10°
20.4.2024
Chorváti idú do semifinále. V napínavom súboji zdolali Rusov

Zdroj: SITA

SOČI / Posledným semifinalistom na majstrovstvách sveta vo futbale sa v sobotu stalo Chorvátsko. Zverenci trénera Zlatka Daliča zdolali v čiernomorskom letovisku Soči domácich Rusov až v rozstrele zo značky pokutového kopu, keď v riadnom hracom čase po 90 minútach sa stretnutie skončilo nerozhodne 1:1 a po predĺžení 2:2.

V riadnom hracom čase sa diváci dočkali po jednom presnom zásahu na oboch stranách. Autorom úvodného gólu bol po polhodine hry strelou spoza pokutového územia na radosť väčšiny publika domáci Denis Čeryšev, ktorý na šampionáte skóroval už štvrtýkrát. Z vedenia sa Rusi netešili ani desať minút, keďže v 39. min vyrovnal na 1:1 hlavou Andrej Kramarič. Po zmene strán sa už strelci ani jedného mužstva nepresadili, hoci bližšie k tomu boli Chorváti. Ruskí hráči však dokázali ešte vyrovnať, keď sa v 115. min presadili zo štandardnej situácie zásluhou Mária Fernandesa.

Oba tímy museli ísť po osemfinále druhýkrát do rozstrelu, ktorý lepšie zvládli chorvátski futbalisti, keď pri dvoch ruských zaváhaniach premenili štyri z piatich pokusov. Ich rozhodujúci gól strelil Ivan Rakitič. Rusi na rozdiel od osemfinále, keď vyradili Španielov, svoje druhé penaltové rozuzlenie na šampionáte už nedotiahli do úspešného konca a ich účinkovanie sa skončilo.  Chorváti sa prebojovali do semifinále MS po dvoch desaťročiach. Vo Francúzsku 1998 získalo chorvátske mužstvo historické bronzové medaily.

Chorvátsko v stredu 11. júla od 20.00 h SELČ nastúpi v moskovských Lužnikách proti Anglicku.

Majstrovstvá sveta 2018 vo futbale - Rusko - štvrťfinále:

Rusko - Chorvátsko 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), v rozstrele z 11 m 3:4 - Chorvátsko postúpilo do semifinále MS 2018
Góly: 31. Čeryšev, 115. Mário Fernandes - 39. Kramarič, 101. D. Vida, ŽK: 109. Gazinskij - 35. Lovren, 38. Strinič, 103. D. Vida, 114. Pivarič, rozhodoval: Ricci (Braz.), 44 287 divákov

Rozstrel z 11 m: Smolov (Rus.) - nepremenil, Brozovič (Chor.) - 0:1, Dzagojev (Rus.) - 1:1, Kovačič (Chor.) - nepremenil, Mário Fernandes (Rus.) - nepremenil, Modrič (Chor.) - 1:2, Ignaševič (Rus.) - 2:2, D. Vida (Chor.) - 2:3, Kuziajev (Rus.) - 3:3, Rakitič (Chor.) - 3:4

Rusko: Akinfejev - Mário Fernandes, Kutepov, Ignaševič, Kudriašov - Zobnin, Kuziajev - Samedov (54. Jerochin), Golovin (102. Dzagojev), Čeryšev (67. Smolov) - Dziuba (79. Gazinskij)
Chorvátsko: Subašič - Vrsaljko (97. Čorluka), Lovren, D. Vida, Strinič (74. Pivarič) - Rakitič, Modrič - Rebič, Kramarič (88. Kovačič), Perišič (63. Brozovič) - Mandžukič