - Ružomberok útočil, kým Dunajská Streda sa na jeho polovicu dostávala len sporadicky. Keď sa už zdalo, že domáci získajú tri body a pripíšu si
druhé víťazstvo v aktuálnej sezóne, tak hostia vyrovnali. V 90. min po priamom kope Moughfira, Kweukeho hlavičku Hajdúch najskôr vyrazil, ale na dorážku toho istého hráča bol prikrátky - 2:2.

Michal Bílek (tréner Ružomberka): "Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu. Hrali sme to, čo sme si predsavzali. Náš tlak v I. polčase bol výrazný, vypracovali sme si aj dostatok príležitostí. Škoda, nevyužitej šance Bakoša v 62. min. Potom sa súper zlepšil a niekoľkokrát ohrozil našu bránku. Remíza je pre nás sklamaním, chceli sme bodovať naplno.
Michal Kuruc (asistent trénera D. Stredy): "Sme radi, že sme získali cenný bod. Duel sme začali nervóznejšie, potom sme sa upokojili a hrali celkom dobre. V I. polčase boli domáci aktívnejší a zaslúžene viedli. Po zmene strán sme sa zlepšili a v závere sa nám aj s prispením šťastia podarilo vyrovnať."

MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 2:1 (2:0)
Góly: 32. a 45. Kolbas (oba z pok. kopu) - 87. Ščepko, ŽK: 47. Milinkovič (Košice), rozhodovali: Šuniar - Sluk, Brendza, 2540 divákov
Košice: Putnocký - Školník, Kaminský, Džogan, Smrek - R. Cicman (77. Škutka), Kolbas, N. Matič - Viazanko (61. Serečin), Milinkovič (61. K. Kuzma), J. Novák
Zlaté Moravce: Bolek - Peter Farkaš (74. Žembera), B. Bajza, Mores, Klabal - Ondrejka, Kuračka, Náther (85. Hözl), Minarčík - Candrák, Ščepko
Košičania sa aj naďalej vezú na víťaznej vlne. Zvíťazili aj v piatom stretnutí v rade, tentokrát doma zdolali Zlaté Moravce. Hostia im situáciu veľmi uľahčili. Počas celého stretnutia si vypracovali len jednu vážnejšiu príležitosť, ktorú v závere duelu aj premeneili. Domáci sa mohli ujať vedenia už v 6. min, keď sa k odrazenej lopte dostal Kaminský, no zblízka nedokázal prekonať hosťujúceho brankára. Po štvrťhodine hry našiel Viazanko centrovanou loptou Nováka, jeho hlavička len tesne minula spojnicu Bolekovej svätyne. Ľavá obrana Zlatomoravčanov horela počas celého zápasu. Najmä Viazanko si na ľavej strane robil, čo chcel. Tak aj padli oba góly v prvom polčase, keď sa Viazanko v priebehu troch minút nebojácne prebil do pokutového územia. Najprv v 41. min Farkaš a vzápätí v 43. min aj Bajza ho zastavili len za cenu nedovoleného zákroku. Oba pokutové kopy Kolbas s prehľadom premenil. Po zmene strán sa obraz hry nezmenil. Košičania mali jednoznačne navrch. Hostia sa k šestnástke dostávali len sporadicky. Košičania neustále ohrozovali bránku hostí. Milinkovičov strieľaný center nenašiel adresáta. Nepresadil sa ani Novák, ktorý išiel sám na Boleka, ale ten skvele zasiahol. Tri minúty pred koncom sa hosťom podarila rýchla akcia, na konci ktorej bol Ščepko a v závere zdramatizoval koncovku stretnutia. Košičania si však už víťazstvo nenechali ujsť.

Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Zaslúžene sme vyhrali, v stretnutí sme boli lepším mužstvom. Na každé víťazstvo sa však musíme stále viac narobiť. Súper ma prekvapil svojou bojovnosťou, jeho hráči išli naplno až do poslednej minúty zápasu. My sme mali dosť šancí na to, aby sme zvíťazili aj vyšším gólovým rozdielom."
Ľubomír Moravčík (tréner Zlatých Moraviec): "Gratulujem Košiciam nielen k víťazstvu, ale aj k pätnástim bodom. Majú technicky vyspelejšie mužstvo a to bol najväčší rozdiel v dnešnom stretnutí medzi oboma tímami. Moji hráči sa nevzdávali, bojovali až do konca a v závere duelu sa im podarilo aj skórovať. Ich prístup v tomto stretnutí si veľmi vážim.

Dukla Banská Bystrica - MFK Dubnica 1:0 (0:0)
Gól: 65. M. Ďuriš, ŽK: 23. Adámik, 45. Poljovka, 68. M. Pančík ml. - 22. Zapalač, rozhodovali: Fajčík - Kubačka, E. Weiss, 2184 divákov
B. Bystrica: Boroš - Ľ. Vyskoč, Adámik, Poljovka, Kotrys - M. Pančík ml., Pečovský, Bruško, Hučko (35. T. Pančík, 81. M. Filo ml.) - Gottwald, M. Ďuriš
Dubnica: R. Zajac - I. Obert, Jánošík, Nosek, Pleva - Držík - T. Zápotoka (83. Ľupták), J. Zápotoka (72. Grendel), Zapalač (63. Kiška) - M. Kuzma, Porázik
V úvodných minútach naznačili hostia, že budú hrať v Banskej Bystrici aktívne dopredu, no do šance sa ako prví dostali domáci. Bruško zahrával z pravej strany priamy kop z 20 m, center poslal k vzdialenejšej žrdi, pri ktorej sa proti Adámikovi zaskvel sa brankár Zajac. Dubničania hrozili kontrami. V 20. min poslal z pravej strany Porázik loptu do šestnástky, na ktorú si nabehol Zapalač, no ani hosťujúci ofenzívny stredopoliar sa nepresadil. Hráčom oboch tímov snahu uprieť nemožno, no viazli prihrávky a chýbalo potrebné futbalové umenie. V 45. min mohla Dukla skórovať po štandardnej situácii. Z 25 m vypálil Poljovka do protihráča, od ktorého sa lopta odrazila k Bruškovi a ten spoza šestnástky namieril pod brvno. Zajac však Dubnicu podržal.
Aj v druhom polčase predviedol gólman hostí niekoľko pekných zákrokov. V 56. min sa neuspel Gottwald, o štyri minúty neskôr mieril Bruško z 30 metrov pod brvno, no Zajac loptu vytlačil na roh. Exbystričan kapituloval v 65. min po peknej prízemnej strele Ďuriša spoza šestnástky k žrdi - 1:0. Vzápätí sa zrodila najväčšia šanca hostí, štandardku zahrával Porázik, za múrom našiel Kišku, ktorý sa sám rútil na Boroša, ale brankár B. Bystrice predviedol perfektný zákrok nohami. V 75. min pohrozila Dukla, Bruško odcentroval z rohového kopu na bližšiu žrď a po hlavičke Gottwalda lopta lízala konštrukciu svätyne. Dubničania sa snažili vyrovnať. Kuzmovej prihrávke z pravej strany na nabiehajúceho Kišku chýbali milimetre, pri lopte bol skôr Boroš. V 80. min mohla Banská Bystrica vyťažiť zo štandardnej situácie, priamy kop zahrával Bruško, odrazená lopta išla tesne vedľa žrde. V závere zápasu ešte hostia vyvinuli aktivitu, ktorá však nepriniesla výraznejšiu šancu.

Štefan Horný (tréner Banskej Bystrice): "Konečne gól, konečne body. Je to o psychike, chýbalo nám šťastie, no dnes sme si vypracovali dostatok šancí a jednu z nich sme aj dokázali premeniť. Neviem, čo by sa stalo, ak by sme ten gól nedali. Musím poďakovať mojim hráčom, najmä strelcovi Ďurišovi, ktorý podal veľmi dobrý výkon. Dubničania hrozili brejkmi, mali ťažký zápas s Ružomberkom v nohách a podobne hrali aj v Bystrici. My sme však hrali ofenzívne a som rád, že máme na svojom konte prvé víťazstvo. Strelca gólu neminie sladká odmena."
Peter Gergely (tréner Dubnice): "Videli sme zaujímavý zápas. Počítali sme s tým, že domáci budú nervózni, ale Dukla má svoju kvalitu a dnes ju ukázala. Vedeli sme aj to, že séria bez gólu nemôže trvať večne. Mali viac šancí a dali aj gól, my sme naše príležitosti zahodili. Ak nedáme vonku gól, tak nemôžeme bodovať. Mrzí ma, že sme nezvládli predovšetkým finálnu fázu.

FC Nitra – 1. FC Tatran Prešov 1:0 (1:0)
Gól: 6. Broschinský, ŽK: 41. Tóth, 60. Racko, 85. Ďatko, 90. Tujvel - 45. Čep, 86. Pikl, 90. Buchta, rozhodovali: Horváth - Csabay, Schmidt, 3250 divákov
Nitra: Tujvel - Čeman (14. S. Bališ), Martin Tóth, Švrček, Ďatko - Racko (65. Kolár), Karlík, Gruber (82. Liluašvili), Broschinský, M. Farkaš - Polodna
Prešov: Buchta - Ščasný, Pikl, Čep, Josl - Papaj, Penksa (63. Zahradník), Prekop, Šafranko, Cleber Luis Rodrigues (46. Poliaček) - T. Kaplan (74. Belejík)
Stretnutie začalo gólom stredopoliara Nitry Broschinského, ktorý po faule na Farkaša poslal v 6. min loptu z 25 metrov po rozohratí trestného kopu k žrdi. Krátko nato pohrozil opäť Broschinský, no jeho strela z diaľky letela tentoraz len nad Buchtovu bránku. V ďalšom priebehu prvého polčasu mali síce prevahu Nitrania, no pokusy Racka, Polodnu či Grubera úspešné neboli. Ani trestný kop Prešovčana Pikla z hranice pokutového územia.
Druhá časť stretnutia začala trestným kopom Poliačka, z ktorého prešovský stredopoliar trafil bočnú sieť. V 61. min nebezpečne vystrelil z diaľky Bališ, no lopta tesne minula Buchtovu svätyňu. O chvíľu neskôr dokumentovali prešovskú územnú prevahu Penksa s Kaplanom, keď zostali osamotení pred nitrianskym brankárom, no neboli schopní dopraviť loptu za Tujvelov chrbát. V 80. min nepríjemne hlavičkoval po Farkašovom centri Karlík, Buchta na dvakrát loptu kryl. Definitívne mohol rozhodnúť v 89. min striedajúci Liliuašvili, no po dlhom sóle poslal loptu iba do rúk prešovského brankára. Na výsledku už nič nezmenil ani priamy kop Farkaša za surový faul Buchtu na Liluašviliho.

Pavel Malura (tréner Nitry): "Pre nás bolo náročné zvládnuť tento zápas po prehre v Žiline. Podarilo sa nám dať rýchly gól, no viac sa nám vyťažiť nepodarilo. Druhý polčas nás Prešov zatlačil, ale chlapci zabojovali a hostí do žiadnej vážnej šance nepustili.“
Roman Pivarník (tréner Prešova): "Išli sme do Nitry niečo uhrať, i keď domáci dokážu doma vyhrávať. Nevyšiel nám však úvod zápasu, kde sme dostali rýchly gól, čím sme posadili domácich na koňa. V 25. min sme hru vyrovnali a stupňovali tlak. Druhý polčas patril nám, no nepodarilo sa nám streliť gól. A keď ho nedáme nemôžeme vyhrať.“